Alerta cu bombă la Mall Băneasa s-a dovedit a fi falsă. Sute de oameni au fost evacuaţi de urgenţă

A fost panică la centrul comercial Băneasa, din nordul Capitalei. Sute de clienţi, dar şi angajaţi ai magazinelor au fost evacuaţi de urgenţă, în urma unei ameninţări cu bomba.
Filip Stan
04 iun. 2022, 15:15
Alerta cu bombă la Mall Băneasa s-a dovedit a fi falsă. Sute de oameni au fost evacuaţi de urgenţă
foto: Libertatea.ro

Alertă cu bombă la Mall Băneasa. După aproape trei ore de căutări, anchetatorii au transmis că nu a fost găsit nimic în neregulă.

Poliția Capitalei a anunțat că „nu a fost identificată nicio situație de pericol”, iar oamenilor li s-a permis din nou accesul în centrul comercial în jurul orei 15.

Au fost momente de panică sâmbătă la centrul comercial din nordul Capitalei. Toţi clienţii, dar şi angajaţii magazinelor au fost rugaţi să părăsească clădirea de urgenţă, fiind luate măsuri de evacuare.

Deja la faţa locului au intervenit zeci de poliţişti, pirotehnişti şi pompieri, după ce s-a primit un apel la 112 prin care autorităţile erau avertizate că a fost amplasată o bombă în interiorul centrului.

„În urma unui email anonim prin care a fost primită o amenințare cu bomba la un mall din sectorul 1, pirotehniștii Serviciului Român de Informații s-au deplasat la fata locului împreună cu echipele Poliţiei Române. Se derulează investigații specifice”, au precizat reprezentanţii SRI.

foto: captură video Romania TV

În acest moment, specialiștii verifică dacă se confirmă această alertă cu bombă sau dacă este vorba despre un anunţ fals.

„Astăzi, 4 iunie 2022, Direcția Generală de Poliţie a Municipiului București a fost sesizată de către o structură a Jandarmeriei, cu privire la faptul că o persoană a sesizat prezența unui dispozitiv periculos în incinta unui complex comercial din sectorul 1.

foto: captură video Romania TV

S-a dispus evacuarea persoanelor aflate în interior, iar specialiștii pirotehnicieni efectuează verificări specifice”, au precizat poliţiştii.

Citeşte şi: Metrorex a semnat contractul pentru lotul 1 din Magistrala 6. Metroul va ajunge până la mall Băneasa

Pe 14 ianuarie, autoritățile au primit, o alertă cu bombă la Mall Băneasa din Capitală. Apelul la 112 a fost făcut de un minor care a vrut să facă o glumă. Acesta a fost dus la sediul Poliţiei pentru declaraţii. „Urmare sesizării formulate în sistem 112, în care o persoană anunța existența unui dispozitiv exploziv în incinta unui complex comercial din sectorul 1, polițiști din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București au identificat inițiatorul apelului, un minor de 15 ani. Cel în cauză a fost sancționat contravențional cu suma de 2000 lei conform OUG 34/2008„, au anunţat reprezentanţii Poliţiei.

Citeşte şi: Alertă cu bombă la Mall Băneasa. Angajaţii şi clienţii, evacuaţi de urgenţă. UPDATE: Apelul la 112 a fost făcut de un minor care a vrut să facă o glumă

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Jucătorul care s-a îmbătat în avionul naționalei și s-a luat de selecționer. ”Nu m-a băgat nici măcar un minut în trei meciuri amicale”
Capital.ro
Vladimir Putin este îndrăgostit. Liderul rus și-a recunoscut public sentimentele: DA!
Playtech.ro
Mâncarea tradițională de Crăciun în România uitată de români. Nu doar sarmale, piftie și cozonac se prepară pentru masa de sărbătoare
Adevarul
Ce îl așteaptă pe Zelenski în scenariul cel mai negru pentru Ucraina
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
BREAKING NEWS Un avion s-a prăbușit pe un aeroport din SUA! Nu există supraviețuitori
iamsport.ro
A fost bairam! Supărarea ține puțin în Oltenia: jucătorii au aruncat cu bani în lăutari după eșecul din Conference League
MediaFlux
Ce a spus Trump despre întâlnirea cu Nicușor Dan. Se negociază "la sânge"
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet