Patriarhul Kirill l-a concediat pe mitropolitul care s-a opus războiului din Ucraina. Era unul dintre rivalii săi

Lovitură de proporţii, dată de şeful Bisericii Ortodoxe ruse. Patriarhul Kirill l-a înlocuit din funcţie pe mitropolitul Hilarion, care era preşedinte al Departamentului de Relaţii Externe, echivalentul postului de "ministru de Externe" la Bisericii Ortodoxe din Rusia.
Filip Stan
08 iun. 2022, 18:11
Patriarhul Kirill l-a concediat pe mitropolitul care s-a opus războiului din Ucraina. Era unul dintre rivalii săi

Patriarhul Kirill l-a concediat pe mitropolitul care s-a opus războiului din Ucraina şi a citat din Rasputin. „Războiul poate avea consecinţe catastrofale pentru Rusia”

Mitropolitul Hilarion, al doilea în ierarhia Bisericii Ortodoxe ruse, ieşise în evidenţă printr-o poziţie mai moderată faţă de războiul din Ucraina, în timp ce Patriarhul Kirill a continuat să binecuvânteze conflictul militar dorit de prietenul său, Vladimir Putin, îmbrăţişând astfel propaganda Kremlinului.

Citeşte şi: Patriarhul Kirill, apel pentru pace. Ce mesaj a transmis de Paşte aliatul lui Putin: „Sângele curge în continuare”

În consecinţă, Sinodul Bisericii Ortodoxe Ruse a decis ca de acum înainte „Mitropolitul Hilarion de Volokolamsk va fi administratorul Mitropoliei Budapesta-Ungaria, cu scutirea de la funcţiile de preşedinte al Departamentului de Relaţii Ecleziastice Externe şi de membru permanent al Sfintului Sinod”.

Potrivit Mediafax, Mitropolitul Antonie de Korsun îl va înlocui ca „ministru de externe” şi membru permanent al Sinodului Ortodox. Hilarion, în calitate de şef al Relaţiilor Externe, era omul care pregătea noua întâlnire dintre Papa Francisc şi Kirill, înainte ca invazia rusă a Ucrainei să precipite situaţia.

Hilarion era socotit cel mai vrednic candidat pentru a ocupa postul lui Kirill.

Patriarhul Kirill, șeful Bisericii Ortodoxe a Rusiei, este unul dintre oligarhii vizaţi de sancţiunile impuse de Uniunea Europeană. Înalta faţă bisericească are în conturi miliarde de euro şi de dolari.

Potrivit unui raport publicat, în 2020, în revista Forbes, patriarhul Rusiei ar deţine nu mai puţin de 4 miliarde de dolari. În schimb, publicația rusă Novaia Gazeta vorbea de aproape 8 miliarde de dolari, bani acumulați în urma scutirilor de taxe din partea statului rus, scutiri aferente producției de tutun și bere de care beneficiază biserica.

În Rusia, Biserica Ortodoxă are un statut cu totul privilegiat, deasupra celorlalte culte recunoscute oficial, având propriul său sistem bancar. Veniturile Bisericii Ortodoxe Ruse provin, în cea mai mare parte, din activități comerciale (55%), în special din comerţul cu tutun, iar restul din donaţii.

Patriarhia Moscovei posedă și o fabrică, Sofrino, care produce icoanele și lumânările folosite obligatoriu în întreaga Federație, însă patriarhia mai posedă și hoteluri în Moscova, precum și compania care importă automobile BMW.

Citeşte şi: Averea uriaşă a oligarhului Kirill, șeful Bisericii Ortodoxe a Rusiei. Patriarhul deţine, printre altele, un avion şi un iaht

DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Spynews
În ciuda imaginilor fierbinți cu ei doi, Bogdan Mocanu se dezice de Iasmina: „Eu sunt un băiat serios”
Bzi.ro
Anca Serea și-a făcut de cap, alături de fiica ei, în club! S-au dezlănţuit în club până-n zori!
Fanatik.ro
George Simion se apropie de scorul înregistrat de Iliescu la alegerile prezidențiale. A reușit să-i depășească pe Băsescu și Iohannis
Capital.ro
Călin Georgescu va conduce România. Oamenii NU e nevoie să-l voteze. Planul lui Simion
Playtech.ro
Rezultate surpriză în județul lui Iohannis. Cine a fost candidatul votat masiv în primul tur la Sibiu
DailyBusiness
Litoralul pentru toţi 2025. Ce prețuri sunt la cazări și care sunt stațiunile în care pot pleca românii
Adevarul
Puterea reală a președintelui României: ce spune Constituția
wowbiz.ro
Primul tur al alegerilor prezidențiale se poate contesta la CCR. Informații de ultimă oră
Spynews
Andreea Bălan a răbufnit după discursul lui Claudiu Bleonț la adresa fiicei lui de la Premiile Gopo: „Vă dați seama ce face în privat cu familia sa”
Spynews
Imagini rare cu Laura Cosoi și Adela Popescu. Cum arătau cele două în urmă cu 15 ani / FOTO
Evz.ro
Cardurile care vor fi interzise. Noile reglementări au fost anunțate
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
E oficial! Când începe vacanța de vară a elevilor în 2025 și cât durează, de fapt
Cancan.ro
Județul în care George Simion a luat mai mult de jumătate din voturi. Surpriză! Cine s-a născut aici
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Dispare numerarul? UE impune restricții. Ce se va întâmpla cu banii cash
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
VIDEO Diana Șoșoacă i-a votat pe Corneliu Zelea Codreanu și Nicolae Ceaușescu la prezidențiale: „Puteți să îmi dați amendă cât vreți”
Românii au început să joace din ce în ce mai mult Baccarat în mediul online
MediaFlux
Vladimir Putin, mesaj despre succesorul său și despre cum vrea să încheie războiul din Ucraina
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
România, campioană la muncă în weekend. Câți români nu au liber sâmbăta și duminica