Mokhtar Belmokhtar, pe lista americană cu persoanele care trebuie „UCISE”

Oficiali militari de rang înalt şi serviciile de informaţii americane intenţionează să înscrie pe o listă secretă cu persoanele ce trebuie să fie "ucise" numele algerianului Mokhtar Belmokhtar, cel care a revendicat atacul asupra instalaţiei de exploatare a gazelor din In Amenas.
Romania TV
09 feb. 2013, 15:37
Mokhtar Belmokhtar, pe lista americană cu persoanele care trebuie

Adăugarea numelui lui Mokhtar Belmokhtar pe această listă ar implica o expansiune militară importantă a Statelor Unite în nord-vestul Africii, printr-o extindere a atacurilor cu avioane fără pilot şi a operaţiunilor de combatere a terorismului, susţine cotidianul american Wall Street Journal în ediţia de sâmbătă, citând oficiali americani sub acoperirea anonimatului. Un astfel de efort ar putea să se sprijine pe unităţile forţelor speciale ale armatei, cu ajutorul CIA, precizează cotidianul.

Un oficial american a declarat în ianuarie pentru AFP că Washingtonul intenţionează să instaleze o bază care să găzduiască avioanele americane fără pilot în nord-vestul Africii, pentru a ameliora supravegherea grupărilor islamiste în regiune. Această bază ar fi instalată probabil în Niger sau Burkina Faso, a precizat el.

După atentatele din 11 septembrie 2001, administraţia americană păstrează secrete listele cu persoane care trebuie „capturate sau ucise”, continuă Wall Street Journal.

Pentagonul şi CIA deţin liste separate, pe care figurează numele unor lideri extremişti precum liderul Al-Qaida, Ayman al-Zawahiri, liderul Al-Qaida în Peninsula Arabă (AQPA), sauditul Ibrahim Hassan al-Asiri, şi, înainte de a fi ucis, Osama ben Laden.

 Mokhtar Belmokhtar este un fost lider Al-Qaida în Maghrebul Islamic (AQMI), grupare de care s-a separat în octombrie, formându-şi propria unitate combatantă.

El a revendicat atacul împotriva instalaţiei de exploatare a gazelor din In Amenas, în Algeria, urmat de o luare de ostatici. Potrivit Algerului, 37 de străini de opt naţionalităţi, între care şi români au fost ucişi de un comando format din 32 de bărbaţi, dintre care 29 au fost ucişi şi trei arestaţi.

Mokhtar Belmokhtar sau gruparea sa au ameninţat în repetate rânduri că vor comite noi atacuri dacă războiul din Mali condus de Franţa nu va înceta.

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
MM Stoica, analiză dură a FCSB: „Suntem pe fundul prăpastiei! Bifăm un record istoric”. Ce se întâmplă cu Alibec 
Capital.ro
Călin Georgescu, în fruntea României. George Simion i-a dat vestea excelentă: Suntem la un pas distanță să luăm țara în mâini!
Playtech.ro
De ce se aud zgomote în calorifere și ce poți face ca să le elimini
Adevarul
Vacanța de vis în Albania, transformată în coșmar. Povestea unui cuplu care s-a adresat Curții de Justiție Uniunii Europene
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
„Mi-e greu să cred că nu și-ar fi dorit să se mai trezească a doua zi”. Asta a fost ULTIMA DORINȚĂ a Ștefaniei Szabo! A apelat la un coleg cu doar câteva ore înainte să moară... mesajele au ieșit la suprafață!
iamsport.ro
Ilie Năstase nu se dezminte! Ce s-a întâmplat la prima înfățișare în procesul de divorț cu Ioana
MediaFlux
Pensii noiembrie. Mai mulți bani pentru anumiți români
stirilekanald.ro
O nouă EXPLOZIE a avut loc cu câteva momente în urmă, din cauza acumulării de gaze
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai