Rămăşiţele poetului Pablo Neruda, exumate după 40 de ani pentru a se afla dacă a fost otrăvit

Laureat al Premiului Nobel, poetul chilian Pablo Neruda, care a murit în 1973, va fi exumat în cadrul unei anchete privind cauza adevărată a morţii sale, acum 40 de ani.
Filip Stan
09 feb. 2013, 16:13
Rămăşiţele poetului Pablo Neruda, exumate după 40 de ani pentru a se afla dacă a fost otrăvit

Pablo Neruda a murit în 1973, după 12 zile de la lovitura militară în urma căruia a ajuns la putere, în Chile, generalul Augusto Pinochet, informează BBC online.

Familia poetului care a fost distins cu un Premiu Nobel, a susţinut întotdeauna că el a murit în Santiago, la vârsta de 69 de ani, din cauza unui cancer la prostată aflat în fază avansată.

Bizară a fost însă concluzia medicilor de-atunci, care au stabilit că Neruda ar fi murit de malnutriţie cauzată de boală, însă această concluzie nu se susţine, deoarece Neruda avea atunci 100 de kilograme.

Legiştii sunt de părere că va fi foarte dificil de determinat prin analiza rămăşiţelor poetului dacă i s-au dat substanţe otrăvitoare şi dacă acestea au fost în cantitate suficientă pentru a-i provoca moartea.

DailyBusiness
Ramona Olaru, dezvăluiri despre relațiile din trecut. Cum a reușit celebra asistentă TV să evolueze pe plan personal
Spynews
Un celebru fotbalist român a purtat brățară de monitorizare dintr-o eroare! Fosta soție l-a reclamat, dar instanța i-a dat dreptate lui
Bzi.ro
Gina Pistol a pozat goală pe plajă! Imaginile au stârnit reacții aprinse! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Ce mai face și cum arată Raluca Zenga. La 43 de ani, fosta soție a lui Walter Zenga e absolut superbă
Capital.ro
Regulă pentru românii care stau la casă. Ce copac trebuie neapărat să plantezi în curte
Playtech.ro
Cea mai frecventă greșeală din limba română. Simplă la prima vedere, dar 9 din 10 români o fac
Adevarul
Un caz care zguduie America. Ce l-a împins pe Tyler Robinson să-l ucidă pe Charlie Kirk? Povestea studentului „rătăcit ideologic” crescut într-o familie MAGA
wowbiz.ro
El este Răzvan, băiatul de 13 ani care a murit în fața școlii. Martorii povestesc cum au decurs ultimele clipe din viața sa
Economica.net
Şoseaua de mare viteză care va uni două oraşe din România. O construieşte "faraonul" Umbrărescu
Prosport.ro
Imaginile cu cea mai frumoasă hocheistă au stârnit controverse. „Abia dacă acoperă ceva”
kanald.ro
Bursele tăiate ar putea fi reintroduse în sistem. Anunțul făcut de ministrul Educației
Cancan.ro
O nouă tragedie în clanul Pian! Lider Nicușor a murit în Penitenciarul Rahova, la doar 42 de ani
iamsport.ro
Dani Coman a sărit să bată un președinte de club: ”Am zis să văd dacă e greu biroul și dacă stă bine pe el”
MediaFlux
Ziua Crucii. Ce este interzis să faci pe 14 septembrie
stirilekanald.ro
(P) Ghidul rebelului energetic: cum să îți reduci factura fără să renunți la Netflix și aer condiționat
substantial.ro
Angajații de la stat vor lucra mai mult în 2026! Zilele libere legale care ar putea fi eliminate de anul viitor