Răsfăţ fără zahăr: Delicii sănătoase pentru cei mici

Unele mămici îşi răsfaţă cu bunătăţi dulci puii care încă nu au împlinit un an. Însă nutriţioniştii susţin că aceştia nici nu trebuie să ştie că există zahăr.
Romania TV
14 feb. 2013, 10:10
Răsfăţ fără zahăr: Delicii sănătoase pentru cei mici

Bebeluşii adoră gustul dulce, există studii care au demonstrat acest lucru, şi se pare că preferinţa li se trage încă din bălăceala în lichidul amniotic, care este dulceag. Şi laptele de mamă are un gust asemănător cu al unei prăjiturici, deci nu este de condamnat faptul că bebe, după diversificare, se arată foarte încântat dacă primeşte desert. Totuşi, nu este deloc indicat să primească!

Citeste si despre Obezitatea la copii

Dulcele de azi – amarul de mâine

Să-l vadă pe bebeluş că papă cu poftă este liniştitor pentru o mămică, iar cei mici sunt cum nu se poate mai satisfăcuţi molfăind biscuiţei şi ciocolăţele. Pericolele acestui obicei îşi arată însă colţii în timp:

– Bebe creşte prea mult în greutate şi este predispus la obezitate infantilă.

– Dulciurile pe bază de ciocolată conţin multe grăsimi, dar şi cafeină, care îi agită pe cei mici; în plus, ciocolata are şi potenţial alergen, nefiind recomandată copiilor sub doi ani.

– Odată obişnuit să-şi strice foamea cu dulciuri, bebe va începe să refuze mâncăruri, precum piureurile de legume, care nu au un gust foarte intens, dar sunt pline de vitamine şi nutrienţi.

Citeste si Ce papa micutii iarna

Atenţie la zahărul ascuns!

Ciocolata şi prăjiturile sunt, este adevărat, cele mai dăunătoare pentru copii.

Vezi pe mami.ro si care sunt celelalte alimente cu zahar periculoase pentru cei mici.