Secetă în România. Guvernul înfiinţează un comitet interministerial care să găsească soluţii pentru combaterea efectelor secetei

Premierul Nicolae Ciucă a anunţat că Guvernul va înfiinţa săptămâna viitoare un comitet interministerial care se va ocupa de tot ceea ce înseamnă efectele şi impactul în agricultură al schimbărilor climatice.
Alina Costache
15 iul. 2022, 17:38
Secetă în România. Guvernul înfiinţează un comitet interministerial care să găsească soluţii pentru combaterea efectelor secetei

Secetă în România. Premierul Ciucă a anunţat că, în urma discuţiilor cu ministrul Agriculturii, s-a decis înfiinţarea unui comitet interministerial pentru combaterea secetei.

Secetă în România. Nicolae Ciucă: „Înființăm un comitet interministerial care se va ocupa de tot ceea ce înseamnă efectele și impactul în agricultură al schimbărilor climatice”

Citeşte şi PROGNOZA METEO. Urmează cele mai călduroase luni din istoria României? Secetă, temperaturi extreme și furtuni

„Este o ordonanță foarte importantă care asigură o finanțare de un miliard de euro, dintre care 500 de milioane vor fi destinate autorităților locale pentru eficiența energetică și producția de energie verde pentru consumul propriu.

Discutăm de măsuri care vor fi destinate pentru școli pentru spitale pentru iluminat public pentru locuințe.

Am avut o discuție cu dl ministru Daea, am luat decizia ca începând de săptămâna viitoare să înființăm un comitet interministerial care se va ocupa de tot ceea ce înseamnă efectele și impactul în agricultură al schimbărilor climatice”, a spus Nicolae Ciucă.

Fermierii se plâng că în unele judeţe culturile de toamnă sunt afectate până la 80%. Aceştia cer Guvernului ca până la data de 31 iulie să fie declarată starea de calamitate.

„Alianţa pentru Agricultură şi Cooperare vă informează oficial că fermierii au înregistrat pagube uriaşe în urma instalării secetei pedologice severe din iarna 2021-2022, primăvara anului 2022 şi arşiţa atmosferică din această vară.

Sunt judeţe unde suprafeţele cu culturi agricole de toamnă au un grad de afectare datorat secetei pedologice severe cuprins între 40-80%. După cum bine ştiţi, situaţia este mult mai dramatică la culturile de primăvară care au un grad de afectare între 90-100%. (…)

Avem nevoie de declararea stării de calamitate cu celeritate, deoarece majoritatea contractelor pentru inputurile cu preţ crescut datorită crizelor energetice, carburanţi, război, vor ajunge la termen la sfârşitul lunii iulie 2022.

În fiecare an normal agroclimatic, fermierii şi-au achitat inputurile, au livrat recoltele contractate cu furnizorii de inputuri sau cu firmele locale, au plătit arenda, ratele la credite, leasing, taxele şi impozitele”, se în scrisoarea deschisă trimisă către Guvern, potrivit Agerpres.

Citeşte şi România, lovită de secetă. Apa este raţionalizată în mai multe judeţe. Oamenii se roagă pe câmpuri pentru ploaie FOTO

rezervaapa

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Fosta jucătoare de Top 10 WTA și-a făcut cont pe o aplicație de dating și a spus ce tip de bărbat caută. „Dacă ai de gând să faci asta, nu-mi scrie”. Foto
Capital.ro
Călin Georgescu a anunțat decizia. Lovitură pentru AUR și POT: Nu le-am cerut să vorbească!
Playtech.ro
Tabel actualizat 2025: la ce vârstă se pensionează militarii, polițiștii și angajații SRI
Adevarul
Noul Donbas al Ucrainei. Cum se transformă Transcarpatia, regiunea de la granița cu România unde trăiesc și mulți etnici români, într-un centru industrial
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! Accident CUMPLIT! Un autocar cu 50 de pasageri s-a răsturnat într-o prăpastie. Toți erau studenți
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Bani în plus pentru pensionari! Suma intră direct pe card. Cine se bucură de ajutor înainte de Crăciun
iamsport.ro
Lucian Burdujan, zărit ”într-o stare deplorabilă”. A plecat departe de Capitală: ”Părea că se ascunde”
MediaFlux
Viitorul primar al Bucureștiului! Ce spun sondajele
stirilekanald.ro
„Am probleme mari!” Ștefania Szabo ascundea un secret care i-a adus moartea! Un preot i-a spus-o direct: „Tu nu prinzi sfârșitul anului!”
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai