Rusia îi pune pe prizonieri să facă mobilă care să înlocuiască produsele IKEA. „Avem o calitate mai bună şi preţuri mai mici”

Serviciul Federal de Penitenciare a propus înlocuirea produselor companiei suedeze IKEA, care a părăsit piaţa rusă, cu mobilier casnic produs de prizonieri.
Daniel Spătaru
28 iul. 2022, 10:36
Rusia îi pune pe prizonieri să facă mobilă care să înlocuiască produsele IKEA.

„Avem o calitate mai bună și prețuri mai mici”, spune Ivan Şarkov, reprezentant al Direcției Principale a Serviciului Federal al Penitenciarelor pentru Regiunea Sverdlovsk. „Coloniile ar putea foarte bine să ia locul IKEA. Dacă comparaţi mobilierul, avem o calitate mai bună şi preţuri mai mici”, a mai afirmat el.

De remarcat că IKEA însăși a fost în centrul unui scandal în urmă cu zece ani. La acea vreme, televiziunea germană a lansat un film de investigație despre modul în care în anii 1970 și 1980 gigantul suedez al mobilierului, care a intrat pe piața din Republica Democrată Germană, a folosit în mod activ munca deținuților politici. Foștii prizonieri ai Stasi au povestit cum au fost forţaţi să facă scaune de birou, sertare, mânere de uși și multe altele.

Era un secret deschis. Eu și colegii mei de celulă știam foarte bine că suntem forțați să lucrăm pentru IKEA. Numele acestei companii a fost scris pe ambalajul produselor noastre. Iar gardienii închisorii nu ne-au ascuns nimic. Mă bucur că în sfârșit putem vorbi despre asta în mod deschis„, spunea atunci Alexander Arnold, în vârstă de 51 de ani, care în tinerețe a fost condamnat la 11 luni de închisoare „pentru răspândirea propagandei anticomuniste” sub formă de lucrări ale lui Bertold Brecht și Hermann Hesse.

Citeşte şi Imagini distopice! În timp ce Putin distruge Ucraina, rușii dau năvala în Ikea să-și cumpere mobilă. Gigantul suedez a anunțat ca își închide toate magazinele din Rusia

Statele Unite ale Americii dețin recordul mondial pentru numărul de prizonieri (mai mult de două milioane de oameni). Munca în închisoare a făcut parte din economia americană cel puțin de la sfârșitul secolului al XIX-lea. Iar în anii 1930, pe fundalul Marii Depresiuni, a fost creată și încă funcționează corporația de stat UNICOR .(Federal Prison Industries), care angajează aproximativ 17.000 de deținuți din închisorile federale din întreaga țară. ceștia sunt implicați într-o varietate de domenii – de la meșteșuguri și agricultură la proiectare pe computer și modelare 3D. În penitenciarele regionale, contractele pot fi încheiate fără intermediari. Astfel, Hickman’s, al patrulea producător de ouă de găina din Statele Unite, angajează în mod deschis condamnaţi.

Clienții Federal Prison Industries sunt multe mărci de renume mondial – Microsoft, Pfizer, Starbucks, Victoria’s Secret. Nu este surprinzător faptul că UNICOR câștigă până la un miliard și jumătate de dolari pe an, justificându-și astfel pe deplin porecla neoficială – „complexul penitenciar-industrial”.

Citeşte şi Angajată a restaurantului Ikea din Bucureşti, înţepată de un scorpion

DailyBusiness
O nouă campanie de propagandă a Moscovei în România: „Rusia nu este dușmanul meu”. Mesajul a ajuns și în alte țări europene
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Testul sigur al femeii de 55 de ani pentru a descoperi dacă un bărbat e bun la pat. La ce îi supune modelul de fitness
Fanatik.ro
Cum poți să vezi, totuși, la TV meciul Aberdeen – FCSB. Acesta este postul de televiziune străin care transmite partida
Capital.ro
Lege pentru românii care stau la casă. Vecinul te filmează în curte? Ce trebuie să știi
Playtech.ro
Apa de ploaie, taxată în România: De ce și cum se aplică această măsură
Adevarul
Momentul în care un turc trage 6 focuri de armă în Centrul Vechi din București. Bărbatul a fost reținut
wowbiz.ro
El este băiatul care s-a aruncat alături de iubita lui în fața TIR-ului, pe A1! Cătălin plecase de acasă pentru a-i duce un cadou Giorgianei
Evz.ro
Găinile, la numărat! Guvernul limitează numărul păsărilor în curțile oamenilor
Prosport.ro
FOTO. Controversata Marina, renumită pentru imaginile ei cel puțin îndrăznețe, a fost prinsă! A primit pedeapsă de 4 ani
kanald.ro
Cine este bărbatul care a deschis focul în Centrul Vechi al Capitalei! Acesta nu ar fi primul atac pe care l-a pus la cale
Cancan.ro
Mama lui Cătălin, adolescentul care s-a aruncat în fața TIR-ului cu iubita lui, face dezvăluiri tulburătoare: 'Mă amenința!' 😲
iamsport.ro
Un controversat politician îl acuză pe patronul FCSB: ”Gigi Becali, jură-te că n-ai trăit cu Tania Budi!”
MediaFlux
Când vine pensia în septembrie prin poștă și pe card! Casa de Pensii respectă datele pentru banii pensionarilor pentru luna septembrie 2025
stirilekanald.ro
Mihai și-a dat ultima suflare sub ochii soției sale, în timp ce încerca să salveze de la înec un bărbat. Femeia a văzut totul: „Omul acela l-a tras de picior și l-a băgat la fundul apei”
Cursul valutar BNR miercuri, 20 august 2025: Prețul gramului de aur se află în scădere