Adrian Sârbu, atac disperat la adresa RCS-RDS! „Ne vor loseri, ne împiedică să ajungem la 75% din piață! Vom câștiga acest razboi!” Fostul mogul face acuzații grave!

La doi ani de la lansarea postului său de televiziune, Adrian Sârbu se luptă în continuare cu RCS-RDS. Omul de televiziune a explicat că, potrivit noii legi a audiovizualului, ar trebui ca postul său de televiziune să fie în grupul de canale tematice unde sunt toate celelalte în poziţiile 10-20 de pe telecomandă.
Alina Costache
02 sept. 2022, 23:23
Adrian Sârbu, atac disperat la adresa RCS-RDS!
Aleph News, televiziunea lui Adrian Sârbu, a intrat în insolvență

„Noi suntem într-un război (cu RCS RDS deţinător a 75% din distribuţia de cablu). Războiul acesta nu se vede, dar există din prima zi în care am apărut. Suntem în războiul dintre winneri şi loseri. Prin «loseri» evident că înţelegem mediocrii/ ratangii.

Din nefericire, societatea noastră e o societate în care loserii sunt la putere. Aceşti deţinători ai puterii fac un lucru foarte simplu: ne obstrucţionează. Noi astăzi ajungem la unu din zece spectatori din cablu. De ce? Pentru că cel mai mare operator de cablu (RCS RDS­), monopolist şi abuziv, ne împiedică să fim în grupul de canale tematice, unde sunt toate celelalte în poziţiile 10-20 de pe telecomandă. Luptăm de doi ani să ne obţinem un drept ce este constituţional şi legiferat de nenumărate ori.

Ultima legiferare – o nouă lege a audiovizualului promulgată de preşedintele Iohannis acum două luni de zile – spune clar că noi trebuie să fim în grupul tematic. Lucru care ne-ar îndreptăţi să ajungem la fel ca Digi24, canal al lui Digi, ca B1 TV, ca Antena 3, ca Realitatea, ca România TV, la acealaşi număr de telespectori (în reţeaua RCS RDS care deţine 75% din cablu). Nu se întâmplă. Noi suntem în război cu aceşti oameni. Am vrut noi? NU!„, a spus Adrian Sârbu”, a declarat Adrian Sârbu, cu ocazia a doi ani de la lansarea postului său de televiziune.

După ce Adrian Sârbu a reclamat, în repetate rânduri, că postul său tv se află la „coada” grilei, Digi a motivat spunând că a făcut două calupuri de posturi de ştiri: unul cu posturile româneşti (Digi 24, Realitatea, Antena 3, România TV şi B1), poziţionat mai bine în grilă, şi un calup cu canale de ştiri mai mici şi internaţionale, pus „în coadă” (NCN, Canal 33, profit News, B1 TV HD, Aleph News, News Romania, Nasul TV, Linkpress, CNN, BBC World şi CGTN).

Ce spune noua lege a audiovizualului

Legea nou apărută spune că „Distribuitorii de servicii vor organiza grila în grupuri tematice UNICE, care vor include toate serviciile de programe din aceeași categorie”.

„(6) Distribuitorii de servicii vor prelua gratuit serviciile de programe, a căror difuzare a început după data publicării listei de la alin. (1) și care sunt libere la retransmisie și fără condiționări tehnice sau financiare, ale radiodifuzorilor privați aflați sub jurisdicția României pentru o perioadă de cel puțin 12 luni înaintea întocmirii listei de servicii de programe de la alin. (1), în vederea asigurării posibilității măsurării indicelui de audiență.

Numărul programelor care vor fi preluate în condițiile prezentului articol poate fi limitat de capacitatea tehnică dovedită a distribuitorilor și notificată argumentat Consiliului.

(8) După expirarea termenului prevăzut la alin. (6), radiodifuzorii privați ale căror servicii de programe nu se regăsesc în procentul de 25% prevăzut la alin. (1) pot opta pentru distribuție contra cost la tarife de distribuție practicate în mod uzual de distribuitorul de servicii.”

Citește și Gafă incredibilă în direct la Aleph! O prezentatoare tv a cântat și dansat pe manele, în timp ce era în direct. Televiziunea lui Sârbu, din nou ținta miștourilor pe internet

Citește și Scandal uriaş în audiovizual. Adrian Sârbu: „Digi îşi distruge concurenţa, dictează legi Guvernului”

DailyBusiness
Un profesor a făcut, anul trecut, 1,5 milioane de lei din meditații! Câți bani au declarat la ANAF, în total, cei care pregătesc elevii în particular
Spynews
Ultimă oră! Accident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat în urma impactului puternic
Fanatik.ro
„Cred cu convingere că e gata”. Meme Stoica, reacție virală despre Louis Munteanu, cel mai așteptat transfer la FCSB: „Salariu enorm. Cât clauza lui Olaru!”. Exclusiv
Capital.ro
A murit ce mai frumoasa actriță. A fost o legendă a teatrului, filmului și televiziunii. A scos ce era mai bun din oameni
Playtech.ro
Greșeala românilor care își țin economiile în bancă, așa pierd bani. Peste 190 de miliarde de lei care ”dorm gratis”
Adevarul
Portretul securistului român, bătăușii care și-au terorizat propriul popor. Semianalfabeți, brutali, incapabili să învețe o meserie
wowbiz.ro
El știe unde e Dani Mocanu! Ce se întâmplă acum cu artistul și evenimentele la care urma să cânte, în timp ce poliția îl caută în toată România
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Ajutorul de deces 2025: Câți bani se acordă și cine poate beneficia de această indemnizație
iamsport.ro
Italianul care stă de 15 ani în România încă este șocat de țara noastră și de București
MediaFlux
Congresul SUA critică Pentagonul pentru retragerea trupelor din România. Scrisoare privind reconsiderarea deciziei
stirilekanald.ro
Biserică cuprinsă de flăcări, înainte de sărbători! Minune: Sfânta Evanghelie a fost SALVATĂ
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume