​UE: CE deblochează 144 de milioane de euro pentru cercetări în domeniul bolilor rare

Comisia Europeană a anunţat joi că a deblocat 144 de milioane de euro pentru a finanţa 26 de proiecte de cercetare care vizează o mai bună înţelegere a bolilor rare şi găsirea de tratamente, transmite AFP.
Iulian Tudor
28 feb. 2013, 09:36
​UE: CE deblochează 144 de milioane de euro pentru cercetări în domeniul bolilor rare

Aproximativ 30 de milioane de europeni, printre care mulţi copii, suferă de boli rare, a explicat executivul comunitar într-un comunicat difuzat cu ocazia zilei internaţionale consacrate acestor tulburări, scrie agerpres.ro.

Se estimează că există între 6.000 şi 8.000 de boli rare diferite, majoritatea de origine genetică, fiecare dintre ele neafectând mai mult de o persoană din 2.000 din UE. Ele antrenează, în general, un handicap cronic sau decesul bolnavului.

Proiectele selecţionate se referă la un larg evantai de astfel de boli, mai ales cardiovasculare, metabolice şi imunologice.

Obiectivul lor este de a mări posibilitatea de a înţelege originea şi mecanismele bolilor rare, de a permite o mai bună depistare a acestora, de a ameliora terapiile existente şi de a concepe unele noi, potrivit comunicatului.

În aceste proiecte sunt implicate peste 300 de universităţi, întreprinderi şi asociaţii din 29 de ţări europene sau nu.

Un mare număr dintre ele vor contribui la Consorţiul internaţional pentru cercetare în domeniul bolilor rare (IRDiRC), lansat de Comisia Europeană în scopul de a furniza până în 2020 circa 200 de noi terapii şi instrumente de diagnosticare, subliniază comunicatul.

Bruxelles-ul a blocat, totuşi, un tratament împotriva unei boli rare a ficatului, comercializat de micul laborator francez CTRS, printr-o decizie controversată care va fi examinată în lunile următoare la Curtea de Justiţie a UE. Există suspiciuni de lobby, în contextul în care un laborator american a formulat o cerere de autorizare pentru un tratament similar, potrivit sursei citate.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Cei mai bogați investitori din fotbalul românesc dau o nouă lovitură de proporții. Sunt aproape să preia magazinele celebre unde sute de mii de români își fac cumpărăturile zi de zi
Capital.ro
Mihai Gâdea provoacă valuri în televiziune. Scandalul ar fi fost unul național: S-a încercat să fiu cumpărat cu geanta de bani
Playtech.ro
Punctul de amendă se modifică în 2026. De când cresc amenzile pentru șoferi
Adevarul
Ce îl așteaptă pe Zelenski în scenariul cel mai negru pentru Ucraina
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
BREAKING NEWS Un avion s-a prăbușit pe un aeroport din SUA! Nu există supraviețuitori
iamsport.ro
A fost bairam! Supărarea ține puțin în Oltenia: jucătorii au aruncat cu bani în lăutari după eșecul din Conference League
MediaFlux
Ce a spus Trump despre întâlnirea cu Nicușor Dan. Se negociază "la sânge"
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet