Rusia ameninţă cu o recucerire a teritoriilor pierdute în regiunile anexate în sudul şi estul Ucrainei. ”Aceste teritorii vor fi pentru totdeauna ale Rusiei”

Preşedintele rus Vladimir Putin a promulgat miercuri legile care recunosc în mod oficial regiunile ocupate Herson şi Zaporijjea, în sudul Ucrainei, şi regiunile separatiste Doneţk şi Lugansk, în estul Ucrainei, ca parte a Federaţiei ruse.
Filip Stan
05 oct. 2022, 19:28
Rusia ameninţă cu o recucerire a teritoriilor pierdute în regiunile anexate în sudul şi estul Ucrainei. ”Aceste teritorii vor fi pentru totdeauna ale Rusiei

Rusia a ameninţat miercuri cu o recucerire a teritoriilor pe care le-a pierdut recent în regiunile anexate în sudul şi estul Ucrainei şi dă asigurări că aceste regiuni vor face parte din Rusia ”pentru întotdeauna”, relatează AFP.

”Aceste teritorii vor fi pentru totdeauna ale Rusiei, ele vor fi recucerite”, a subliniat un purtător de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov.

Aceste ”teritorii vor fi recucerite, iar noi vom continua să purtăm consultări cu populaţia (locală) cu privire la dornţa ei de a trăi în Rusia”, a declarat el.

Ucraina foloseşte în război rachete româneşti fabricate pe vremea lui Ceauşescu. Imagini cu celebrele Katiuşa, gata de lansare VIDEO
Peskov a făcut aceste declaraţii răspunzând unei întrebări despre frontierele exacte ale regiunilor ucrainene anexate de Moscova zilele trecute, în care forţele ruse au abandonat anumite localităţi, în urma unor contra-ofenive ucrainene.

Preşedintele rus Vladimir Putin a promulgat miercuri legile care recunosc în mod oficial regiunile ocupate Herson şi Zaporijjea, în sudul Ucrainei, şi regiunile separatiste Doneţk şi Lugansk, în estul Ucrainei, ca parte a Federaţiei ruse.

Președintele Rusiei, Vladimir Putin, nu intenționează în prezent să se adreseze națiunii pe tema „reformatării” operațiunii militare speciale din Ucraina, a declarat, miercuri, jurnaliştilor secretarul de presă al şefului statului rus, Dmitri Peskov. Anterior, unele canale mass-media și de Telegram au anunţat că un astfel de discurs ar putea avea loc astăzi. „Nu, nu este adevărat” – a răspuns reprezentantul Kremlinului, la o solicitare de a comenta aceste informaţii.

Contraofensiva din Ucraina după anexare: „Acum este oficial. Dezocuparea regiunii Lugansk a început”. Reacţia lui Putin

Ulterior, ca răspuns la o întrebare clarificatoare dacă un astfel de discurs este posibil astăzi, Peskov a repetat: „Nu, nu va fi, acestea sunt informaţii false”. Potrivit afirmaţiilor sale, nu au fost luate decizii de schimbare a statutului din operațiune militară specială într-o operațiune antiteroristă. „Aceasta este în întregime prerogativa comandantului suprem – președintele țării. Până în prezent, nu au fost luate astfel de decizii” – a adăugat Peskov, subliniind că este vorba despre continuarea operațiunii militare speciale.

Însă frontierele revendicate în mod exact de către Kremlin sunt vagi, iar în teritoriile respective au loc confruntări armate.

Ucraina a revendicat miercuri noi victorii militare împotriva armatei ruse, în estul ţării, după ce a anunţat marţi o înaintare importantă în regiunea Herson, anexată de Rusia.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Cristiano Ronaldo și-a luat mașină în valoare de peste 1 milion de euro. Ce preferințe a avut fotbalistul
Capital.ro
Se montează semafoare cu radar. Șoferii care depășesc viteza vor fi opriți automat
Playtech.ro
Ce reprezintă stelele unui hotel. Diferenţele clare între o cazare de trei şi patru stele
Adevarul
Cât de mare a riscul ca europenii să intre în război cu Iran: „Trebuie acoperire aeriană, portavioanele vor fi cele ale francezilor și britanicilor”
wowbiz.ro
Ultimele detalii despre starea de sănătate a lui Dan Petrescu! Va reveni sau nu antrenorul pe banca tehnică: „O perioadă foarte dificilă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS A fost prins bărbatul suspectat că i-a luat viața fetei de 18 ani găsită pe un câmp din Bihor. Acesta se ascundea într-un lan de rapiță
iamsport.ro
Cristi Chivu, sfătuit să plece de la Inter Milano: ”Eu așa aș face!”. Ce echipă ar fi ideală pentru antrenorul român
MediaFlux
Laura Codruța Kovesi, atac dur la adresa lui Nicușor Dan: ”Îi doresc președintelui mult somn, un somn bun!”
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi