EXCLUSIV Legătura dintre George Simion şi falsul călugăr Cristi Călin: „M-a sunat înainte de nuntă să mă întrebe dacă poate să slujească la mine. Nu ştiam cu cine vorbesc”

Falsul călugăr Cristi Călin a ţinut prima pagină şi a deschis emisiunile din prime-time în ultimele săptămâni, asta după ce a denunțat public comportamente homosexuale la vârful Bisericii Ortodoxe Române. Invitat în emisiunea lui Ioan Korpos de la România TV, George Simion a dezvăluit faptul că el însuşi a fost contactat de falsul călugăr chiar înainte de nuntă.
Oana Anghel
10 oct. 2022, 13:55
EXCLUSIV Legătura dintre George Simion şi falsul călugăr Cristi Călin:

George Simion a dezvăluit că falsul călugăr Cristi Călin i-a telefonat înainte de nuntă, recomandându-se drept preotul Calinic. Acesta i-ar fi cerut permisiunea liderului AUR să slujească la nunta lui, dar Simion l-ar fi trimis să legătura cu ierarhul de care aparţine. Ulterior, Cristi Călin l-a mai sunat o dată, de data aceasta ca să-i trimită pozele cu fostul deputat PSD Aurel Bălăşoiu, surprins în ipostaze compromiţătoare.

Cum a ajuns George Simion să dialogheze cu Cristi Călin

Eu îl cunosc pe Înaltul Teodosie, pe Înaltul Calinic. În aceste momente, feţele bisericeşti şi Biserica, în general, sunt discreditate de oameni care nu doar că nu fac parte din Biserica Ortodoxă din care facem noi parte, nu fac parte nici măcar din biserica de rit vechi. Pe mine m-a contactat. Eu poze compromiţătoare nu am, eventual dacă am înainte de nuntă, am cu femei. M-am căsătorit, sunt la casa mea, nu am umblat şi nu o să umblu cu bărbaţi, cu asta sunt cei de la USR, nu noi de la AUR.

Am primit un telefon înainte de nuntă, că dacă poate să slujească. I-am zis să ia legătura cu ierarhul de care aparţine. Nu ştiam cu cine vorbesc. M-a sunat şi s-a recomandat preotul Calinic. Cu o zi înainte să apară pozele cu Bălăşoiu, pe care-l ştiam de când era primar, m-a sunat ca uitaţi aceste poze îngrozitoare. I-am zis: Părinte, nu-mi mai trimiteţi aşa ceva că mi-e scârbă să mă uit la aşa ceva. S-o fi gândit să mă implice şi pe mine în acest scandal.

Citeste si Exclusiv! Falsul călugăr Cristi Călin: „Făceam parte dintr-un serviciu secret! Am fost la Cotroceni, unde m-au întrebat de Ciolacu și Dragnea”

Ce cred eu e că e îngrozitor că au fost terfelite imaginile unor duhovnici ai neamului românesc. În sufletele românilor, s-a sădit neîncrederea în Biserică.

Sunt interese mari asupra noastră, s-a spus că am votat pentru închiderea minelor, că mi-am votat eu salarii mai mari, s-a spus de tata că e alcoolic. De o lună suntem ţinta unopr atacuri pentru că nu se doreşte opoziţie în România. 

A fost terfelită imaginea Înaltului Teodosie, a Înaltului Calinic, a Înaltului Varsanufie, oamenii nu au nicio vină decât că încearcă să ghideze spiritual naţiunea. S-a dat în aceştia pentru că se vera ca această ţară să nu mai aibă instituţii puternice. S-a dat în Parlament, s-a dat în Academia Română, în intelectualii ţării. E o acţiune programată ca noi să nu mai avem voci româneşti autentice. E o mizerie antiromânească. Au apărut fel de fel de manipulări, de discreditări la adresa fiecărui lider, fiecărei organizaţii, fiecărei voci româneşti care s-a ridicat în ultimii 32 de ani„, a declarat George Simion în emisiunea moderată de Ioan Korpos la România TV.

Citeste si EXCLUSIV ÎPS Teodosie, virulent la adresa așa-zisului călugăr care a declanșat scandalul sexual: Nu bănuiesc pe nimeni decât pe Satana

 

 

DailyBusiness
George Simion îi cere lui Nicușor Dan să desemneze de urgență un premier și solicită plecarea lui Ilie Bolojan de la Palatul Victoria
Spynews
Regretul Gabrielei Oțil. Ce ar fi făcut diferit în legătură cu fiul ei
Fanatik.ro
A fost dorit de FCSB, dar acum ajunge la Gaziantep. Mirel Rădoi a garantat pentru el
Capital.ro
Lege la bloc pentru familiile cu copii mici. Obligație pentru părinți. Se notifică Asociația de Proprietari în 10 zile în acest caz
Playtech.ro
Ce meserie are fratele lui Kate Middleton. James a refuzat drumul spre Hollywood și i-a fost alături surorii sale: „Vorbeam despre alpinism în timp ce erai la spital”
Adevarul
Ieșean lăsat cu un credit de 40.000 de lei pe numele său. Escrocul a explicat cum a acționat și a primit 11 ani de închisoare
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
UPDATE Rezultate BAC 2026. Notele pentru Bacalaureat au fost afișate. 49 de elevi au promovat cu nota 10
iamsport.ro
Atac dezlănțuit: ”Dacă eram rahatul de Messi, mergeam la mormântul lui Maradona și îi puneam cele 8 Baloane de Aur ale mele acolo!”
MediaFlux
Horoscop 7 iulie. Ziua deciziilor curajoase! Universul îți arată drumul, dar alegerea îți aparține
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?