Fedorca RESPINGE acuzaţiile ANI: Sunt doar poveşti, invenţii

Secretarul de stat în Ministerul Educaţiei, Stelian Fedorca, va ataca în instanţă raportul de incompatibilitate pe care i l-a întocmit Agenţia Naţională de Integritate, scriu jurnaliştii de la "Adevărul".
Iulian Tudor
04 mart. 2013, 12:06
Fedorca RESPINGE acuzaţiile ANI: Sunt doar poveşti, invenţii

Stelian Fedorca a susţinut că este nevinovat, iar acuzaţiile ANI „sunt doar poveşti, invenţii”, şi ca atare va ataca în termenul legal de 15 zile decizia de incompatibilitate, publicată luni.

Am depus toate documentele la ANI în urmă cu două săptămâni, pentru a arăta că nu am deţinut simultan toate acele funcţii. Nu am fost simultan şi director la „Mihai Eminescu” şi secretar de stat, din 16 mai 2012 este un alt director acolo. N-am fost nici inspector şcolar şi director în minister, juriştii de la minister mi-au suspendat atunci raportul de serviciu când am ajuns inspector. La fel, ca PFA, pe care l-am înfiinţat pentru meditaţiile mele la matematică, nu am mai avut venituri din astfel de activităţi din 2011, însă am continuat să plătesc acea sumă obligatorie indiferent dacă ai sau nu venituri”, a explicat Fedorca.

Oficialul a mai spus că nu-şi va da demisia până la finalizarea anchetei, iar avocatul său va contesta decizia ANI, menţionând că toate documentele care îi dovedesc nevinovăţia, marea majoritate semnate de juriştii Ministerului Educaţiei, se află deja la dosar.

„Este cineva din ANI care s-a autosesizat în ceea ce mă priveşte, încă din 2008. Atunci, înainte şi după alegeri, am fost anchetat de ANI pentru fals în documente, însă verdictul a fost de neîncepere a urmăririi penale. Ulterior, tot în 2008, aceeaşi persoană s-au autosesizat în privinţa acestor funcţii”, a mai declarat Stelian Fedorca pentru „Adevărul”.

Agenţia Naţională de Integritate a decis că Stelian Victor Fedorca, secretar de stat în Ministerul Educaţiei, a încălcat regimul juridic al incompatibilităţilor de mai multe ori în ultimii ani. 

„S-a constatat faptul că Fedorca Stelian Victor s-a aflat în stare de incompatibilitate în perioada 01.09.2007-25.04.2010, întrucât a deținut, simultan, atât funcția publică de Director – consilier în cadrul Ministerului Educaţiei Cercetării Tineretului şi Sportului, cât și funcția de Director al Colegiului Naţional „Mihai Eminescu”, Bucureşti, încălcând, astfel, dispoziţiile art. 94), alin. (1) şi (2), lit. a) din Legea nr.161/2003 privind unele măsuri pentru asigurarea transparenţei în exercitarea demnităţilor publice, a funcţiilor publice şi mediul de afaceri, prevenirea şi sancţionarea corupţiei”, se arată într-un comunicat al ANI.

O a doua perioadă de incompatibilitate a lui Fedorca a fost 16 mai 2012 – 01 februarie 2013, întrucât a deținut, simultan, atât funcția de secretar de stat în cadrul Ministerului Educaţiei Cercetării Tineretului şi Sportului, director al Colegiului Naţional „Mihai Eminescu”, Bucureşti, dar şi calitatea de comerciant în cadrul „Fedorca Stelian Victor Persoană Fizică Autorizată”.

Inspectorii ANI susţine că Fedorca a încălcat două articole ale Legii 161/2003 privind unele măsuri pentru asigurarea transparenţei în exercitarea demnităţilor publice, a funcţiilor publice şi mediul de afaceri, prevenirea şi sancţionarea corupţiei. Astfel, articolul 84 interzice exercitarea simultană a funcţiei de membru al Guvernului cu cea de coemrciant persoană fizică, în timp ce articolul 94 prevede că un funcţionar public nu poate exercita altă funcţie publică decât cea în care a fost numit.

Persoana față de care s-a constatat starea de incompatibilitate este decăzută din dreptul de a mai exercita o funcție sau o demnitate publică, cu excepția celor electorale, pe o perioadă de 3 ani.

În cazul în care persoana nu mai ocupă o funcție sau o demnitate publică la data constatării stării de incompatibilitate, interdicția de 3 ani operează, potrivit legii, de la data rămânerii definitive a raportului de evaluare, respectiv, a rămânerii definitive și irevocabile a hotărârii judecătorești de confirmare a existenței unei stări de incompatibilitate.

Persoana care face obiectul evaluării poate contesta raportul de evaluare a incompatibilității, în termen de 15 zile de la primirea acestuia, la instanța de contencios administrativ.

 

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Meteorologii anunță vortex polar în România! Cât de mult vor scădea temperaturile în săptămânile următoare
Fanatik.ro
El este Marios, unul dintre suporterii supraviețuitori ai echipei PAOK. Primele sale declarații după accident sunt copleșitoare: „Nu pot să cred…”
Capital.ro
Viața la bloc. Obligatoriu pentru proprietarii de apartamente. Se achită banii. Asociația de proprietari poate apela la instanță
Playtech.ro
Cât ar putea crește prețul gazelor de la 1 aprilie, dacă se elimină plafonarea. Tabel cu prețurile estimate
Adevarul
Lider european, îngrijorat de starea psihică a lui Trump după întâlnirea de la Mar‑a‑Lago. Casa Albă respinge informațiile
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Gestul făcut de Răzvan Lucescu pentru victimele tragediei din Timiș. Durere fără margini pentru familiile tinerilor care și-au pierdut viața
iamsport.ro
S-a dus neanunțat la Cornel Dinu acasă, dar ”Procurorul” a refuzat să îi deschidă ușa și i-a dat un mesaj succint: ”E nebun, mă!”
MediaFlux
Percheziții la psihoterapeutul Cristian Andrei. Bărbatul, dus la audieri. Acuzații grave după scandalul agresiunilor VIDEO
stirilekanald.ro
Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil