Artistul bulgar Plamen Goranov care şi-a dat foc în timpul protestelor naţionale a murit

Plamen Goranov, artistul bulgar de 36 de ani care s-a autoincendiat în timpul protestelor împotriva Guvernului, în 20 februarie, în faţa Primăriei din Varna, a murit duminică seara.
Iulian Tudor
04 mart. 2013, 14:07
Artistul bulgar Plamen Goranov care şi-a dat foc în timpul protestelor naţionale a murit

Plamen Goranov, în vârstă de 36 de ani se autoincendiase în dimineaţa de 20 februarie, cu puţin timp înainte ca premierul Boiko Borisov să anunţe demisia guvernului său. Goranov a făcut acest gest în faţa Primăriei din Varna, în timpul protestelor bulgarilor faţă de sărăcia şi corupţia din ţară, cerând demisia primarului oraşului, scrie Novinite.com.

Goranov a murit la Spitalul Naval din Varna. Bărbatul suferise arsuri pe 80% din suprafaţa sa corporală. De asemenea, plămânii îi fuseseră afectaţi grav şi fusese pus în comă indusă.

Kiril Iordanov a fost ales pentru a patra oară consecutiv primar al Varnei. Este membru al partidului GERB. De multă vreme circulau zvonuri potrivit cărăra Kiril Iordanov serveşte interesele puternicului grup TIM din Varna.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Juri Cisotti, portret de fotbalist: „Ai mei știu că sunt puțin nebun”. Interviu exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu, omul anului. Ion Cristoiu: A reușit să-și mențină nivelul de popularitate
Playtech.ro
Mega-proiectul abandonat din timpul lui Ceaușescu revine oficial la viață. Tarnița, hidrocentrala de 1.000 MW care va costa peste 1 miliard de euro
Adevarul
Rusia vrea să construiască o centrală nucleară pe Lună în următorii zece ani. Rosatom și Institutul Kurchatov, implicate în proiect
wowbiz.ro
Clipe cumplite pentru Loredana Groza, în prag de sărbători! Tatăl artistei se află în stare gravă la spital: „Tata…fă-te bine”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce cadouri se dau de Crăciun în familia lui Dan Negru. Prezentatorul Kanal D a dezvăluit și ce își dorește pentru 2026
iamsport.ro
Dan Șucu, acuzat direct că ar fi cumpărat Genoa cu ”bani furați”! Ce afaceri ”de milioane de euro” cu statul ar avea: ”Folosește o firmă dintr-un sat din județul Galați”
MediaFlux
Ce înseamnă, de fapt, Ajunul Crăciunului și de ce este considerat o noapte magică
stirilekanald.ro
Explozie pe Autostrada A1! Un camion plin cu GPL a sărit în aer după un accident cu un TIR. Imagini șocante
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend