Alegeri în SUA. Democrații și-au recunoscut înfrângerea în fața Republicanilor. Mesajul lui Joe Biden

Așa cum arătau sondajele, Partidul Republican a reușit să obțină majoritate în Camera Reprezentanților, în urma alegerilor din această lună. CNN, presa de casă a Partidului Democrat, a recunoscut în cele din urmă înfrângerea în fața oamenilor lui Donald Trump și Ron DeSantis. 
Filip Stan
17 nov. 2022, 08:43
Alegeri în SUA. Democrații și-au recunoscut înfrângerea în fața Republicanilor. Mesajul lui Joe Biden

Camera Reprezentanților din Congresul american are 435 de locuri. Republicanii au reușit să treacă pragul de 218 locuri necesare pentru majoritate în camera inferioară a Congresului, la opt zile după alegeri, fiind necesară numărarea voturilor până la ultimele districte.

Majoritatea obținută de Republicani în Camera Reprezentanților reprezintă garanția la care sperau și anume piedicile împotriva agendei lui Joe Biden.

De asemenea, Republicanii ar putea iniția procedura de suspendare a președintelui. Înainte de alegeri, oamenii lui Donald Trump au vorbit în repetate rânduri despre această inițiativă.

În plus, victoria Republicanilor în Camera Reprezentanţilor va pune capăt, în ianuarie, celui de-al doilea mandat de speaker al Partidului Demorat, Nancy Pelosi, al treilea om în stat.

Democrații lui Joe Biden au reușit să obțină victoria la Senat.

Rămâne de văzut cum vor fi făcute calculele pentru 2024. Fostul președinte al SUA, Donald Trump, și-a anunțat marți, candidatura pentru alegerile prezidențiale de peste doi ani. Între timp, în presa internațională se vorbește din ce în ce mai mult despre o criză de leadership din partea Democraților. Starea de sănătate a lui Joe Biden provoacă din ce în ce mai multe îngrijorări, Barack Obama nu mai este eligibil pentru o candidatură, iar Hillary Clinton, Michelle Obama și Kamala Harris nu sunt considerate drept potențiali câștgători.

 

Joe Biden a recunoscut înfrângerea

 

În urma amenințărilor repetate din partea adversarilor politici, Joe Biden a trebuit să-și recunoască înfrângerea de la Camera Reprezentanților și să-i felicite pe Republicani.

Oficialul de la Casa Albă l-a felicitat miercuri pe Kevin McCarthy, pentru victoria partidului său.

„Voi lucra cu oricine – republicani sau democraţi – doreşte să lucreze cu mine pentru a acţiona”, a declarat Joe Biden.

Americanii „sunt pregătiţi pentru o nouă direcţie”, a declarat, la rândul său, Kevin McCarthy, liderul republicanilor în Camera Reprezentanţilor.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Șoferul microbuzului implicat în accidentul din Timiș era drogat. Polițiștii au preluat două pliculețe suspecte
Fanatik.ro
Anunț șocant despre accidentul din Timiș în care au murit 7 suporteri ai lui PAOK. Șoferul dubei ar fi fost drogat
Capital.ro
Se dau bani în 2026. Anunț major de la PSD pentru pensionarii României: Vom proteja populația cea mai expusă riscurilor
Playtech.ro
Stațiunea din România care se reinventează după ani de declin. Tobogane, piscină infinity, saune și apă termală extrasă de la 3.000 de metri
Adevarul
Lider european, îngrijorat de starea psihică a lui Trump după întâlnirea de la Mar‑a‑Lago. Casa Albă respinge informațiile
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Primele mărturii ale unui supraviețuitor al accidentului din Timiș. Raport INML: S-au găsit substanțe interzise în mașină și în sângele șoferului
iamsport.ro
Celebrul jucător de poker, interesat să investească la Dinamo! Sfatul lui Victor Pițurcă
MediaFlux
Traian Băsescu dă o lovitură statului român. Are de primit o avere
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil