EXCLUSIV Scandal la Cotroceni! George Simion a fost interzis la recepția de Ziua Națională: ”Mă bucur că s-a terminat și mascarada”

Liderul AUR, George Simion, nu a fost invitat de către președintele Klaus Iohannis la recepția organizată cu ocazia Zilei Naționale, de la Palatul Cotroceni.
Alina Costache
01 dec. 2022, 16:26
EXCLUSIV Scandal la Cotroceni! George Simion a fost interzis la recepția de Ziua Națională: ”Mă bucur că s-a terminat și mascarada”

Scandal la recepția de la Cotroceni! Liderul AUR, George Simion, nu a fost invitat de către președintele Klaus Iohannis la recepția organizată cu ocazia Zilei Naționale, de la Palatul Cotroceni.

Citește și Maia Sandu, mesaj pentru români de 1 Decembrie: „România este iubită în Republica Moldova pentru umărul pe care ne putem baza când ne este greu”

”Noi reprezentăm mișcarea patriotică, mișcarea românilor, care de fiecare dată pe 1 decembrie sunt acolo unde s-a făcut Unirea, la Alba Iulia. Primul an în care am fost eu la Alba Iulia a fost 2006, de la an la an, suntem mai mulți. Mă bucur că s-a terminat și mascarada și acum românii sunt liberi și pot participa la Ziua Națională. Ne gândim către frații din Cernăuți și frații din Chișinău, care nu sunt acum în țară. Ne gândim și la românii care acum sunt plecați peste hotare de aceea trebuie să luăm exemplu de la eroii neamului, de la Avram Iancu, de la Mihai Viteazul, de la toți cei care au statui în țară și de la cei care nu au statui, de la sfinții închisorilor, de la cei care și-au dat viața ca România să fie mare de la Nistru și până la Tisa”, a declarat George Simion, la România TV.

George Simion nu a fost invitat la recepția de Ziua Națională, de la Palatul Cotroceni

Întrebat dacă l-a supărat faptul că nu a fost invitat la recepția de Ziua Națională, de la Cotroceni, George Simion a răspuns:” Păi ce să caut la Cotroceni? Mă simt mult mai bine aici, între oameni cinstiți, patrioți adevărați. la Cotroceni eram lângă oamenii lui Klaus Iohannis care fac afaceri cu BMW-urile, nu aveam că căuta acolo. Noi în fiecare an suntem aici la Alba Iulia! Ne simțim cel mai bine aici și mâine facem trei ani de existență, trei ani de AUR.”

Chiar dacă președintele Klaus Iohannis l-ar fi invitat la recepția de Ziua Națională, de la Cotroceni, liderul AUR a spus că nu ar fi mers pentru că el oricum s-ar fi aflat în mijlocul mulțimii de la Alba Iulia.

Cu ocazia zilei naționale, George Simion le-a transmis un mesaj românilor din țară, dar și celor plecați peste hotare.

”Îi iubim și este timpul să reîntregim țara! este timpul să ne aducem frații plecați peste hotare acasă, să facem o țară normală, pentru că avem o țară bogată și o populație sărăcită. E timpul să îi aducem pe toți acasă, ne gândim la ei!”; a mai spus președintele AUR.

Citește și Boala cruntă de care suferă Mircea Geoană! Şi-a pierdut părul şi este de nerecunoscut! Cum arată acum după luni de zile de suferinţă secretarul general adj. al NATO!

 

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
Dinamo s-a înțeles cu jucătorul dorit și de Gigi Becali! Anunțul lui Andrei Nicolescu
Capital.ro
Adevărul despre slănina cu ceapă. Un profesor demolează un vechi mit românesc: Nu are nicio legătură cu sănătatea
Playtech.ro
Detaliu uluitor din ancheta morţii Rodicăi Stănoiu! Mesajul transmis înainte de a muri schimbă tot, ce i-a transmis unui prieten
Adevarul
Momentul în care Trump citește din greșeală cu voce tare un bilet primit de la Marco Rubio la o întâlnire cu giganții petrolieri
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Șeful IPJ Dolj s-a stins în mod fulgerător, la locul de muncă. Acesta și-a pierdut viața la doar 51 de ani
iamsport.ro
Britanicii prezintă o curiozitate despre Ion Țiriac: 'Decizia care i-a schimbat viața'
MediaFlux
Previziunile Babei Vanga. În 2026 vom avea „nave spațiale uriașe” pe Pământ
stirilekanald.ro
Imaginile durerii de la înmormântarea lui Matei, fiul preotului care a murit în ziua de Bobotează! Mama și fratele său se află în continuare în stare gravă la spital
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend