Vicepreşedinta Parlamentului European Eva Kaili, anchetată pentru corupţie, a fost demisă de Roberta Metsola

Vicepreşedintele Parlamentului European Eva Kaili a fost reţinută vineri seară, la Bruxelles, sub acuzaţii de corupţie. Alături de ea, au fost reţinute şi alte patru persoane. Potrivit unor surse, oficiali din Qatar ar fi oferit mari sume de bani şi cadouri generoase pentru a influenţa decizii politice şi economice ale Parlamentului European.
Alina Costache
11 dec. 2022, 09:11
Vicepreşedinta Parlamentului European Eva Kaili, anchetată pentru corupţie, a fost demisă de Roberta Metsola

UPDATE: Eurodeputata Eva Kaili, vicepreşedintă a Parlamentului European, care este anchetată de justiţia belgiană pentru suspiciuni de corupţie, a fost destituită sâmbătă din funcţie de preşedinta PE, Roberta Metsola, informează AFP.
„Având în vedere investigaţiile judiciare în curs de desfăşurare de către autorităţile belgiene, preşedinta Metsola a decis să suspende cu efect imediat toate prerogativele, îndatoririle şi sarcinile care i-au fost delegate Evei Kaili în calitatea sa de vicepreşedinte al Parlamentului European”, a anunţat în cursul serii un purtător de cuvânt al Robertei Metsola.

„Parlamentul European stă ferm împotriva corupţiei. În această etapă, nu putem comenta nicio investigaţie în curs, doar să confirmăm faptul că am cooperat şi vom coopera pe deplin cu toate autorităţile relevante care aplică legea şi cele judiciare. Vom face tot ceea ce putem pentru a sprijini cursul justiţiei”, scrisese ceva mai devreme, sâmbătă, pe Twitter, Roberta Metsola.

Contraofensiva lui Zelenski: Ucraina atacă Melitopolul ocupat, căutând o rută directă spre Crimeea VIDEO
Europarlamentara socialistă greacă Eva Kaili, care este unul dintre vicepreședinții Parlamentului European, a fost reţinută vineri seară la Bruxelles în cadrul unei anchete privind suspiciunile de corupție care implică Qatar. Alături de Eva Kaili ar fi fost reţinuţi şi mai mulţi cetăţeni italieni. Potrivit unor surse ar fi vorba despre directorul ONG-ului No Peace Without Justice, Niccolò Figà-Talamanca, liderul de sindicat Luca Visentini, fostul europarlamentar S&D Pier-Antonio Panzeri şi asistent parlamentar în grupul S&D şi partener al lui Kaili, Francesco Giorgi, potrivit agenţiei de ştiri italiene ANSA.

Procurorii şi poliţiştii au efectuat percheziţii în 16 locaţii din Ixelles, Schaerbeek, Kraainem, Forest și Bruxelles. Parchetul Federal din Belgia a transmis că a recuperat 600.000 de euro în numerar şi a confiscat computere şi telefoane mobile în acţiunea de vineri.

„De câteva luni, anchetatorii Poliţiei Judiciare Federale au suspectat că o ţară din Golf ar influenţa deciziile economice şi politice ale Parlamentului European, acest lucru făcându-se prin plata unor sume mari de bani sau oferirea unor cadouri generoase unor terţi cu o importanţă politică şi semnificativă. /sau poziţie strategică în cadrul Parlamentului European”, se arată în comunicat.

Parchetul nu a precizat ţara aflată în centrul anchetei, dar surse citate de Le Soir susţin că este vorba despre Qatar.

 

Cine este Eva Kaili

Eva Kaili, în vârstă de 44 de ani, s-a născut la Salonic, în Grecia. A fost prezentatoare a postului de televiziune MEGA din Grecia în perioada 2004-2007.

Şi-a început cariera politică în țara natală în urmă cu 15 ani. În 2007 a candidat şi a căştigat un post de deputat în Parlamentul elen. În perioada 2013-2014 a fost președintele Centrului pentru egalitatea de gen din cadrul Ministerului grec de Interne.

Din 2014 este europarlamentar. În primul mandat, în perioada 2014-2019, a fost președintele Comitetului pentru viitorul științei și tehnologiei, președinte a Delegației pentru relații cu Adunarea Parlamentară a NATO și membru al Conferinței președinților de delegație.

În 2019, a mai câştigat un mandat de europarlamentar. Din 2022 ocupă şi funcţia de vicepreședinte al Parlamentului European.

Partidul Socialis Grec, al cărei membru este Eva Kaili, a anunţat excluderea ei.

„În urma ultimelor evoluții și a anchetei autorităților belgiene cu privire la corupția oficialilor europeni, europarlamentarul PASOK, Eva Kaili, a fost exclusă din partid prin decizia președintelui Nikos Androulakis”, a anunțat partidul de centru-stânga.

De asemenea, grupul S&D a anunţat suspendarea ei.

 

Presa austriacă: Coaliţia guvernamentală de la Viena este în criză din cauza veto-ului faţă de aderarea României la Schengen. Verzii sunt furioşi pe conservatori

DailyBusiness
Un profesor a făcut, anul trecut, 1,5 milioane de lei din meditații! Câți bani au declarat la ANAF, în total, cei care pregătesc elevii în particular
Spynews
Ultimă oră! Accident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat în urma impactului puternic
Fanatik.ro
Roman Abramovich, vizat de o investigație a englezilor. Ce s-a descoperit despre casele de lux ale fostului patron de la Chelsea
Capital.ro
Românii nu-l uită pe Călin Georgescu. Planul care se pregătește: Să aduceți suverani adevărați!
Playtech.ro
La ce temperatură să setezi centrala termică pentru a nu plăti mai mult de 200 de lei la căldură în 2025
Adevarul
Inspecția Judiciară i-a răspuns unui clujean că este beneficiarul grevei magistraților pentru pensii: „E de-a dreptul sfidător”
wowbiz.ro
El știe unde e Dani Mocanu! Ce se întâmplă acum cu artistul și evenimentele la care urma să cânte, în timp ce poliția îl caută în toată România
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Ajutorul de deces 2025: Câți bani se acordă și cine poate beneficia de această indemnizație
iamsport.ro
Bombă! Gigi Becali a pus mâna pe telefon și a scos un jurnalist de pe post: 'Eram la Paris cu fata mea'
MediaFlux
Pericol major în România. Grad de risc ridicat în jumătate dintre locuințe
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru românii care vor credite!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume