Scumpirile îi îndeamnă pe oameni să recurgă la gesturi extreme. Furtul de alimente din magazine a atins cote alarmante

Prețurile la alimente au atins cote alarmate în ultimele luni, iar oamenii fac față din ce în ce mai greu acestor creșteri. Sărăcia și foamea îi îndeamnă pe oameni să recurgă la gesturi extreme astfel încât furtul alimentelor din magazine a crescut vertiginos.
Alina Costache
29 dec. 2022, 11:37
Scumpirile îi îndeamnă pe oameni să recurgă la gesturi extreme. Furtul de alimente din magazine a atins cote alarmante
Furtul de alimente din magazine a atins cote alarmante

Furtul de alimente din magazine a atins cote alarmante. Autoritățile din Ungaria au anunțat că numărul furturilor de alimente din magazine a crescut cu 22%. În ultima perioadă, hoții nu au mai sustras din magazine băutură sau țigări, ci salam sau legume.

Citește și Criza alimentară se acutizează în Ungaria. A început marea raționalizare. Viktor Orban e disperat să nu explodeze prețurile

Furtul de alimente din magazine a atins cote alarmante

Autoritățile spun că această fenomen este unul dintre efectele nefaste ale inflației care a lovit Ungaria, unde viața a devenit tot mai scumpă, iar oamenii abia dacă reușesc să mai facă față scumpirilor.

În ciudat tuturor măsurilor de protecție pe care reprezentanții magazinelor și supermarketurilor din Ungaria și le-au luat, numărul hoților este într-o continuă creștere.

Poliția maghiară a anunțat că în primele zece luni ale acestui an, au fost înregistrate peste 8.000 de furturi de alimente din magazine, adică în medie cam 25 de furturi pe zi.

Acest fenomen le dă mari bătăi de cap autorităților de la Budapesta, asta pentru că față de aceeași perioadă a anului trecut, numărul furturilor de alimente din magazine a crescut cu peste 20%.

Înainte ca inflația să se instaleze în Ungaria, oamenii furau în general, electrocasnice, țigări și băuturi scumpe. Acum, situația este cu totul alta, iar oamenii împinși de sărăcie fură salamuri, brânzeturi, fructe și legume.

Singura explicație pentru acest fenomen este scumpirea alimentelor de bază. De exemplu, în Ungaria, prețul cărnii a crescut cu peste 40%, iar cel al lactatelor cu peste 75%.

Și mai îngrijorător este faptul că hoții din magazine sunt mult mai agresivi decât au fost până acum. Reprezentantul celui mai mare lanț de supermarketuri din Ungaria spune că unii hoți îi amenință pe agenții de pază și îi sperie pe cumpărători.

„Devine tot mai frecvent ca autorul să scoată un cuțit și să înceapă să se bată cu personalul de securitate”, spune Attila Fodor, purtătorul de cuvânt al unui lanț de supermarketuri din Ungaria.

Situația este mult mai grea în piețe, unde vânzătorii  abia dacă reușesc să le mai facă față hoților care dau târcoale tarabelor lor.

„Oamenii au furat dintotdeauna și vor continua să fure”, a spus o vânzătoare.

Pereții magazinelor sunt plini de fotografii cu oamenii în timp ce fură. Pozele sunt lipite pe un “zid al rușinii” în încercarea de a-i descuraja pe unguri să mai sustragă alimente.

Citește și Oamenii din Ungaria trăiesc ca pe vremea comunismului, din cauza raționalizării la alimente! Fiecare om poate cumpăra câte 1 kg de cartofi și un litru de lapte

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
Gigi Becali s-a răzgândit! Transferul la FCSB a picat: „Nu se pune problema!”
Capital.ro
Schimbare de reguli la bloc. Deciziile asociației de proprietari riscă nulitate. Poșta Română a tăiat serviciul legal
Playtech.ro
Impozitul auto, recalculat în 2026. Cât plătesc şoferii anul acesta
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Nici Hagi, nici Balaci, nici Dobrin! Legenda Craiovei a spus cine a fost cel mai mare fotbalist român: ”Fiecare are preferințele lui”
MediaFlux
Fonduri europene 2026: Se oferă ajutoare financiare cuprinse între 50.000 și 300.000 pentru români
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend