Cod roşu, doliu naţional: 18 oameni au ars de vii după ce un microbuz a intrat în plin într-un camion

Aproximativ 32.617 de persoane au murit în 65.063 de accidente rutiere în Nigeria între 2016 şi 2021,
Filip Stan
06 ian. 2023, 13:59
Cod roşu, doliu naţional: 18 oameni au ars de vii după ce un microbuz a intrat în plin într-un camion

Cod roşu: Un autobuz care transporta 17 pasageri a luat foc după ce a intrat în coliziune cu un camion, miercuri seara, în apropiere de satul Nabardo, în districtul Toro din statul Bauchi, a declarat Yusuf Abdullahi, şeful siguranţei rutiere.

VIDEO Accident teribil în pasaj, impact devastator între un autobuz şi un camion: 6 morţi după explozie UPDATE
„Cei 17 pasageri şi şoferul au fost arşi de vii în urma coliziunii frontale”, a adăugat sursa citată, precizând că accidentul a fost cauzat de viteza excesivă. Cei trei ocupanţi ai camionului sunt nevătămaţi, scrie AFP.

Accidentele sunt frecvente pe drumurile necorespunzător întreţinute din Nigeria, în principal din cauza vitezei şi a nerespectării regulilor de circulaţie.

Aproximativ 32.617 de persoane au murit în 65.063 de accidente rutiere în Nigeria între 2016 şi 2021, a anunţat Comisia federală pentru siguranţă rutieră, în septembrie 2022.

Tragedie naţională! Un autobuz plin cu călători a căzut de pe un pod într-un râu! Sunt cel puțin trei morți și patru dispăruți VIDEO

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Europa se pregătește pentru era reginelor! Majoritatea tronurilor vor fi ocupate de femei
Fanatik.ro
Veste șoc pentru Universitatea Craiova. Ștefan Baiaram, suspendat în dubla cu FCSB! Ce pedeapsă a primit. Exclusiv
Capital.ro
Decizia pentru Călin Georgescu. Anunțul făcut de avocatul fostului candidat: E un moment pe care îl așteptăm
Playtech.ro
Cât de des trebuie să cureți garnitura frigiderului și cum o igienizezi corect
Adevarul
Lumea în pericol. Verdict sumbru după raportul de la Munchen: „Garanțiile de securitate se diluează. Rusia încă are forța să facă o nefăcută”
wowbiz.ro
Rezultatul autopsiei lui Sorin, afaceristul mort împreună cu soția și copilul în accidentul din Iași! Cauza reală a decesului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Afaceristul Sorin Ciprian Iacob s-a stins din viață în urma unui grav incident rutier, în Ciortești! UPDATE: Femeia însărcinată și copilul și-au pierdut viața la spital
iamsport.ro
BREAKING | Adi Mutu, noul antrenor de la Universitatea Craiova?! Mihai Rotaru a rupt tăcerea
MediaFlux
Întârzieri uriașe la recalcularea pensiilor! Ministerul Muncii și Casa de Pensii au recunoscut
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj