Meciul dintre Lucian Bute şi Jean Pascal va avea loc la Centre Bell, din Montreal

Meciul dintre boxerul român Lucian Bute, fost campion mondial IBF la categoria supermijlocie, şi canadianul Jean Pascal va avea loc pe 25 mai, la Centre Bell din Montreal, potrivit presei canadiene.
Romania TV
19 mart. 2013, 08:35
Meciul dintre Lucian Bute şi Jean Pascal va avea loc la Centre Bell, din Montreal

Negocierile dintre cele două părţi sunt în curs, iar în perioada următoare este aşteptat un anunţ oficial, după ce anterior s-a vehiculat şi posibilitatea ca meciul să aibă loc pe Stadionul Olimpic din Montreal.

Promotorii intenţionează să facă un mare eveniment din acest meci, săptămâna dinaintea confruntării urmând să cuprindă mai multe întâlniri promoţionale, antrenamentele publice şi conferinţe de presă.

Stéphan Larouche, antrenorul lui Bute, a apreciat că acest meci va fi cel mai mare din istoria boxului în statul Québec şi va avea un impact foarte mare asupra carierei pugiliştilor.

Este vorba de doi campioni mondiali. Nu mai e nevoie de alte comparaţii, va fi cel mai important meci de box din istoria Québecului. Cariera învingătorului va fi propulsată la alt nivel. În cazul nostru, dacă Lucian îi va aplica lui Pascal bătaia pe care o merită, poate duce la un al meci cu Carl Froch”, a declarat Larouche.

În vârstă de 33 ani, Bute are în palmares 31 de victorii (24 prin KO) şi o înfrângere. El şi-a pierdut centura de campion mondial IBF la supermijlocie în mai 2012, când a fost învins de britanicul Carl Froch prin KO tehnic în repriza a cincea, într-o gală desfăşurată la Nottingham (Anglia).

Jean Pascal, pugilist de origine haitiană, are 30 de ani şi este fost campion mondial la semigrea (versiunea WBC). Canadianul a înregistrat în cariera sa 27 victorii (16 înainte de limită), 2 înfrângeri şi 1 egal.

DailyBusiness
O nouă campanie de propagandă a Moscovei în România: „Rusia nu este dușmanul meu”. Mesajul a ajuns și în alte țări europene
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Cum arată casa de vacanță a Andreei Esca, din Franța: E aproape de Nisa și are piscină exterioară! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Viața lui Alexandru, un student excepțional născut cu dizabilități severe. Cum se descurcă cu ajutorul de la stat
Capital.ro
Călin Georgescu revine. Funcția publică pe care o poate obține. Are cale liberă
Playtech.ro
Traseul montan spectaculos din Maramureș pe care poți merge și cu copiii. Sfaturi pentru turiștii care pornesc în drumeție
Adevarul
„Trăim deja cel mai sumbru scenariu”. Predicția unui expert de la Cambridge despre întâlnirea Putin - Zelenski
wowbiz.ro
El este băiatul care s-a aruncat alături de iubita lui în fața TIR-ului, pe A1! Cătălin plecase de acasă pentru a-i duce un cadou Giorgianei
Evz.ro
Vedete deformate de bisturiu. Chirurgia estetică le-a mutilat
Prosport.ro
FOTO. Controversata Marina, renumită pentru imaginile ei cel puțin îndrăznețe, a fost prinsă! A primit pedeapsă de 4 ani
kanald.ro
Vlad Pascu a fost condamnat definitiv la 10 ani de închisoare în dosarul 2 Mai
Cancan.ro
Mesajul de ADIO al tânărului care s-a sinucis pe A1! Mama lui a cedat...
iamsport.ro
Bombă! Dan Șucu, afaceri la suprapreț prin programul PNRR. Patronul Rapidului a încasat o sumă uriașă
MediaFlux
Daniela Nane, om de sprijin pentru Valentin Teodosiu, vocea PRO TV! EXCLUSIV PAPARAZZI Bătrânețe, haine grele, chiar și pentru marele actor FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
VIDEO Mesajul de adio postat de tânărul spulberat de camion, pe A1, împreună cu iubita sa: „La ora 5 eu o să mor” Mama acestuia nu își revine din șoc: "Vai de sufletul lui"
Răsturnare de situație în cazul tinerilor morți pe A1: „Nu a vrut să moară, dar cică a forțat-o iubitul”