Mafia lui Portocală! Firma unde a lucrat cu carte de muncă fostul procuror Negulescu după ce a fost exclus din magistratură, percheziționată de Poliția Economică! Depozit ilegal de combustibil cu tone de păcură și produse petroliere în bazine îngropate în pădure lângă Ploiești!

Noi detalii despre mafia procurorului ”Portocală” ies la iveală! Firma SC Statii de Spalare Vagoane Cisterna CFR SSVAC SA, unde a lucrat cu carte de muncă Mircea Negulescu, după ce a fost exclus din magistratură, a fost percheziționată de Poliția Economică. În urma verificărilor, oamenii legii au descoperit într-o pădure din Ploiești, un depozit ilegal de combustibil cu tone de păcură și produse petroliere îngropate.
Alina Costache
06 feb. 2023, 13:23
Mafia lui Portocală! Firma unde a lucrat cu carte de muncă fostul procuror Negulescu după ce a fost exclus din magistratură, percheziționată de Poliția Economică! Depozit ilegal de combustibil cu tone de păcură și produse petroliere în bazine îngropate în pădure lângă Ploiești!
Mafia lui Portocală! Firma unde a lucrat cu carte de muncă fostul procuror Negulescu după ce a fost exclus din magistratură, percheziționată de Poliția Economică!

Mafia lui Portocală! Firma unde a lucrat cu carte de muncă fostul procuror Negulescu după ce a fost exclus din magistratură, percheziționată de Poliția Economică! Mafia lui Portocală! Firma unde a lucrat cu carte de muncă fostul procuror Negulescu după ce a fost exclus din magistratură, percheziționată de Poliția Economică! Săptămâna trecută, polițiștii economici de la Sectorul 2 al Capitalei au efectuat peste 60 de percheziții în București, Ilfov, Prahova, Galați și alte trei județe din țară.

Citește și EXCLUSIV! Dosarul Ponta – Blair – Ghiţă a fost CLASAT de DNA! Acuzaţiile fabricate ale procurorului Mircea Negulescu – „Portocală” desfiinţate! Fostul procuror este anchetat pentru cercetare abuzivă, represiune nedreaptă şi abuz în serviciu în acest dosar! VIDEO

Mafia lui Portocală! Firma unde a lucrat cu carte de muncă fostul procuror Negulescu după ce a fost exclus din magistratură, percheziționată de Poliția Economică! 

În urma verificărilor, oamenii legii au descoperit într-o pădure de lângă Ploiești, un depozit ilegal de combustibil în care erau depozitate peste 300 de tone de păcură și produse petroliere, a căror origine nu a fost descoperită încă.

Combustibilul era ținut în trei bazine îngropate în pământ și în șapte rezervoare de suprafață și potrivit anchetatorilor, acesta urma să fie vândut mai multor benzinării din zonă.

Zilele trecute, peste 40 de persoane pe care oamenii legii le suspectează că știau despre afacerea cu combustibil au fost duse la audieri, printre acestea se numără și directorul economic al unei firme de reciclare deșeuri, implicat în scandalul „Bomba ecologică de la Pleașa”, despre care se crede că ar fi adevăratul proprietar al depozitului din pădure, conform Incisiv de Prahova.ro

Depozitul ilegal este situat în spatele mănăstirii Ghighiu de lângă Ploiești și a fost amplasat strategic în apropierea Drumului Național 1 și de Autostrada A3 astfel încât să faciliteze accesul cisternelor care încărcau săptămânal combustibilul sub denumirea de motorină.

Potrivit anchetatorilor, din depozitul respectiv, produsul petrolier pleca cu documente întocmite fictiv către diverși cumpărători. Tonele de combustibil erau achiziționate la negru de către proprietar și ulterior erau vândute către benzinăriile mici din țară. Din această afacere, proprietarul depozitului ar fi încasat până în prezent, peste cinci milioane de euro.

”Portocală” a fost angajatul SC Statii de Spalare Vagoane Cisterna CFR SSVAC SA, firma percheziționată de oamenii legii

În acest caz, anchetatorii au făcut percheziții și la firma SC Statii de Spalare Vagoane Cisterna CFR SSVAC SA, unde a lucrat cu carte de muncă fostul procuror Mircea Negulescu, alias ”Portocală”, bănuit că ar fi implicat și el în mafia deșeurilor.

După ce a fost exclus din magistratură, Mircea Negulescu a ocupat funcția de consilier juridic la firma Revag din Ploiești, care are ca obiect de activitate reparaţii vagoane CFR.

Însă numai de partea juridică a firmei nu se ocupa Portocală. În 2019, numele său a fost implicat într-un scandal uriaș privind jaful liniilor de căi ferate.

La vremea respectivă, presa din România a dezvăluit că Portocală, împreună cu Simion Ion, proprietarul firmei Revag, se ocupa de comercializarea fierului şi a metalelor aduse pe căi subterane, de clanurile de romi cu legaturi la REMAT și REMAT HOLDING, pe care ulterior le depozitau în spaţiile industriale ce aparțineu firmelor care comercializeaza deşeuri metalice: Blue Bird Ploiesti, Revag, situate lângă platforma industrială Petrotel-Teleajen şi rafinaria LukOil.

Citește și Noi nereguli în anchetele procurorului Portocală ies la iveala. Instanţa a cerut reaudierea unor martori cu identităţi protejate cărora Negulescu a refuzat să le înregistreze declaraţii sub pretextul că nu are tehnică audio-video

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Soția lui Costel Corduneanu tună și fulgeră! Ce s-a întâmplat după moartea lui: ”S-ar putea să se trezească balaurul” | FOTO
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Descoperirea pe care o așteptau toți cei care au panouri solare. Crește puterea de producție și se dublează durata de viață
Capital.ro
Cel mai îndrăgit actor a murit fulgerător. A fost și va rămâne o stea strălucitoare. Drum lin!
Playtech.ro
Locul preferat de mulți români pentru vacanțe, invadat de șerpi de aproape 2 metri. Turiștii speriați și-au anulat concediile
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Trump a scăpat un acord comercial, Meloni și-a dat ochii peste cap la discuțiile cu Macron. Momente virale la Summitul G7
wowbiz.ro
Sfârșit tragic pentru o tânără însărcinată, în vârstă de 22 de ani! Iubitul a ucis-o cu mai multe lovituri de topor atunci când a aflat că vrea să se despartă de el! Scenele șocante au avut loc sub privirile îngrozite ale copiilor
Spynews
Cod galben de caniculă în 13 județe și în București. Harta zonelor în care temperaturile cresc până la 36 de grade Celsius
Spynews
Claudia Pătrășcanu nu se lasă! După ce a pierdut procesul cu Bianca Drăgușanu, cântăreața își încearcă încă o dată norocul în instanță
Evz.ro
Klaus Iohannis, interzis în București. E mai rău decât Băsescu
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Cutremur cu magnitudinea de 6,1 în Peru! O persoană a decedat și alte zeci au fost rănite
Cancan.ro
‘Am putea fi în pragul unui nou război mondial’ – Anunțul care trimite o undă de TEROARE, la nivel global
Playsport.ro
Casa din București greu de vizionat, care se vinde cu 240.000 de euro. Ce are atât de special, deși...
Capital.ro
România l-a pierdut pe cel mai iubit actor. Marele maestru joacă acum în ceruri
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Delia a fost omorâtă! Cei doi copii ai săi au fost martorii momentelor tragice! Imaginile groazei, din locul în care femeia și-a dat ultima suflare
Horoscop Alina Bădic pentru săptămâna 15 – 21 iunie: „Urmează o săptămână de mare forță, cu transformări radicale”
MediaFlux
Pensionarii care nu-și primesc banii. Casa de Pensii recunoaște: „Softul nu funcționează complet”
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine achită nota de plată a crizei politice românești: durează prea mult și… aparatul taxează!