Un ministru PNL s-a răzgândit: „Îmi cer iertare bucureştenilor fiindcă că am susţinut-o pe Clotilde Armand pentru poziţia de primar”

Alianțele dintre PNL și USR s-au rupt pe aproape toate palierele, după ce partidul lui Dan Barna și Cătălin Drulă a ieșit de la guvernare. Astfel, PNL a întărit colaborarea cu PSD. Printre cei care își toarnă cenușă-n cap în urma parteneriatului cu USR se numără penelistul Sebastian Burduja. 
Filip Stan
20 feb. 2023, 08:31
Un ministru PNL s-a răzgândit: „Îmi cer iertare bucureştenilor fiindcă că am susţinut-o pe Clotilde Armand pentru poziţia de primar

S-a rupt lanțul de iubire. Duminică, 19 februarie, Sebastian Burduja, ministrul Cercetării din partea PNL, a ținut să-și ceară scuze bucureștenilor pentru că a susținut-o în campania electorală pe Clotilde Armand pentru funcția de primar.

Penelistul a lansat acuzații grave. Ministrul susține că Sectorul 1 a ajuns „capitala șobolanilor, a mizeriei, a incompetenței și a corupției”.

„Este o catastrofă. Îmi cer iertare bucureştenilor că am susţinut-o pe Clotilde Armand pentru poziţia de primar. Îmi pare rău că PNL nu a avut un candidat. Din păcate, dânsa a câştigat la 1007 voturi”, a declarat Sebastian Burduja la Prima News.

 

Sebastian Burduja

 

Sebastian Burduja: „Ce s-a întâmplat cu oamenii de la Poliţia Locală cu oamenii puşi de doamna Armand, care sunt bănuiţi de corupţie?”

 

Oficialul PNL a turuit cu acuzații grave la adresa edilului local.

„S-a discreditat complet în relaţia cu cetăţenii, în primul rând şi în relaţia cu noi, ca partid şi ca partener care am susţinut-o în campanie. Eu şi colegii mei am făcut campanie dânsei, ne-am pus obrazul în faţa cetăţenilor Sectorului 1, fosta capitală a capitalei, aşa i se spunea cândva, pe vremea unui primar liberal, şi care a ajuns capitala şobolanilor, a mizeriei, a incompetenţei, a corupţiei.

Ce s-a întâmplat cu oamenii de la Poliţia Locală cu oamenii puşi de doamna Armand, care sunt bănuiţi de corupţie? Ce s-a întâmplat cu raportul Curţii de Conturi, cu ilegalităţile constatate, 60 de milioane lei? Sunt faptele doamnei primar.

Din păcate, suferim cu toţii. Doar penalităţile pierdute prin procese cu diferiţi furnizori, nu doar pe salubritate, cu diverşi furnizori, sunt câteva zeci de milioane lei. Doamna le va plăti, nu le vor plăti cetăţenii Sectorului 1″, a mai transmis Sebastian Burduja, potrivit sursei citate.

DailyBusiness
Peste 120 de muncitori prinși la negru în doar cinci zile. Ministrul Florin Manole promite toleranță zero
Spynews
Alex Dobrescu, condamnat la patru ani de închisoare cu executare pentru trafic de droguri! Tatăl copiilor Cristinei Cioran trebuie să plătească 7.000 lei statului
Bzi.ro
Dureros! Ultimul mesaj al soției lui Charlie Kirk, postat cu doar câteva ore înainte de asasinarea activistului
Fanatik.ro
David Popovici, un nou gest de mare campion! Suma incredibilă pentru care „își donează ziua de naștere”. Ce va face cu banii
Capital.ro
Gheorghe Dincă ar putea să iasă din închisoare. Monstrul din Caracal a făcut o cerere de eliberare
Playtech.ro
Actele necesare pentru demolarea unei case moștenite. Proceduri și taxe
Adevarul
Cea mai mare armată din Europa, modernă doar pe hârtie. Tacticile Rusiei arată unde rămâne vulnerabilă Polonia
wowbiz.ro
Atac armat pe terasa unui restaurant din Texas: un mort și cinci răniți. Atacatorul este căutat de poliție
Economica.net
Şoseaua de mare viteză care va uni două oraşe din România. O construieşte "faraonul" Umbrărescu
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
kanald.ro
Primele declarații ale bărbatului care a ucis-o pe Iryna Zarutska, tânăra refugiată ucraineană de 23 de ani
Cancan.ro
Monstrul din Caracal încearcă să evadeze voalat? Este halucinant ce le-a putut cere judecătorilor
iamsport.ro
ȘOCANT! FRF a plătit o sumă uriașă de bani pentru ca Mitriță să joace 17 minute: cât au putut să coste biletele de avion ale jucătorului
MediaFlux
Românii care vor beneficia în continuare de tichete sociale de 250 lei! Se dau vouchere de 500 de lei și pentru elevi. Guvernul a decis
stirilekanald.ro
Ce a spus care a ucis-o pe Iryna Zarutska, ucraineanca înjunghiată într-un metrou din SUA. Cum explică gestul șocant: „Am în creier...”
substantial.ro
Cat costa sa cumperi vechime pentru pensie in 2025. Sumele lunare pe care trebuie sa le platesti