CTP: Atitudinea lui Ponta, raţională. Nu se poate face abstracţie de Băsescu decât încălcând legile

Numirea Codruţei Kovesi la DNA nu va avea consecinţe dramatice pentru procurori, este de părere jurnalistul Cristian Tudor Popescu. "Situaţia este alta acum, nu mai suntem în regimul lui Băsescu", a spus CTP la Antena 3. De asemenea, CTP consideră "atitudinea lui Victor Ponta ( n.red. vizavi de Traian Băsescu) este una raţională, exprimată cu un realism politic care conţine şi o doză de cinism".
Romania TV
29 mart. 2013, 19:22
CTP: Atitudinea lui Ponta, raţională. Nu se poate face abstracţie de Băsescu decât încălcând legile

„Traian Băsescu are atâta putere câtă i-o dă funcţia de preşedinte al României. Prerogativele funcţiei prezidenţiale nu i le poate lua nimeni lui Băsescu. Este o stare de fapt. Nu se poate năvăli cu cei 70% din Parlament asupra lui Băsescu pentru a accepta anumiţi procurori”, a declarat jurnalistul Cristian Tudor Popescu, la Antena 3.

„Ponta a explicat destul de limpede că nu se poate face abstracţie de Traian Băsescu decât încălcând nişte legi ale statului. Soluţia negociată este singura soluţie posibilă”, a mai spus Cristian Tudor Popescu.

În opinia jurnalistului, „dacă Kovesi va fi numită la DNA asta nu poate să ducă la nişte consecinţe dramatice în planul acţiunii procurorilor. Nu mai suntem în regimul lui Băsescu. Astă-vară eram. (…) Situaţia este cu totul alta acum”.

Întrebat dacă o astfel de numire ar tulbura apele în USL, Cristian Tudor Popescu a afirmat că nu se va ajunge la ruptură din această cauză, deoarece pe calea negocierii se va ajunge la o soluţie: „Este o soluţie politică”.

Premierul Victor Ponta a declarat vineri seara că nu exclude varianta ca fostul procuror general Laura Codruţa Kovesi să fie numită la conducerea Direcţiei Naţionale Anticorupţie, adăugând că nu va demisiona din postul de prim-ministru dacă această persoană, considerată „omul lui Băsescu”, va fi numită la DNA. Ponta a declarat, la Antena 3, că singura variantă pe care o exclude este ca Daniel Morar să rămână în acest post.

Fostul procuror general al României Codruţa Kovesi a fost detaşată, în octombrie anul trecut, la Ministerul Afacerilor de Externe, pentru o perioadă de trei ani, oentru a ocupa o funcţie de Înalt reprezentant la Misiunea României la Bruxelles pe probleme privind reforma justiţiei şi lupta anticorupţie

Detaşarea a fost prezentată atunci de premierul Ponta drept o „încercare de diplomaţie”.

Liderul PNL, Crin Antonescu, a declarat, marţi, că în situaţia în care premierul va face propuneri pentru şefia Parchetului şi a DNA, ar putea să aibă o opinie, dar nu are calitatea de a-şi da acceptul sau nu pentru eventualele propuneri, însă personal nu ar susţine nominalizarea Codruţei Kovesi.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Sorinel Copilul de Aur și-a dus soția în vacanță, după scandalul cu fosta amantă! Ce destinație au ales
Fanatik.ro
Câți bani primește Universitatea Craiova pentru drepturile tv ale meciului retur cu KuPS. Exclusiv
Capital.ro
Restricții de circulație miercuri în șapte județe din cauza caniculei. CNAIR anunță unde nu vor putea circula vehiculele de peste 7,5 tone
Playtech.ro
Câți bani mai câștigă șoferii de Uber și Bolt după scumpirea motorinei şi benzinei. Sumele după taxe și carburant
Adevarul
„Soția s-a rănit într-un fier ieșit din saltea”. Vacanța de 2.380 de euro a unei familii de români într-un hotel de 5 stele din Turcia s-a transformat într-un coșmar
wowbiz.ro
„Să vă rugați pentru mine, am 5 tumori” Alina Pușcău, în lacrimi! Modelul internațional a lansat un apel, după ce a fost diagnosticată cu o boală gravă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Român de 19 ani, MORT după ce a cules r... Vezi mai mult
iamsport.ro
Edi Iordănescu a numit cei doi jucători pe care regretă că nu i-a convocat la Euro 2024: ”Îmi pare rău, dar asta e situația”
MediaFlux
Amendă dacă vorbești pe speaker. Controale în autobuze
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România