Borbely: Târgu-Mureş ar putea fi capitala unei regiuni formate din 3-5 judeţe

Vicepreşedintele politic al UDMR Borbely Laszlo afirmă că municipiul Târgu Mureş ar putea fi capitala unei regiuni formate din judeţele Mureş, Harghita şi Covasna, eventual şi cu Bistriţa-Năsăud sau Braşov, transmite corespondentul Mediafax.
Iulian Tudor
01 apr. 2013, 10:30
Borbely: Târgu-Mureş ar putea fi capitala unei regiuni formate din 3-5 judeţe

Potrivit unui punct de vedere privind regionalizarea, transmis, luni, de biroul de presă al deputatului UDMR de Mureş Laszlo Borbely, vicepreşedinte politic al Uniunii, există o serie de argumente pentru ca municipiul Târgu Mureş să fie desemnat capitala unei regiuni formate din judeţele Mureş, Harghita şi Covasna, eventual şi cu Bistriţa-Năsăud sau Braşov.

„Municipiul Târgu Mureş reprezintă locaţia cea mai bună pentru o regiune alcătuită din judeţele Mureş, Harghita şi Covasna (eventual şi cu Bistriţa-Năsăud sau Braşov), deoarece, deşi reprezintă un centru economic şi cultural al acestei regiuni, nu este îndepărtat de nivelul de dezvoltare al celorlalte centre urbane şi este legat cu o reţea adecvată feroviară şi de drumuri de acestea, precum şi de întreaga zonă menţionată. Pe lângă acestea, Târgu Mureş îndeplineşte şi o varietate de funcţii necesare unui centru regional, dispune de un aeroport internaţional, va fi în apropierea nodului de legătură între cel puţin două autostrăzi, este centru universitar şi centru medical renumit, dar şi un centru logistic”, afirmă el.

Deputatul susţine că un proces de reorganizare regională care să creeze un cadru adecvat pentru dezvoltarea armonioasă a întregii societăţi ar trebui să se materializeze prin crearea unor regiuni care să fie compuse din „trei, patru, maximum cinci judeţe aflate la un stadiu similar de dezvoltare, cu un potenţial de dezvoltare similar şi care să beneficieze de egalitate în cadrul regiunii”.

Potrivit sursei citate, aceste regiuni ar trebui ca, la nivel administrativ, să aibă în primul rând competenţe în domeniul politicii de dezvoltare, să fie conduse de organe decizionale alese de către colegii electorale alcătuite din primari şi consilieri judeţeni şi să aibă centre regionale cu adevărat funcţionale.

„La modul concret, aplicarea principiului subsidiarităţii şi al descentralizării în procesul de regionalizare implică aducerea unor competenţe de la nivel naţional la nivel regional, nicidecum comasarea unor competenţe care se regăsesc momentan la nivel de judeţ, la nivelul unui centru regional, ceea ce ar duce la o recentralizare şi mai puternică a administraţiei. Mai mult decât atât, sensul alocării competenţelor trebuie să fie unul de apropiere către nivelul cetăţenilor, al comunităţilor locale”, mai afirmă Borbely.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Ungurii se laudă cu Istvan Kovacs după ce a intrat în istorie la Campionatul Mondial: „Mândru de originile maghiare!”
Capital.ro
Adevărul despre banii din bancă: cât de protejate sunt, de fapt, economiile românilor
Playtech.ro
Ce a pățit o familie de români imediat după ce a trecut vama Kulata: „Urâtă senzație. Grecii nu erau așa. Ne-au spus că riscăm sute de euro amendă”
Adevarul
Un veteran rus rămas fără piciorare în războiul din Ucraina a ataca cu un cuțit polițiștii care făceau razii pe străzi
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
În timp ce mașina se prăbușea în râpa din Transfăgărășan, șoferița era... Vezi mai mult
iamsport.ro
Membrul Generației de Aur îl pune la zid pe Anghel Iordănescu pentru decizia luată la CM 1994 în privința unui tricolor: ”Nu a procedat corect cu el!”
MediaFlux
Încep recrutările la SRI. Salariile pornesc de la 7.500 lei. Ce posturi sunt disponibile
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?