Bank of Cyprus închide temporar sucursala din România

Bank of Cyprus suspendă operaţiunile din România pentru o săptămână, dar bancomatele rămân funcţionale. Măsura vine în urma restructurării băncii, decisa în acordul de salvare a Ciprului. 
Romania TV
01 apr. 2013, 11:05
Bank of Cyprus închide temporar sucursala din România

Bank of Cyprus caută o soluţie pentru vânzarea sucursalei de la Bucureşti, potrivit deciziei Băncii Centrale a Republicii Cipru.

Astfel, banca suspendă operaţiunile din România pentru o săptămână, începând de la 1 aprilie,  pentru a identifica o soluţie de vânzare a sucursalei de la Bucureşti, iar clienţii pot retrage bani de la bancomate.

Închiderea sucursalelor din România ale Bank of Cyprus este un caz izolat şi nu trebuie să intrăm în panică în legătură cu această situaţie, a declarat, luni, preşedintele Asociaţiei Române a Băncilor, Radu Graţian Gheţea, potrivit Agerpres. 

Bank of Cyprus este cea mai mare bancă din Cipru şi trece printr-un proces de restructurare în care deponenţii cu peste 100.000 de euro vor pierde până la 60% din bani.

Depozitele sucursalei din România sunt garantate în Cipru, şi nu în România, în limita a 100.000 de euro, potrivit Economica.net.

Daniela Neacşu, Branch Manager Dorobanti la Bank of Cyprus, spune că nu ştie ce se va întâmpla cu depozitele în acest moment. Potrivit directorului sucursalei Dorobanţi, „există destul de mulţi clienţi cu depozite peste 100.000 de euro”.

Aceasta a confirmat că au existat clienţi care, „pe un fond emoţional”, şi-au retras din depozite în ultimele săptămâni, dar că au existat şi clienţi care şi-au reînnoit depozitele.

Timp de o săptămână, cel puţin, deponenţii Bank of Cyprus din România vor trebui să aştepte pentru a-şi accesa banii, la ATM fiind disponibili doar cei din contul curent.

Ultimele date disponibile, valabile la 30 septembrie 2012, arată că Bank of Cyprus România avea depozite de 245 milioane de euro, în creştere cu 33% faţă de anul precedent. Banca a practicat dobânzi avantajoase la depozite în această perioadă.

În urma unei crize fără precedent din Cipru, miniştrii de Finanţe din zona euro au aprobat un acord încheiat între Cipru şi Troica creditorilor internaţionali. Împrumutul de 10 miliarde de euro a venit, însă, cu condiţii drastice pentru sectorul bancar cipriot. 

Acordul prevede închiderea celei de-a doua mari bănci a ţării, Cyprus Popular Bank (Laiki), la care statul deţine 84% din acţiuni, şi restructurarea Bank of Cyprus, care a fost salvată cu greu în urma negocierilor. 

Pierderile pentru deponenţii cu peste 100.000 de euro la Bank of Cyprus, cea mai mare instituţie de credit din ţară, nu au fost încă decise, dar ar putea ajunge până la 40%.

Bank of Cyprus functioneaza in Romania prin intermediul unei sucursale si al agentiilor acesteia. Bank of Cyprus deţine 0,7% din totalul activelor la nivelul sectorului bancar românesc.

Guvernatorul BNR, Mugur Isărescu, a declarat la finele săptămânii trecute că activele celor două bănci cu capital cipriot prezente în România reprezintă doar 1,3% din totalul activelor bancare, iar toate depozitele de la Marfin România, bancă al cărei acţionar majoritar – Popular Bank of Cyprus va fi lichidat, are depozitele integral garantate.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Ilie Dobre, la un pas de moarte! A făcut preinfarct și a fost operat. Prima reacție a celebrului crainic radio. Exclusiv
Capital.ro
Mihai Gâdea provoacă valuri în televiziune. Scandalul ar fi fost unul național: S-a încercat să fiu cumpărat cu geanta de bani
Playtech.ro
Punctul de amendă se modifică în 2026. De când cresc amenzile pentru șoferi
Adevarul
Ce îl așteaptă pe Zelenski în scenariul cel mai negru pentru Ucraina
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
BREAKING NEWS Un avion s-a prăbușit pe un aeroport din SUA! Nu există supraviețuitori
iamsport.ro
A fost bairam! Supărarea ține puțin în Oltenia: jucătorii au aruncat cu bani în lăutari după eșecul din Conference League
MediaFlux
Ce a spus Trump despre întâlnirea cu Nicușor Dan. Se negociază "la sânge"
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet