Legiștii au stabilit cum a murit Valeriu Stoilov. Mama tânărului face acuzații grave: ”Mi l-a omorât! Ați făcut o greșeală și nu v-o asumați”

A fost finalizată necropsia cercetătorului de 28 de ani care a murit pe masa de operație. Un edem pulmonar acut masiv i-a adus moartea lui Valeriu Stoilov, spun legiștii.
Filip Stan
17 mart. 2023, 12:32
Legiștii au stabilit cum a murit Valeriu Stoilov. Mama tânărului face acuzații grave: ”Mi l-a omorât! Ați făcut o greșeală și nu v-o asumați”

Valeriu Stoilov, tânărul de 28 de ani care a murit pe masa de operație la spitalul din Vatra Dornei după ce i s-a administrat anestezicul în vederea efectuării unei intervenții chirurgicale, a murit în urma unui edem pulmonar, au stabilit legiștii.

Valeriu Stoilov avea 28 de ani și era cercetător la Centrul de Economie Montană „CE-MONT” din Vatra Dornei. De 8 martie a mers cu prietenii la o partidă de fotbal. La un moment dat, Valeriu s-a accidentat la cot. A mers la spital pentru consultație, a fost investigat și diagnosticat cu fractură de olecran (cot). Medicii l-au programat pentru operație, scrie monitorulsv.ro.

Pe 13 martie, Valeriu Stoilov s-a prezentat la spital pentru internare, iar două zile mai târziu era programat pentru intervenția chirurgicală.„S-au făcut toate analizele și investigațiile preoperatorii, totul era în regulă, pacientul nu avea nici o suferință anterioară cunoscută. După anestezie a intrat în stop cardiorespirator, inițial reversibil”, a declarat directorul medical al Spitalului Municipal Vatra Dornei, dr. Cristian Rusu.

Medicii l-au resuscitat și Valeriu și-a revenit. La scurt timp a intrat iar în stop cardiorespirator. A fost resuscitat o oră și jumătate, dar din păcate n-a mai răspuns.

Poliția a deschis dosar penal pentru ucidere din culpă.

Citește și: Tânărul IT-ist de 27 de ani a fost găsit fără suflare. Prietenii nu mai aveau niciun semn de la el de două zile

 

Mama lui Valeriu Stoilov face acuzații grave: Mi-a omorât copilul. Mi l-a omorât!

Mama tânărului cercetător Valeriu Stoilov îl acuză pe medicul anestezist Mihai Simu de decesul fiului ei. Mihaela Linu a povestit pentru Monitorul de Suceava că ultima oară a vorbit cu fiul ei marți seara, înainte de operație. Era îngrijorată că tânărul a fost programat pentru operație abia după o săptămână de la producerea accidentul la fotbal. Tânărul a liniștito și i-a spus că toți medicii care urmau să se ocupe de el l-au vizitat și s-au comportat foarte bine.

”L-au tot amânat, i-au făcut analize, investigații și urmau să-l bage în operație. Așteptam să mă sune copilul meu și m-a sunat medicul, să-mi spună că a murit. Cum adică a murit?! Cu mâna ruptă din cot? Singurul meu copil…”, a spus Mihaela Linu.

Ea crede că medicul anestezist a făcut o eroare care a dus la moartea fiului ei.

De asemenea, refuză categoric ideea că Valeriu ar fi putut să aibă o afecțiune cardiacă preexistentă, nedetectabilă la investigațiile uzuale, de care nu a știut. „Omul (n.r. medicul anestezist) este în vârstă, tremura, era logic că n-o să poată să-i facă. De ce nu-i lasă pe ăștia (n.r. doctori) tineri? Îi omoară! Mi-a omorât copilul. Mi l-a omorât!”, își strigă mama durerea. „Ați făcut o greșeală și nu v-o asumați”, i-a reproșat ea medicului anestezist, potrivit Monitorul de Suceava. 

DailyBusiness
Donald Trump a declarat că Africa de Sud ar trebui exclusă din G20 și că nu va participa la summitul de la Johannesburg
Spynews
Ultimă oră! Accident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat în urma impactului puternic
Fanatik.ro
Gigi Becali a dezvăluit discuția cu Florin Tănase despre Darius Olaru. „El este cel mai bun jucător de la FCSB”
Capital.ro
ANAF schimbă regulile. Băncile transmit date despre clienți și conturi. Care va fi procesul
Playtech.ro
Valoarea punctului de referință pentru pensie. Cât este la final de 2025?
Adevarul
Controversele din trecutul lui Fănel Bogos, patronul Vanbet anchetat de DNA: acuzații de mită, amenzi și un dosar de crimă nerezolvat
wowbiz.ro
BREAKING! Dani Mocanu, condamnat definitiv la 4 ani de închisoare cu executare pentru tentativă de omor
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Noi detalii despre starea de sănătate a lui Horia Moculescu: Acesta este intubat și se află la ATI
iamsport.ro
Fără dubii! Radu Banciu a spus ce rezultat va înregistra Anca Alexandrescu la alegeri: ”Asta i-am transmis”
MediaFlux
UE planifică un „Schengen militar”. Se pregătește accelerarea mișcărilor trupelor și armelor în contextul amenințării ruse
stirilekanald.ro
Un cuplu a fost surprins făcând amor într-o biserică din Italia! Preotul român i-a descoperit: „Un grav act de profanare”
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai