Boala care te macină în tăcere! Iată simptomele care trebuie să fie un semnal de alarmă. Medicii sunt îngrijorați

Există câteva semnale de care trebuie să ținem cont. Medicii ne avertizează că simptomele apar foarte târziu în cazul acestei boli. Cel mai bine ar fi să facem analize periodic.
Alina Costache
28 mart. 2023, 17:34
Boala care te macină în tăcere! Iată simptomele care trebuie să fie un semnal de alarmă. Medicii sunt îngrijorați

Un semnal de alarmă a fost tras de către medicii pneumologi ai Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă (SCJU) Arad. Aceștia au pus în dicuție numărul mare de pacienți care au fost diagnosticați cu neoplasm pulmonar. Este o situație îngrijorătoare, deoarece un sfert dintre pacienții care au făcut brohoscopii au primt acest diagnostic. Specialiștii recomandă să apelăm la o astfel de analiză periodic, deoarece simptomele apar foarte târziu în evoluția bolii.

Citește și: Medicii n-au reuşit să-l salveze. Cine este Alex, tânărul de 21 de ani care a murit după carambolul de pe „Drumul morţii”

Medicii din Arad au precizat că doar de la începutul anului din 120 de pacienți care și-au făcut bronhoscopii în spital, 30 au fost diagnosticați astfel. Astfel, reprezentanții SCJU au subliniat faptul că în cazul acestei  boli este necesar să efectuam examinări periodice pentru a putea depista dacă ne confruntăm sau nu cu această afecțiune. Acest lucru este obligatoriu pentru că „plămânii au puţini receptori ai durerii, iar simptomele apar, adeseori, în stadii avansate ale bolii”.

Medicii au lansat un avertisment

„Pentru diagnosticarea unei afecţiuni pulmonare, în urma consultului de specialitate pacientul va fi investigat prin efectuarea unei endoscopii bronşice. În cazul în care este depistat un ţesut pulmonar suspect, atunci acesta poate fi extras pe parcursul bronhoscopiei, prin utilizarea unei sonde speciale – crio-sondă – cu ajutorul căreia ţesutul pulmonar suspect este îngheţat şi mai apoi extras. Sonda utilizată foloseşte dioxid de azot care produce o scădere bruscă de temperatură de până la -89 de grade Celsius. Procedura este indicată atât pentru diagnosticarea corectă a neoplasmului pulmonar, dar şi pentru eliberarea căilor respiratorii prin extirparea tumorilor formate.

Pentru criobiopsie, sonda este introdusă printr-un canal al bronhoscopului şi poate ajunge mai uşor la leziunea suspectă comparativ cu pensele de biopsie, mai ales dacă leziunea este localizată în periferia plămânului. Totodată, probele recoltate sunt mult mai mari şi cu mai puţine artefacte obţinându-se astfel un diagnostic precis. La Arad, efectuăm această procedură din luna ianuarie, iar până acum au fost realizate 120 de bronhoscopii. Ţesuturile suspecte extrase sunt trimise mai apoi spre analiză la laborator, rezultatul fiind eliberat între 14 şi 21 de zile. Până acum am efectuat 35 de biopsii, iar din păcate, în cazul a 30 dintre acestea diagnosticul a fost de neoplasm”, a explicat dr. Erika Repolski, medic primar pneumologie.

Există câteva semnale de care trebuie să ținem cont. Dacă există următoarele simptome persoana în cauză trebuie să meargă de urgență la medicul pneumolog: dureri în zona pieptului, respiraţie greoaie, tuse prelungită (uneori cu sânge), voce răguşită, infecţii pulmonare dese, lipsa poftei de mâncare însoţită de pierdere rapidă în greutate

Reprezentanţii SCJU Arad au mai transmis că începând cu acest an au la dispoziţie toate echipamentele necesare efectuării unui screening complet în cazul pacienţilor cu suspiciune de neoplasm pulmonar.

Citește și: Imagini emoţionante. Alexia, adolescenta cu ambele braţe replantate de medicii ieşeni, cântă la pian pentru medicul Sidonia Susanu

DailyBusiness
Cum putem evita o nouă explozie a prețurilor la energie. Anunțul de ultimă oră făcut de ministru
Spynews
Raluca Ropotan, despre relația cu tatăl ei, Stelian Ogică. Ce relație au, în prezent, cei doi: "Noi tot timpul..." 
Fanatik.ro
Gheorghe Mustață, mesaj radical pentru jucătorii de la FCSB: „Victorie la Botoșani sau război!”. Exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu e nevinovat! Avocata fostului candidat se ia de procurorul general: Un scenariu de Hollywood
Playtech.ro
'La cât timp de la căsătorie am dreptul la pensie de urmaş?'. Avocaţii explică legea
Adevarul
Simptomele infecției cu Candida Auris, ciuperca rezistentă care se răspândește rapid în Europa
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Eşec al ungurilor în România. Planul pe care-l avea gigantul din Ungaria a picat
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Ce criterii trebuie îndeplinite pentru bursele sociale, în anul școlar 2025-2026! Data până la care se depun documentele
Cancan.ro
BREAKING! Ilie Bolojan și-a anunțat DEMISIA. PLUS amenințări de ULTIMA ORĂ pentru acești bugetari
iamsport.ro
Prunea l-a DISTRUS pe fostul antrenor de la FCSB: 'Pe unde mai antrenează, prin Tanganica? Zici că a fost la Paris, vorbește el, pe bune?!'
MediaFlux
Ministerul Muncii, anunțul momentului pentru milioane de români! Se dau amenzi de până la 10.000 de lei. Se aplică până la finalul anului
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor