Mașinile instituțiilor publice ar putea fi dotate obligatoriu cu GPS pentru localizare și monitorizare – proiect

Un proiect de lege depus de deputatul USR Brian Cristian prevede ca pe toate mașinile instituțiilor publice din România să fie montate cu sisteme de localizare și monitorizare GPS. Prin acest proiect se dorește un mai bun control al consumului de combustibil și rezolvarea problemei folosirii mașinilor de serviciu în scopuri personale.
Alina Costache
02 apr. 2023, 08:56
Mașinile instituțiilor publice ar putea fi dotate obligatoriu cu GPS pentru localizare și monitorizare - proiect

USR a depus, la iniţiativa deputatului Brian Cristian, un proiect de lege prin care instituţiile publice care au maşini să fie obligate să le monteze sisteme GPS de localizare şi monitorizare. În acest fel, maşinile instituţiilor publice nu vor mai putea fi folosite în scop personal de către angajaţi.

Citește și: COD RUTIER 2023. Schimbare majoră pentru şoferi, cel mai mic accident va ajunge automat la poliţie. Cutia neagră devine obligatorie la maşini

”Săptămâna aceasta am depus o inițiativă legislativă care va rezolva problema folosirii autoturismelor instituțiilor publice în scopuri personale.

Proiectul prevede ca toate mașinile din parcul auto al instituțiilor de stat să fie dotate cu sisteme GPS care să permită localizarea și monitorizarea fiecărui automobil în parte.

Dacă ne uităm la administrațiile locale care au implementat deja această măsură, vedem că au redus consumul de combustil cu aproximativ 40%. Asta înseamnă că în aproape jumătate din timp, mașinile insituțiilor publice sunt folosite ilegal.

Proiectul de lege va contribui la cheltuirea banilor publici într-un mod chibzuit și transparent, dar și la protejarea mediului înconjurător”, a transmis deputatul USR într-o postare pe Facebook.

Citește și: Cum afli simplu dacă telefonul tău este ascultat sau urmărit. Patru detalii care îţi dau sigur verdictul

Instituţiile care nu vor monta GPS pe maşinile proprii nu vor mai putea să deconteze din buget cheltuielile cu combustibilul şi vor risca o amendă de până la 50.000 de lei, se mai arată în proiect conform unui comunicat de presă al USR.

„Prin această iniţiativă, dorim să rezolvăm problema folosirii autoturismelor instituţiilor publice în scopuri personale. Dacă ne uităm la administraţiile locale care au implementat deja măsura, vedem că au redus consumul de combustibil cu cel puţin 40%. Asta înseamnă că în aproape jumătate din timp, maşinile instituţiilor publice sunt folosite ilegal. Deşi asta nu se întâmplă încă, protejarea mediului înconjurător şi cheltuirea banilor publici într-un mod chibzuit şi transparent trebuie să fie priorităţi pentru toate administraţiile publice şi instituţiile statului român”, declară deputatul USR Brian Cristian.

USR transmite că proiectul se bazează pe necesitatea reducerii cheltuielilor publice şi pe protejarea mediului, prin diminuarea consumului de carburanți și dă exemplu Primăria Câmpulung Muscel condusă de Elena Lasconi (USR), unde cheltuielile cu combustibilul au scăzut cu aproape 70%.

„Primăria Câmpulung Muscel, condusă de primarul USR Elena Lasconi, reprezintă unul din exemple. În 2021, primarul USR a montat GPS pe maşinile Primăriei şi rezultatele s-au văzut în scurt timp: consumul de carburant a scăzut în 2021 faţă de 2019 de la 8.400 litri la 2.400 litri. Similar, cheltuielile au scăzut de la 49.000 lei la 15.000 lei. Adică, o reducere de aproape 70%. În alte instituţii care au implementat măsuri similare, reducerea a fost de aproximativ 40%. Odată adoptat proiectul propus de USR, instituţiile publice vor avea un termen de 6 luni pentru a implementa noile prevederi”, se menţionează în finalul comunicatului.

DailyBusiness
Pescobar umblă cu caracatița vopsită prin Londra. Britanicii s-au arătat dezgustați de preparatele afaceristului: „Prima mușcătură a fost îngrozitoare. Are un gust oribil”
Spynews
Tinerii care i-ar fi furnizat droguri lui Rareș Ion au fost trimiși în judecată. Maru și Pika se află în continuare în arest preventiv
Bzi.ro
Elena Gheorghe a făcut senzație în costum de baie, la 39 de ani! Câte operații estetice are cântăreața – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Fabrica din România veche de peste 100 de ani care dispare de pe hartă. Era o emblemă a României și sute de oameni lucrau aici în 3 schimburi. Producea pe bandă rulantă un aliment adorat de români
Capital.ro
Marea actriță a plecat dintre noi. A murit o legendă: Ne va fi dor de tine!
Playtech.ro
Ce sunt fluturii Buha gamma și de ce au apărut în număr mare în București. Pot distruge grădinile și culturile. Cum scapi de ei
DailyBusiness
E LEGE! Ce trebuie să facă șoferii rămași fără plăcuțe de înmatriculare. Amenzi uriașe pentru cei care nu respectă obligația
Adevarul
Guvernul Bolojan: 16 ministere și 3 vicepremieri. Ce spun analiștii despre justificarea unui Guvern „extins"
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Cum își răsfață Alex Bodi iubita, la Monaco! Afaceristul și Anca au atras din nou toate privirile / VIDEO
Spynews
Monica Tatoiu, jefuită în vacanță. Era în locuință când hoții au intrat peste ea. Femeia de afaceri a apelat la autorități
Evz.ro
Zi proastă pentru aceste zodii. Vin clipe grele
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, apariție îndrăzneață, în lenjerie intimă: „Crioterapie”
kanald.ro
Cel puțin opt persoane au murit după prăbușirea unui balon cu aer cald în Brazilia: „Suntem cu toții șocați”
Cancan.ro
Cazul elevului din Constanța care a UITAT să se prezinte la ultima probă de BAC. Luase 7.80 la română și 8.30 la matematică, dar a picat Bacalaureatul
Playsport.ro
Aur vizibil cu ochiul liber într-un zăcământ uriaș descoperit în adâncuri. La tona de rocă sunt până la...
Capital.ro
Ilegal în curte fără autorizație. Vecinii te vor reclama. Proprietarii de case trebuie să depună cerere la Primărie
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Gimnasta cu aur pentru România la Jocurile Olimpice, luptă dură cu depresia: „Am ajuns aproape în comă”
stirilekanald.ro
"Ori va fi pace, ori va fi o tragedie" - Statele Unite au atacat Iranul. Primele declarații ale lui Trump: "Felicitări marilor noștri războinici americani" - Iranienii ripostează: "Acum e rândul nostru"
Ilie Bolojan este noul prim-ministru al României. Președintele Nicușor Dan a făcut anunțul în urmă cu puțin timp
MediaFlux
Plafonul la pensie, schimbat pentru medicamente compensate și cardul de alimente. Cine mai primește ajutor financiar
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Miracolul transformării. Fotbalista care a slăbit 28 de kg și a ajuns să reprezinte România la culturism