Marea pisicăreală de primăvară: Sofisticat, expoziţie de pisici şi târg de adopţii, în acest weekend

Iubitorii pisicilor vor avea ocazia în acest weekend să vadă cele mai frumoase pisici din ţară şi din străinătate în cadrul expoziţiei Sofisticat. "Marea pisicăreală de primăvară" va avea loc pe 6 şi 7 aprilie la Sala Palatului. În plus, doritorii pot adopta pisicuţe de la asociaţiile de protecţia animalelor prezente la eveniment.
Cristina Dinu
05 apr. 2013, 07:28
Marea pisicăreală de primăvară: Sofisticat, expoziţie de pisici şi târg de adopţii, în acest weekend

„Concursul internaţional felin nu este la fel precum cel canin. La câini, există şi o probă de aptitudini. La noi, pisicile trebuie să fie doar frumoase, ca la un concurs de miss. Cu cât se apropie mai mult de standard, cu atât pisica are şanse să urce pe podium. Standardele sunt jurizate în funcţie de poziţia urechilor, forma capului, cât de masiv sau cât de subţire este trupul, de exemplu. Trebuie să fie o pisică manevrabilă”, a declarat Candice Dragotă, preşedintele asociaţiei Sofisticat, la România TV.

Dacă dorim să ne luăm o pisică de rasă, Candice Dragotă ne sfătuieşte să fim atenţi la traficanţii de animale, care postează foarte multe anunţuri pe internet.

Există şi trafic de animale. Îi sfătuiesc pe oameni să contacteze crescătorii. Există un club al crescătorilor, avem o federaţie felină care se supune federaţiei feline internaţionale. Crescătorul trebuie să vă dea un pedigree, pe şase generaţii, pisica să fie însoţită de un paşaport, cu care să călătorească în străinătate şi trebuie să aibă implantat un microcip cu care să fie identificabil„, a arătat preşedintele asociaţiei Sofisticat.

Dacă nu doriţi neapărat o pisică de rasă pură, cea mai bună opţiune este adopţia. La expoziţia „SofistiCAT”, vor fi prezente o parte dintre pisicile aflate în grija proiectului de voluntariat Camera cu Pisici, acestea fiind deparazitate, vaccinate, iar dacă au vârsta potrivită sunt deja sterilizate.

De asemenea, doritorii pot face donaţii sau cumpăra obiecte hand-made (donate de diverşi creatori din ţară) ori Sacoşa de pânză de la Camera cu Pisici, ilustrată de unul dintre cei mai în vogă graficieni ai momentului, George Roşu.

Banii obţinuţi din vânzări vor fi utilizaţi pentru îngrijirea pisicilor salvate de pe stradă.

Alături de Camera cu pisici, vor fi prezente cu pisicuţe spre adopţie şi asociaţiile Free Pets, Red Panda, Robi şi Gia.

Nu vor lipsi picturi pe faţă pentru cei mici, accesorii hand-made de ‘inspiraţie pisicească’, mâncare şi nisip la preţuri promoţionale.

 

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
Câți bani a obținut statul din amenzi și sancțiuni. Cum a adus ANAF-ul sute de milioane în plus la buget
Capital.ro
Adevărul despre Călin Georgescu. Doar cine îi citește cărțile poate înțelege: E comunist, cu un cult creștin rescris de el
Playtech.ro
Ce este divorţul gri: fenomentul, din ce în ce mai întâlnit în România
Adevarul
Va reuși UE să finanțeze Ucraina cu banii Moscovei? Ce spun eurodeputații români
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Trei persoane au ajuns la spital după un incident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat după coliziunea cu un alt autovehicul
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Taxă pe electrocasnice în Uniunea Europeană. Pe listă intră frigiderele și mașinile de spălat
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”