BNR a decis să menţină rata dobânzii de politică monetară la nivelul de 7% pe an. Prima stagnare după 9 creşteri consecutive

Conform BNR, deciziile au fost luate pe baza evaluărilor şi a datelor disponibile în acest moment, precum şi în condiţiile incertitudinilor foarte ridicate.
Filip Stan
10 mai 2023, 15:43
BNR a decis să menţină rata dobânzii de politică monetară la nivelul de 7% pe an. Prima stagnare după 9 creşteri consecutive

Consiliul de administraţie al Băncii Naţionale a României (BNR) a decis miercuri să menţină rata dobânzii de politică monetară la nivelul de 7 % pe an.

”Consiliul de administraţie al Băncii Naţionale a României, întrunit în şedinţa de astăzi, 10 mai 2023, a hotărât următoarele: menţinerea ratei dobânzii de politică monetară la nivelul de 7,00 la sută pe an; menţinerea ratei dobânzii pentru facilitatea de creditare (Lombard) la 8,00 la sută pe an şi a ratei dobânzii la facilitatea de depozit la 6,00 la sută pe an”, anunţă BNR.

De asemenea, a decis menţinerea nivelurilor actuale ale ratelor rezervelor minime obligatorii pentru pasivele în lei şi în valută ale instituţiilor de credit.

Ordonanţa austerităţii se amână. Nicolae Ciucă: „Am considerat că este necesar să mai lăsăm proiectul în transparență”

Conform BNR, deciziile au fost luate pe baza evaluărilor şi a datelor disponibile în acest moment, precum şi în condiţiile incertitudinilor foarte ridicate.

”Deciziile CA al BNR vizează readucerea durabilă a ratei anuale a inflaţiei în linie cu ţinta staţionară de 2,5 la sută ±1 punct procentual, inclusiv prin ancorarea anticipaţiilor inflaţioniste pe termen mediu, într-o manieră care să contribuie la realizarea unei creşteri economice sustenabile. În contextul actual, mixul echilibrat de politici macroeconomice şi implementarea de reforme structurale inclusiv prin utilizarea fondurilor europene care să stimuleze potenţialul de creştere pe termen lung sunt esenţiale pentru menţinerea stabilităţii macroeconomice şi întărirea capacităţii economiei româneşti de a face faţă unor evoluţii adverse”, precizează instituţia.

Avertismentul lui Mugur Isărescu. Cum îşi propune guvernatorul BNR să contracareze creşterea inflaţiei

BNR adaugă că monitorizează atent evoluţiile mediului intern şi internaţional şi va continua să utilizeze instrumentele de care dispune în vederea îndeplinirii obiectivului fundamental privind stabilitatea preţurilor pe termen mediu.

În 2022, BNR a majorat de mai multe ori dobânda de politică monetară, acesta fiind un mecanism la care banca centrală apela pentru a reduce rata inflației. Prin creșterea dobânzii de politică monetară, BNR scumpește banii (împrumuturile), descurajând creditarea. La finalul anului 2021, dobânda de politică monetară era de 1,75%. Pe parcursul anului trecut, dobânda a crescut de la 2% pe an la 6,75% pe an.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii ANM au anunțat cum va fi vremea la început de toamnă. La ce temperaturi să ne așteptăm
Fanatik.ro
Daniel Pancu la 49 de ani. Povești spumoase din copilăria „Diamantului din Nicolina”: a ajuns fotbalist pentru că știa… geografie!
Capital.ro
Profesia cu cei mai nemulțumiți angajați. Ce joburi surprinzătoare au cei mai fericiți oameni
Playtech.ro
Topul celor mai scumpe cartiere din România. Un oraş ocupă opt poziții în top 10, prețurile au trecut de 5.500 de euro/mp
Adevarul
Farul, lumina care veghează de milenii drumul oamenilor mării: de la hangiul Toma Radicevic care ardea seu la farul genovez ridicat de englezi. Povestea simbolului vandalizat de sovietici
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Rednic a murit cu câteva ore înainte de nuntă! Marius Totolici s-a stins în somn la doar 37 de ani. Ce a arătat autopsia?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă dronă a fost doborâtă pe teritoriul României. Ministrul Apărării a făcut anunțul
iamsport.ro
A fost descoperită comunicarea dintre un jucător important din România și mafia pariurilor: ”Mail direct!”
MediaFlux
Dispozitive medicale gratuite pentru pensionari. Procedura decontată prin CNAS în 2026
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat