EXCLUSIV Marius Budăi nu știe dacă greva profesorilor se încheie: ”Nu ține de noi. Noi am pus în practică, prin lege, tot ce am discutat”

Ministrul Muncii Marius Budăi a intervenit telefonic vineri seară, la România TV, pentru a discuta despre greva sindicatelor din Educație, pe care Executivul speră să o fi încheiat prin Ordonanța aprobată joi, prin care cadrele din Învățământ primesc 1.000 de lei brut la salariu sau 400, în cayul personalului non-didactic.
Filip Stan
02 iun. 2023, 20:46
EXCLUSIV Marius Budăi nu știe dacă greva profesorilor se încheie: ”Nu ține de noi. Noi am pus în practică, prin lege, tot ce am discutat”

Marius Budăi asigură că Guvernul și Ministerul Muncii au făcut tot ce le-a stat în putință, ba mai mult, chiar au îndeplinit toate cerințele sindicatelor din Educație, prin Ordonanța de urgență de joi.

Întebat dacă poate să detalieze ce s-a discutat cu sindicatele din Educație și ce ar face Guvernul dacă și alte domenii ar intra în grevă, Budăi a preferat să nu comenteze.

”Discutiile s-au purtat in cadru civilizat si sa ramana aceste discutii. Eu nu intru in oferte la TV. Coalitia a decis, iar noi am pus in practica, in cazul educatiei.”, a declarat ministrul.

Marius Budăi a spus că nu poate ști dacă de marți profesorii se vor întoarce la clase, dar a asigurat că Guvernul a făcut tot  ce au cerut sindicaliștii.

”Nu pot sa-mi dau eu cu parerea. Eu am spus ca tot ce s-a angajat guvernul, s-a pus in practica si e asumat prin lege. Ordonanta a fost votata in transparenta decizionala, atat pe siteul Ministerului Muncii, cat si pe cel al Educaiei. Pe seara, cand am postat, si pana dimineata la aprobare, am primit observatii, pentru ca nu erau unii angajatii convinsi, cum ar fi bibliotecarii. Si acele observatii s-au regasit in lege. Deci tot ce am convenit, a fost pus in practica. Este un moment foarte dificil, eu insumi sunt parinte, cunosc emotiile si este dificil sa le spun ceva. Noi am pus in practica ce am discutat.”, a mai spus Marius Budăi.

Citește și: Încă două sindicate se alătură grevei din Educație: „Revendicările de astăzi ale profesorilor din stradă sunt temeinice, de bun simț”

Decizia acum nu este la noi. Noi am respectat si am pus in practica tot ce am discutat. Inclusiv ieri, am avut sedinta de guvern extraordinara, am avut grija sa avem toate avizele.”, a susținut ministrul Muncii.

De asemenea, ministrul Budăi a asigurat că, în ciuda yilelor libere de 1 Iunie și de Rusalii, pensiile nu vor ajunge la beneficiari cu întârziere.

”Nu vor intarzia pensiile, ca de fiecare data m-am asigurat si se va respecta calendarul 1-15 ale lunii, cum a fost si de Pasti sau alte sarbatori. Le multumesc si factrilor postali ca au inteles si vor recupera, se vor mai gasi si in weekend, deci se va respecta calendarul. Nu va fi nicio intarziere, pentru ca se vor face plati si in weekend. Daca mergem pe un calendar de 15 zile, mai avem si zile de weekend, dar se recupereaza si ne incadram in graficul asumat.”, a precizat Marius Budăi.

Citește și: Noile invenții ale sindicatelor din educație pentru a prelungi greva care blochează bacalaureatul, demontate de Guvern

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Afacerea în care s-a lansat fostul fotbalist de la Dinamo. Îi aduce venituri considerabile
Capital.ro
Regulă pentru proprietarii de apartamente sau garsoniere. Accesul în propria locuință este limitat prin lege. Se cere acordul în aceste cazuri
Playtech.ro
Ce ascund subsolurile blocurilor comuniste și de ce au fost construite atât de solid. Puţini ştiu explicaţia oficială
Adevarul
Surpriză de la ANAF - Introduce Inteligența Artificială pentru controale. Experții avertizează: „Apar halucinații, riscul de erori e uriaș”
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Câți bani a primit câștigătoarea Eurovision 2026! România a încheiat concursul pe locul 3
MediaFlux
Vouchere de vacanță pentru mai mulți români. Și cei cu salarii nete de până la 6.000 lei pot obține bani de concedii
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi