Un angajat CFR, ÎMPUŞCAT în Portul Constanţa

Un angajat CFR a fost împuşcat de paznici în Portul Constanţa. Bărbatul a fost confundat cu un hoţ, iar unul dintre paznici l-a împuşcat în picior. Victima a sunat la 112 şi acum se află internată la Spitalul Judeţean Constanţa.
Romania TV
12 apr. 2013, 13:44
Un angajat CFR, ÎMPUŞCAT în Portul Constanţa

Conform informaţiilor preliminare, angajatul CFR efectua lucrări la terasamentul căii ferate dintre Poarta 8 şi Poarta 9 a portului din Constanţa, când paznicii unei garnituri de tren l-au văzut, dar l-au confundat cu un hoţ de fier vechi.

Poliţia a declanşat o anchetă urmând să fie audiaţi toţi cei implicaţi. În cazul în care se va dovedi că angajatul firmei de pază a acţionat abuziv, victima poate depune plângere penală împotriva sa. „Angajatul CFR poate depune plângere penală la organele de poliţie împotriva persoanei care l-a agresat”, a declarat Gelu Manolescu, purtător de cuvânt al IPJ Constanţa, precizând că deocamdată nu sunt adunate toate informaţiile referitoare la acest caz.

CFR-istul a reuşit să cheme ambulanţa şi acum se află la Spitalul de Urgenţă din Constanţa. „Starea pacientului este stabilă. A suferit o plagă prin împuşcare la nivelul coapsei drepte, iar acum se fac investigaţiile necesare”, a precizat medicul constănţean Ionica Popescu.

Potrivit Mediafax, bărbatul a fost împuşcat cu gloanţe de cauciuc, iar viaţa nu i-a fost pusă nicio clipă în pericol.