Extremism în Nations League: ultrașii maghiari au afișat un drapel controversat, care vizează România (FOTO)

Noi tensiuni provocate de ultrașii naționalei de fotbal a Ungariei. În Nations League, naționaliștii maghiari au făcut propagandă pentru independența așa-zisului ținut secuiesc.
Filip Stan
18 iun. 2023, 23:25
Extremism în Nations League: ultrașii maghiari au afișat un drapel controversat, care vizează România (FOTO)

Extremiștii din galeria Ungariei nu s-au putut abține. Separatismul antiromânesc este o virtute pentru unii ultrași, atitudine exprimată și la meciul Muntenegru – Ungaria, 0-0 la Podgorica.

În peluza rezervată maghiarilor a fost afișat un steag „cu dedicație” pentru România, drapelul ținutului secuiesc, neinterzis de FIFA și UEFA.

Pe steag este scris „Gyergyóditró”, adică denumirea în maghiară a comunei Ditrău, din județul Harghita.

Gestul făcut de fanii maghiari vine după ce, în luna martie, la un meci disputat la Budapesta, ultrașii au afișat un steag care reprezenta conturul „Ungariei Mari”.

Maghiarii au susținut la acea vreme că au primit un răspuns pozitiv, dar UEFA a negat că a acceptat afișarea însemnelor cu Ungaria Mare la competițiile organizate de forul european.

 

Cine sunt, de fapt, secuii

 

De-a lungul timpului, în România, multe scandaluri s-au legat de populația așa-zisului „ținut secuiesc”, nerecunoscut oficial. Totuși, cine sunt acești secui?

Pentru a-și extinde și păstra stăpânirea asupra centrului și sudului Transilvaniei, între secolele XI și XIII, regii Ungariei s-au văzut nevoiți să aducă coloniști din diverse colțuri europene, pe care să-i așeze pe linia Carpaților, pentru a putea apăra trecătorile, se precizează în cartea „Istoria statului și dreptului românesc”, scrisă de profesorul universitar Cornelia Ene-Dinu.

Secuii reprezintă un popor rezultat din elemente etnice diferite, de origine turcice, orientale și maghiare. Au pătruns în Țara Crișurilor și, între secolele XIII și XIV, au constituit o zonă autonomă în Transilvania – află DE AICI mai multe.

DailyBusiness
Guvernul va declara situație de criză pe piața carburanților și urmează să adopte măsuri pentru protejarea economiei și populației
Spynews
Alertă medicală în România! Trei copii sunt suspecți de malarie după ce au călătorit în Africa
Fanatik.ro
Acuzații incredibile la adresa presupusului amant al iubitei lui Adrian Kreiner. Motivul pentru care o femeie i-a solicitat daune morale
Capital.ro
A murit actrița din Superman. A fost una dintre cele mai mari și iubite actrițe. Ultima ei dorință
Playtech.ro
Cât ar putea să scadă prețul carburanților după intervenția statului. Scenariile pentru benzină și motorină
Adevarul
Fost agent CIA: „Vom înțelege răspunsul Iranului după doliul de 40 de zile de la martiriul lui Khamenei”
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Daniela Ciucă, o asistentă din Vaslui, s-a stins din viață la scurt timp după ce a ieșit din tura de noapte
iamsport.ro
Este cât Bucureștiul. Miliardarul Ion Țiriac, investiție uluitoare: 'Și mai cumpăr una'
MediaFlux
Motivul ascuns al lui Donald Trump. Secretul din spatele războiului din Iran
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj