Cutremur cu magnitudine 4.2 în zona Vrancea

Trei seisme cu magnitudine mai mari de 4 au avut loc în ultimele trei zile în România. Două s-au produs în zona Vrancea, iar unul în zona Oltenia.
Filip Stan
20 iun. 2023, 06:48
Cutremur cu magnitudine 4.2 în zona Vrancea

Cutremur în Vrancea. În ziua de 20 Iunie 2023 la ora 01:45:01 (ora locală a României) s-a produs în ZONA SEISMICA VRANCEA, BUZAU un cutremur mediu cu magnitudinea ml 4.2, la adâncimea de 131.5km.

Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 52km NV de Buzau, 60km E de Brasov, 61km SE de Sfantu-Gheorghe, 63km NE de Ploiesti, 70km V de Focsani, 91km NE de Targoviste, anunţă INFP.

Gheorghe Mărmureanu, ipoteza în cazul cutremurului din Oltenia: „Deocamdată nu se pune problema unui cutremur catastrofal cel puțin până în 2040”
Un cutremur crustal, cu magnitudinea ML de 4,2 grade, s-a produs in ziua de luni, 19 iunie, in Nordul Olteniei, la Nord-Vest de municipiul Targu Jiu (judetul Gorj). Seismul face parte din secventa seismica declansata in Nordul Olteniei in luna februarie.Seismul a avut loc la ora locala 8h26min03sec (5h26min03sec UTC ). Potrivit datelor publicate de Institutul National de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pamantului, epicentrul seismului a fost localizat in zona RUNCU-Depresiunea Targu Jiu, la 19 km Nord-Vest de TARGU JIU, judetul Gorj (45,15 grade latitudine Nordica, 23,07 grade longitudine Estica).Cutremurul s-a produs la adancimea de 14,0 km si a avut magnitudinea ML de 4,2 grade pe scara Richter. Intensitatea maxima a fost de V grade in zona epicentrala. Seismul a fost urmat de mai multe replici slabe.
Miscarea seismica a fost resimtita in judetul Gorj, in special in mai multe localitati din Depresiunea Targu Jiu. De asemenea, cutremurul a fost resimtit si in Depresiunea Petrosani (judetul Hunedoara).

Cutremur cu magnitudine 4.1 în Gorj. Update: Replică de aproape 3

Cutremurul a fost urmat de mai multe replici slabe, cu magnitudini de pana la 2,8 grade. Secventa seismica din Oltenia, declansata in luna februarie, a inclus peste 2.500 de cutremure pana in prezent, dintre care 3 seisme au avut magnitudini egale sau mai mari de 5,0 (cutremurele din 13 si 14 februarie, cu magnitudini ML de 5,2 si 5,7 grade, respectiv seismul din 20 martie cu magnitudinea ML 5,0).

Seismologul Gheorghe Mărmureanu spune că nu e vreo legătură între cutremurul din Turcia și cele din Gorj.

„Foarte multă lume leagă aceste cutremure de cele din Turcia, având în vedere că în Turcia au fost atât de multe cutremure și foarte puternice. Din ce am observat eu, cu toate aceste cutremure care au loc în Turcia, ajung în Marea Mediterană și apoi o iau prin partea de nord a Africii. Deci ele niciodată nu afectează partea dreaptă, mă refer la Balcani, la România. La începutul acestui secol au fost foarte multe cutremure în Turcia”, a spus Gheorghe Mărmureanu

Mărmureanu a explicat și care e ipoteza lui în acest caz. „Este o falie foarte puternică ce pleacă din Armenia, ajunge la Istanbul și apoi la stânga. Turcia este țara cutremurelor, de fapt. (…) În zona Vrancei e altă poveste şi deocamdată nu se pune problema unui cutremur catastrofal cel puțin până în 2040”, a completat Gheorghe Mărmureanu.

DailyBusiness
România trece la rovinieta după kilometri parcurși. Plata devine automatizată
Spynews
Nouă copii, căutați toată noaptea în munți, după ce s-au rătăcit, prin frig și întuneric. În ce stare i-au găsit salvamontiștii | FOTO
Bzi.ro
Diana Munteanu a impresionat în costum de baie! Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Gigi Becali, ultimatum pentru Denis Alibec: ”Bagă-te la cuțite! M-ai costat 600.000 de euro!”. Exclusiv
Capital.ro
S-a stins un mare actor. Toată lumea e în doliu: A fost un om de un talent remarcabil
Playtech.ro
Horoscop 18-24 august. Săptămână cu ghinion pentru 4 zodii, acești nativi vor avea de depășit probleme mari
Adevarul
Multinaționalele iau în calcul majorarea prețurilor sau relocarea din cauza taxelor suplimentare
wowbiz.ro
A murit! Doliu în showbiz. Detalii șocante despre tragedia momentulu
Evz.ro
Secretele insulelor de lux, unde vedetele scapă de paparazzi
Prosport.ro
Imaginile verii cu Diana Munteanu în costum de baie
kanald.ro
A murit Terence Stamp, care l-a jucat pe Generalul Zod în „Superman”! Actorul s-a stins la 87 de ani
Cancan.ro
Cauza morții Ralucăi Pânzaru, tânăra de 28 de ani găsită fără suflare într-un apartament din Iași. NU s-a sinucis!
iamsport.ro
A refuzat să-i mai vorbească timp de 6 luni după `Pizzagate`. Dezvăluirea făcută la BBC
MediaFlux
Modificări de ultimă oră aduse pensiilor private. Noul proiect va afecta peste 9 milioane de români
stirilekanald.ro
Raluca Pânzaru NU s-a sinucis! Cum a murit, de fapt! Breaking news
Pensionarii cu pensii peste 3.000 lei scapă de CASS. Guvernul a stabilit ziua