Care sunt alimentele de bază ce vor avea prețul plafonat prin ordonanță de urgență

Premierul României, Marcel Ciolacu, a purtat discuții cu reprezentanții Asociației Marilor Rețele Comerciale din România (AMRCR) despre stabilirea unui mecanism funcțional agreat între Guvern și mediul privat, pentru reducerea prețului la produse alimentare de bază.
Filip Stan
21 iun. 2023, 21:10
Care sunt alimentele de bază ce vor avea prețul plafonat prin ordonanță de urgență

”Mă bucură deschiderea mediului de afaceri de a agrea, urmare a dialogului nostru, un mecanism viabil, simplu și clar care, alături de măsurile guvernamentale, să ducă la reducerea inflației și la creșterea puterii de cumpărare a românilor. Guvernarea noastră este în primul rând pentru oameni, iar angajamentul ferm asumat este reducerea la o singură cifra a inflației, până la sfârșitul anului. Am convingerea că putem reuși acest lucru în parteneriat cu mediul de business”, a afirmat premierul Marcel Ciolacu, potrivit unui comunicat de presă remis de Guvern.

Citește și Marcel Ciolacu, după discuțiile despre reducerea preţului la produsele alimentare: „Scopul nostru comun este ca românii să găsească în magazine produse românești la prețuri corecte”

Ciolacu a spus că la următoarea rectificare bugetară vor fi susținute în continuare investiții. Vor mai fi aplicate în continuare măsurile de susținere economică, precum și soluțiile de sprijin din sectorul energetic.

Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, spune că Guvernul și marile rețele comerciale vor selecta anumite alimente de bază pentru care va fi redus adaosul comercial din opt coduri CAEN de produse, iar adaosul se va reduce pe tot lanțul între procesator și marile rețele comerciale.

„Sunt 8 coduri CAEN de produse. Am avut o primă discuție cu Asociațiile Marilor Rețele Comerciale din România. S-a stabilit un mod de lucru astfel încât în două zile rețelele comerciale ne-au promis că ne vor comunica produsele. Vorbim de coduri CAEN din panificație, pâine, lapte de consum, produse lactate, carne și produse din carne, ouă, faină, cartofi, mălai, fructe și legume proaspete. Trebuie identificate anumite produse din aceste coduri CAEN și încercăm să identificăm împreună această listă”, a declarat ministrul.

Reducerea adaosului comercial se va desfășura pe tot lanțul, atât la procesator, cât și la supermarket, a mai spus Barbu.

„Pentru procesator, față de costul de producție, care are fișă obligatorie în contabilitate, se va aplica un adaos comercial pe care îl vom stabili împreună cu procesatorii. Urmează apoi ca, pe tot lanțul, adaosul comercial să fie stabilit împreună cu marile rețele comerciale. Vorbim de procesare, vorbim de industria alimentară. Adaosul comercial va fi pe lanț de la procesator până la supermarket, că sunt unul, doi sau mai mulți intermediari, marja de adaos comercial pentru când ajunge produsul pe raft trebuie să fie cea pe care o stabilim cu marile rețele comerciale. În acea marjă care va fi stabilită cu Asociația Marilor Rețele Comerciale vor fi incluși toți participații la lanț. Nu s-a stabilit niciun procent, dar s-a sabilit o modalitate de calcul”, a afirmat ministrul.

Citește și Ciolacu a mers cu metroul să-l viziteze pe Grindeanu: „Sper să mergem şi cu trenul la mare”. Câţi kilometri de autostradă aşteaptă premierul în acest an

Primul pas ar fi definirea unei liste de produse de bază. Se va face o analiză, o evaluare și se va ajunge la o listă de produse pentru care s-ar putea lua în considerare să existe anumite soluții care să producă această scădere a prețului la raft, a spus George Bădescu, directorul executiv al Asociației marilor rețele comerciale din România.

”Deocamdată nu s-a discutat pe cifre concrete, s-a făcut un sumar al produselor care putea să intre pe… în general produsele de bază, aşa cum sunt ele definite şi în codurile CAEN… e vorba de carne, lapte, ouă, legume-fructe, panificaţie. Decizia va fi luată pentru toți operatorii de pe lanțul economic, deci nu se va limita doar la comercianți, sau în zona de procesare.(…) Nu s-a discutat despre cifre, însă este evident că există o atmosferă generală pozitivă și noi ne-am exprimat aprecierea pentru faptul că a existat acest dialog. Inflația nu este un fenomen pozitiv, și atunci trebuie să găsim formule prin care să se păstreze puterea de cumpărare. Nu s-a stabilit o dată, însă se va lucra într-un ritm rapid. Vorbim despre definirea unei liste de produse de bază, acesta ar fi primul pas. A rămas ca la viitoarea ședință care probabil va avea loc foarte repede să fie o discuție pe concret. Fiecare va face o analiză, o evaluare și se va ajunge probabil la o listă de produse pentru care s-ar putea lua în considerare să existe anumite soluții care să producă această scădere a prețului la raft. Ideea este că se va implementa pe o perioadă limitată, ca o soluție de avarie, și va fi în beneficiul consumatorului din România”, a declarat George Bădescu, directorul executiv al Asociației marilor rețele comerciale din România.

DailyBusiness
Guvernul va declara situație de criză pe piața carburanților și urmează să adopte măsuri pentru protejarea economiei și populației
Spynews
Cheloo, Gabi Torje, Maurice Munteanu și Mirela Vaida, printre vedetele ce pornesc pe Drumul Mătăsii în noul sezon Asia Express
Fanatik.ro
Cum își face, de fapt, cruce Gigi Becali. Detaliul pe care puțini români l-au observat la patronul FCSB
Capital.ro
A murit marea actriță! A jucat în Supernatural. Era cunoscută pentru rolurile din filmele horror
Playtech.ro
Cum poţi recupera banii împrumutaţi cunoştinţelor chiar dacă nu ai făcut contract. Sfatul avocaţilor: ai 3 ani la dispoziţie pentru demersurile legale
Adevarul
Cum reușesc japonezii să aibă case lipsite de praf. Patru obiceiuri zilnice care îți ușurează curățenia locuinței
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Antrenorul Eugen Neagoe este îndoliat. Mama lui s-a stins din viață chiar înaintea unui meci important
iamsport.ro
”Îl cunosc pe Mario Iorgulescu de când era puști, e un om bolnav care nu a fost ajutat! Consumatorul nu are nevoie să fie abuzat, ci să fie înțeles”
MediaFlux
PAPARAZZI Sorin Brotnei, distracție pe timp de zi la terasă! Akcentul, pus pe voie bună și alcool în sticle mici FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj