Victor Ciutacu: „Dacă-l trece pe Arafat ideea să ținem sub observație focul mocnit din adâncurile Groenlandei?”

România face daruri grecilor şi atunci când nu este nevoie. Victor Ciutacu remarcă o nouă situaţie bizară, pe banii noştri, la instituţia condusă de Raed Arafat.
Filip Stan
29 iun. 2023, 12:05
Victor Ciutacu:

Deşi situaţia este mai gravă în ţara noastră decât în Grecia, după cum remarcă Victor Ciutacu, pompierii români păstreaza tradiţia şi pleacă si anul acesta spre Atena, în sprijinul salvatorilor eleni pentru a-i ajuta la potenţile incendii de vegetaţie. Joi, primii 40 de pompieri, specializati în stingerea incendiilor de pădure, se îmbarcă în autospecialele de stingere la baza militara din Ciolpani.

„Grecii n-au (încă) incendii anul ăsta, dar noi le trimitem preventiv 40 de pompieri. Să fie acolo, poate au oamenii treburi prin gospodărie. Pe bune, nu mai avem măcar unul zdravăn la cap în vârful ierarhiei administrative de stat? S-a gândit cineva că poate o fi nevoie de oamenii ăia în România, țară care acum câteva zile era sub ape și are deficit major prin toate ISU? Dar dacă-l trece pe Arafat ideea să ținem sub observație focul mocnit din adâncurile Groenlandei?”, a scris Victor Ciutacu pe Facebook.

Victor Ciutacu, despre „tefeliştii” pensionari: „Ori sunt osteniți și stau acasă pe bani mulți, ori sunt odihniți și nu ies la pensie”
Ce spune IGSU despre situaţia dramatuică din România doar în ultimele 24 de ore: incendii, inundaţii şi urşi

Ultimele 24 de ore au fost solicitante pentru echipajele operative din întreaga țară, cele mai numeroase misiuni fiind derulate în zona București-Ilfov și în județele Mureș, Dâmbovița, Arad, Brașov, Galați și Vâlcea. Echipajele de intervenție din întreaga țară au acționat, în cursul zilei de ieri, la 1.656 de misiuni pentru stingerea incendiilor, acordarea de prim ajutor, descarcerarea, deblocarea sau salvarea persoanelor și animalelor din medii ostile vieții. Astfel, echipajele SMURD au gestionat 1.367 de solicitări, iar 1.417 persoane au fost asistate medical. De asemenea, în perioada de referință, pe timpul misiunilor desfășurate, pompierii au salvat 6 persoane aflate în dificultate.

Tot în cursul zilei de ieri, echipajele de descarcerare au fost solicitate să intervină în 8 cazuri, pentru extragerea victimelor din autoturismele implicate în accidente rutiere.

Echipajele de stingere au acționat pentru localizarea și lichidarea celor 76 de incendii înregistrate. Din totalul acestora, 36 au fost intervenții la arderi necontrolate (miriști, vegetație uscată, deșeuri), fiind afectate aproximativ 58 ha de teren.

Concomitent cu aceste tipuri de intervenții, pompierii au gestionat cu promptitudine 205 misiuni destinate protecției comunităților. Dintre acestea, 40 de misiuni au fost pentru gestionarea efectelor fenomenelor hidrometeorologice. Astfel, pompierii au acționat în 4 localități din 2 județe (Hunedoara și Mureș) unde s-a intervenit pentru evacuarea apei din 9 beciuri și 25 de curți, precum și pentru degajarea unui copac de pe carosabil.

❗O misiune care a presupus efort susținut din partea salvatorilor, a avut loc în această noapte, în localitatea Șcheia din județul Suceava. Echipajele de stingere au fost solicitate să acționeze pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs la o hală. În momentul sosirii la locul intervenției, pompierii militari au constatat că arderea se manifesta la acoperișul halei, pe o suprafață de aproximativ 10.000 mp. După o luptă de aproximativ 5 ore cu flăcările, salvatorii au lichidat incendiul, fără a fi înregistrate victime.

De asemenea, în ultimele 24 de ore, la nivel național au fost transmise 19 mesaje de avertizare a populației prin sistemul RO-ALERT, dintre care 18 mesaje privind prezența animalelor periculoase (urși), în județele Argeș (1), Bacău (2), Brașov (5), Covasna (2), Harghita (2), Hunedoara (1), Mureș (2), Prahova (2) și Vrancea (1), și 1 mesaj privind manifestarea fenomenele hidrometeorologice periculoase, în județul Mureș.

EXCLUSIV Victor Ciutacu, despre moguli, alegeri în politică şi în viaţă: „Da, am avut oferte concrete şi tentante de la președinții ambelor partide care alcătuiesc acum coaliția de guvernământ”

Pentru acoperirea în cele mai bune condiții a misiunilor din dinamică, 173 pompieri și 96 de mijloace tehnice se află la granița cu Republica Moldova și Ucraina, pentru gestionarea afluxului de persoane care intră pe teritoriul României. Salvatorii rămân la datorie pentru intervenția promptă la solicitările cetățenilor aflați în dificultate, iar dinamica evenimentelor din teren va fi atent monitorizată de Centrul Operațional Național, pentru dispunerea imediată a măsurilor necesare optimizării misiunilor de răspuns.

Informații despre modul de comportare în cazul producerii unor situații de urgență pot fi obținute prin accesarea platformei naționale de pregătire în situații de urgență https://fiipregatit.ro și aplicația de mobil DSU care poate fi descărcată gratuit din App Store și Google Play.

DailyBusiness
Litoralul pentru toţi 2025. Ce prețuri sunt la cazări și care sunt stațiunile în care pot pleca românii
Spynews
În ciuda imaginilor fierbinți cu ei doi, Bogdan Mocanu se dezice de Iasmina: „Eu sunt un băiat serios”
Bzi.ro
Dezvăluiri emoționante făcute de Andra Măruță: ”M-a luat panica, i-am transmis că sunt însărcinată!”
Fanatik.ro
Cum arată, de fapt, buletinul de vot la alegerile prezidențiale 2025, turul 1. Află totul despre votare
Capital.ro
S-au tăiat banii. Ordin revoltător venit în România de la Primărie: Pedeapsă colectivă!
Playtech.ro
Probleme pentru pensionarii din România. Ce se întâmplă cu pensiile, amânări pentru sute de mii de oameni
DailyBusiness
Prognoza meteo 1-6 mai. Temperaturile urcă spre 30°C, urmate de un val de furtuni și răcire brutală!
Adevarul
Sondaj comandat de Nicușor Dan înaintea primului tur. Luptă strânsă între candidați pentru locul doi
wowbiz.ro
Măriuca, fetița luată în plasament de Luminița Anghel, ar fi devenit mamă la 17 ani! David Pușcaș a rămas șocat când a aflat: „Eu nu pot să cred! Ultima dată când am văzut-o era un copil”
Spynews
Andreea Bălan a răbufnit după discursul lui Claudiu Bleonț la adresa fiicei lui de la Premiile Gopo: „Vă dați seama ce face în privat cu familia sa”
Spynews
Imagini rare cu Laura Cosoi și Adela Popescu. Cum arătau cele două în urmă cu 15 ani / FOTO
Evz.ro
Hârtia igienică, un pericol înșelător. Ce boli poate aduce
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
De ce a pozat Corina Ungureanu într-o revistă pentru bărbați
kanald.ro
Explozie fatală în Salonic! O femeie a murit în timp ce încerca să planteze o bombă într-un bancomat
Cancan.ro
ULTIMUL SONDAJ, înainte de alegerile prezidențiale Ce răsturnare de situație! Lupta pentru primele locuri este extrem de strânsă
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Cine a vrut să-l pună pe Călin Georgescu președintele României. O superputere mondială a dat ordin
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
stirilekanald.ro
Stare de urgență într-un oraș de la Marea Neagră
Meteorologii anunță o lună Mai cum nu a mai fost de mult în România
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Orașul din România unde se trăiește cel mai bine. Este peste Cluj-Napoca sau Brașov și oferă toate condițiile