Accident cu cinci victime în Neamţ după coliziunea dintre trei maşini

În urma evenimentului rutier a rezultat vătămarea corporală a conducătorului auto de 69 de ani și a altor 4 pasageri cu vârste cuprinse între 10 și 76 de ani, din primele două autoturisme.
Alina Costache
12 iul. 2023, 20:12
Accident cu cinci victime în Neamţ după coliziunea dintre trei maşini

Un accident rutier soldat cu cinci persoane rănite, între care doi minori, s-a produs, miercuri, pe drumul naţional DN 15B, în localitatea Vânători-Neamţ. În urma evenimentului rutier a rezultat vătămarea corporală a conducătorului auto de 69 de ani și a altor 4 pasageri cu vârste cuprinse între 10 și 76 de ani, din primele două autoturisme.

Accident cumplit pe DN2. Un îndrăgit preot din Capitală, Costea Tănăsache, a murit după impact

Din primele cercetări efectuate de polițiști a reieșit faptul că în timp ce un tânăr de 21 de ani, din Farcașa, conducea un autoturism pe DN 15B, în localitatea Vânători-Neamț, ar fi intrat în coliziune cu un autoturism condus de un bărbat de 69 de ani, din Roman, ce se deplasa în fața sa, care la rândul lui ar fi fost proiectat într-un al treilea autoturism ce se deplasa pe același sens.

În urma evenimentului rutier a rezultat vătămarea corporală a conducătorului auto de 69 de ani și a altor 4 pasageri cu vârste cuprinse între 10 și 76 de ani, din primele două autoturisme.

Polițiștii continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă. În zonă, circulația rutieră a fost restricționată pe sensul de mers Târgu Neamț – Călugăreni, desfășurându-se pe un singur fir, alternativ, prin dirijarea poliției.

 

Păţania unei şoferiţe care a încurcat frâna cu acceleraţia. A „zburat“ într-un pârâu din Piatra Neamţ
Păţania unei şoferiţe care a încurcat frâna cu acceleraţia a avut efecte minore, după ce a „zburat“ într-un pârâu din Piatra Neamţ. Nu a suferit leziuni după căderea în albia betonată. Nedoritul accident s-a petrecut pe data de 11 iulie 2023, în zorii zilei. La ora 05.00, poliţiştii Biroului Rutier din municipiul precizat au fost anunţaţi cu privire la producerea unui eveniment, în zona unui centru comercial. O conducătoare auto a „aterizat“ într-un pârâu,  Cuiejdi, după ce ar fi încurcat pedala de frână cu aceleraţia.

„Din primele cercetări efectuate de poliţişti a reieşit că, în timp ce o conducătoare auto, de 45 de ani, din Piatra Neamţ, efectua manevre de parcare, ar fi căzut cu autoturismul în albia râului Cuiejdi. Din fericire, în urma evenimentului rutier au rezultat doar pagube materiale“, a transmis Poliţia Neamţ.

COD RUTIER 2023. Închisoare şi pentru şoferii care consumă alcool sau droguri după ce s-au dat jos de la volan, dacă au fost implicaţi în prealabil într-un accident grav
Tot pe data de 11 iulie, un alt accident a avut loc în oraşul de la poalele culmii împădurite Pietrica, victimă fiind o femeie. La ora 22.15, pe şoseaua de centură, un tânăr de 18 ani a pierdut controlul direcţiei de deplasare şi s-a tamponat cu un autoturism care circula din sensul opus. În urma coliziunii a fost rănită o pasageră de 48 de ani.

Pe 7 iulie 2023, o altă şoferiţă a avut parte de o păţanie nedorită, dar ea nu avea ce să caute la volan, fiind descoperită că avea alcool la „bord“. Asta după ce a fost implicată într-un accident în care nu a fost de vină. La Timişeşti, un bărbat, de 55 ani, efectua o manevră de întoarcere şi a intrat în coliziune cu o maşină la volanul căreia era o femeie de 45 ani.

„A rezultat rănirea unui pasager, de 50 de ani, din al doilea autoturism. Şoferii au fost testaţi cu aparatul etilotest, rezultatul indicând o concentraţie de 0,24 mg/l alcool pur în aerul expirat în cazul conducătoarei auto. Continuă cercetările sub aspectul comiterii infracţiunii de vătămare corporală din culpă“, declara inspector Ramona Ciofu.

De la începutul lunii iulie 2023, dintre multele evenimente rutiere petrecute pe şoselele judeţului Neamţ au ieşit în evidenţă câteva, care au avut drept cauză manevre imprudente ale unor conducătoare auto. Din păcate, leziuni au suferit câţiva copii, care se aflau în autovehicule.

Unul dintre ele a avut loc pe data de patru, două şoferiţe şi tot atâţia minori fiind răniţi într-un accident ce a avut loc pe DN2 – E85, care face legătura între Neamţ şi Suceava, aproape de Nisiporeşti. O suceveacă, ce venea de la Hanul Ancuţei, a intrat în coliziune cu maşina condusă de o femeie din Piatra Neamţ. Copii care au suferit răni au vârste de 10 şi 12 ani.

DailyBusiness
RAR publică date oficiale privind consumul și emisiile de CO2 ale autoturismelor înmatriculate în România. Ce trebuie să știe șoferii
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Produsul Lidl pe care o să fie bătaie în weekendul 5-6 iulie. E la promoție, are o reducere de peste 30% și în ultimii ani numai oamenii bogați și-au permis așa ceva. Oferta retailerului e bună, se aplică în magazinele din toată țara, dar prețurile mici nu se opresc aici
Capital.ro
Viktor Orban cutremură România: Există unguri pregătiți să acționeze, Ungaria nu va lăsa Transilvania!
Playtech.ro
Cât costă să ridici o casă la gri de 100 mp? Prețurile au crescut față de anul trecut
DailyBusiness
Pensiile românilor în pericol. Angajații din casele de pensii au declanșat un protest în urma măsurilor fiscale luate de Ilie Bolojan
Adevarul
Dezvăluiri din dosarul generalilor Coldea și Dumbravǎ: acuzații de filaj la avocați, afaceriști si magistrați. Cine e Sorin Georgescu
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Orban, mesaj care pune România pe jar. Premierul a ajuns în țara noastră
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Imaginile durerii de la Hunedoara! Rămasă fără cuvinte, soția lui Mihai Leu a fost consolată de sute de oameni
kanald.ro
Cod portocaliu de caniculă în peste jumătate din România! Temperaturile maxime ating 40 de grade Celsius în următoarele zile
Cancan.ro
Nicușor Dan, mai bogat cu 12 milioane de euro! Banii urmează să îi fie virați pe card
Playsport.ro
O nouă meserie a apărut, iar firmele sunt disperate să-i angajeze: „Sunt plătit să repar toată ziua greșelile făcute de...
Capital.ro
Elena Udrea, în lacrimi de fericire. A fost răzbunată. A primit după gratii vestea bombă!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
stirilekanald.ro
Șefa s-a urcat pe ea și a sufocat-o. Sfârșit tragic pentru angajata de 26 de ani dintr-un supermarket
Irina Columbeanu își schimbă viața! Fiica lui Irinel Columbeanu pleacă din Malibu și nu va mai locui cu Monica Gabor
MediaFlux
Fonduri de 250.000 de euro pentru o categorie de români
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
România arde, iar în trei țări se moare de frig! Temperaturile extrem de scăzute au dus la moartea a zeci de persoane