Rareş Bogdan: Este exclus ca PNL să iasă de la guvernare. Măsurile fiscale nu vor fi adoptate ca în draftul apărut în public

Europarlamentarul PNL Rareş Bogdan a declarat că este exclus ca liberalii să iasă de la guvernare, nefiind nicio discuţie în acest sens în interiorul formaţiunii. Prim vicepreședintele PNL a adăugat că nu crede că noile măsurile fiscale avute în vedere de către Executiv, prin ordonanţa de urgenţă, nu vor fi luate în forma în care a apărut documentul în spaţiul public, deoarece PNL nu este de acord cu unele dintre ele.
Mircea Filipescu
10 aug. 2023, 15:37
Rareş Bogdan: Este exclus ca PNL să iasă de la guvernare. Măsurile fiscale nu vor fi adoptate ca în draftul apărut în public

Liderul PNL Rareș Bogdan spune că liberalii nu iau în calcul să iasă de la guvernare în ciuda divergențelor pe care le au cu social-democrații pe tema noilor măsuri fiscale.

„Exclus să ieşim de la guvernare. Colegii mei mei care au afirmat asta au supărări, şipe bună dreptate, au tras un semnal de alarmă, dar nu s-a pus problema în PNL în niciun for de conducere. Nu a existat subiectul ieşirii de la guvernare într-o discuţie internă a PNL”, a afirmat Rareş Bogdan, joi la Digi 24.

„Au fost voci care au tras semnale de alarmă, pe bună dreptate, cu privire la ce se întâmplă în cazul în care măsurile fiscale ar fi luate aşa cum au apărut în draftul din mass-media. Vă pot spune 100% că măsurile fiscale nu vor fi luate aşa, pentru că PNL nu susţine acea variantă de draft. Pentru că PNL şi liderii săi consideră că efortul nu trebuie să fie pus exclusiv în zona companiilor private”, a mai explicat europarlamentarul liberal.

El a adăugat că nu crede că premierul Marcel Ciolacu îşi va depune mandatul dacă măsurile fiscale nu sunt adoptate.

„Eu cred în dialog. Cred foarte mult în negocieri. Putem să negociem orice, dar nu negociem principii”, a mai precizat eurodeputatul PNL.

„În situaţia în care este România astăzi, cu un front de 650 km care în loc să se potolească, creşte în intensitate de la o zi la alta, pur şi simplu nu putem ieşi de la guvernare, chiar dacă calculul electoral ar arăta mai bine aşa. Nu se poate. Deci nu putem să aruncăm România în criză politică şi nu o vom face”, a completat Bogdan.

Rareş Bogan a mai spus că preşedintele Klaus Iohannis nu va declanşa alegeri anticipate.

„Preşedintele Iohannis este singurul care poate declanşa alegeri anticipate. Nu va face acest lucru”, a mai spus Rareş Bogan.

„În schimb, PNL nu poate să fie în niciun caz un susţinător al unor creşteri de taxe exclusiv pentru zona privată, a companiilor mici şi mijlocii, fără să facem o reformă reală a statului, un stat gras care în 2005 avea 800.000 de bugetari, iar astăzi are peste un milion de bugetari. Vă reamintesc că din 2005 până astăzi, deci în 18 ani, din România au plecat şi se ocupă de alte administraţii centrale şi locale decât cele româneşti peste 5 milioane de români. Deci 5 milioane de români erau în ţară în 2005, iar administraţia românească şi întregul aparat bugetar funcţiona cu 800.000 de oameni. Astăzi avem 1,3 milioane de bugetari şi în ţară cu 5 milioane mai puţin de români de care se ocupă administraţia germană, franceză, italiană, spaniolă, etc.”, a adăugat europarlamentarul.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
„Legea Novak”, blocată de Nicuşor Dan! Preşedintele contestă proiectul de lege la Curtea Constituţională. Exclusiv
Capital.ro
UPDATE Decizie pentru Horațiu Potra și Călin Georgescu. Potra, fiul şi nepotul său rămân în arest
Playtech.ro
Ce pensie iei dacă ai lucrat 17 ani: modul simplu de calcul
Adevarul
Șoc dintr-o bază aeriană rusă. Pilotul şi copilotul unui avion Su-34 au murit după ce sistemul de catapultare s-a declanșat într-un hangar
wowbiz.ro
Ce se întâmplă cu Dan Petrescu, după ce s-a aflat că se confuntă cu probleme de sănătate! Daniel Pancu, dezvăluiri neașteptate după revederea cu antrenorul: „Am fost surprins…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Haos la Gara de Nord! Un bărbat a urcat pe acoperiș și a aruncat cu cărămizi și tencuială în trecători și mașini
iamsport.ro
Președintele Sloboziei și-a ieșit din minți și l-a acuzat direct pe arbitru: ”E fault și roșu la Tănase! Nu ai dat ca să nu îl elimini”
MediaFlux
Carduri sociale de alimente pentru români. Anunț important de la Casa de Pensii
stirilekanald.ro
De ce a murit, de fapt, Marco? Primele date despre moartea suspectă a tânărului de 18, găsit fără suflare de mama sa după ce a fost la o petrecere
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde