Vitamina B protejează creierul împotriva bolii Alzheimer

O doză zilnică de vitamina B poate combate eficient pierderile de memorie ale persoanelor în vârstă şi protejează creierul împotriva bolii Alzheimer, informeaza Gândul, potrivit unui studiu citat de Daily Mail.
Romania TV
19 dec. 2011, 10:31
Vitamina B protejează creierul împotriva bolii Alzheimer

Studiul, efectuat pe o durată de doi ani pe un eşantion de 250 de persoane vârstnice, unele afectate de probleme cognitive uşoare, a implicat o monotorizare atentă a activităţii lor mentale. Pe toată durata cercetării, participanţii, de minimum 70 de ani, au luat zilnic vitamina B, care se găseşte în mod natural în fasole, carne, cereale integrale şi banane. Faţă de perioada când nu apelau la acest tratament, aceştia s-au descurcat mult mai bine în gestionarea informaţiilor.

Vârstnicii şi-au amintit mult mai uşor lucruri, şi-au planificat cu mai multă uşurinţă activităţile şi şi-au organizat mult mai uşor timpul liber sau informaţiile factuale. Drept urmare, oamenii de ştiinţă au constatat că menţinerea proceselor mentale la un nivel optim se datorează consumului de vitamina B.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
U Cluj, ce lovitură financiară! Aceștia sunt banii de care dispune trupa italianului Bergodi
Capital.ro
Probleme la plata diferențelor salariale. Ministerul impune plafon. Sindicatele acuză ilegalitate
Playtech.ro
Cele mai frumoase mesaje de trimis pe WhatsApp de Florii. Cine își sărbătorește numele în această zi de mare sărbătoare
Adevarul
Motorină premium mai ieftină decât cea standard la un mare lanț de benzinării: cum se explică anomalia
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Mircea Lucescu a făcut infarct. Anunțul făcut de Spitalul Universitar despre starea de sănătate a selecționerului
iamsport.ro
Prunea acuză direct un conducător din SuperLiga: ”Trebuia închis la pușcărie de 30 de ori!” / ”Arbitrii stau gratis în pensiuni acolo, fac șprițuri”
MediaFlux
Florii 2026. Tradiții care trebuie respectate pentru noroc și sănătate. Ce se mănâncă în Duminica Floriilor
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj