Un tribunal din Japonia a respins o cerere de evacuare a copiilor dintr-un oraş expus la radiaţii

Un tribunal japonez a respins o cerere de evacuare a copiilor dintr-un oraş afectat de dezastrul de la centrala nucleară Fukushima, în 2011.
Romania TV
25 apr. 2013, 07:23
Un tribunal din Japonia a respins o cerere de evacuare a copiilor dintr-un oraş expus la radiaţii

Solicitarea a fost depusă în numele copiilor de către părinţii acestora şi militanţi antinuclear, în iunie 2011. Tribunalul din Sendai a respins cererea miercuri, informează Associated Press, citat de Agerpres. Cazul a atras atenţia la nivel internaţional deoarece se referă la efectele radiaţiilor continue asupra sănătăţii, în special asupra sănătăţii copiilor, care sunt mult mai vulnerabili decât adulţii.

Potrivit solicitării, oraşul Koriyama are responsabilitatea legală de a evacua copiii de la şcoala primară şi de la colegiu, trepte de învăţământ care fac parte din educaţia obligatorie, conform legii japoneze.

Tribunalul a admis că nivelul de radiaţii în oraş a depăşit cotele considerate sigure anterior dezastrului din 2011, dar a apreciat că guvernul nu are nici o răspundere pentru evacuarea şcolilor aşa cum s-a cerut, recomandând populaţiei să plece pe cont propriu dacă este îngrijorată.

Toshio Yanagihara, unul din avocaţi, a apreciat că decizia tribunalului nu este corectă deoarece copiii sunt „victime care nu au absolut nici o responsabilitate pentru accidentul nuclear”.

Koriyama este un oraş cu o populaţie de 330.000 de locuitori, la aproximativ 60 kilometri vest de centrala nucleară Fukushima Dai-ichi, grav afectată de cutremurul şi tsunami devastatoare care au cauzat distrugerea sistemului de răcire al centralei, fiind cea mai gravă catastrofă nucleară din lume după cea de la Cernobâl.

DailyBusiness
Cinci membri ai echipajului, salvați, după ce un elicopter și un avion de vânătoare ale Marinei SUA s-au prăbușit în Marea Chinei de Sud
Spynews
Halloween 2025: Idei de costume, decorațiuni și cum să organizezi o astfel de petrecere acasă
Fanatik.ro
Ororile comise de ”Dr. Devil” în numele Rusiei. Ce le făcea prizonierilor ucraineni medicul sancționat de UE
Capital.ro
Se schimbă legea pentru românii cu credit de nevoi personale. Cum vor putea renunța la împrumut. Sunt reguli UE
Playtech.ro
Câte puncte îți trebuie pentru o pensie decentă. Exemplu de calcul pentru 2.500 și 4.000 lei
Adevarul
Război de distrugere: Putin nu mai vrea să cucerească Ucraina, ci să o ruineze
wowbiz.ro
AVEM PRIMA REACȚIE a lui Irinel Columbeanu după ce Monica Gabor s-a întors în România: „Nici nu m-a...”
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, irezistibilă în noua reclamă! S-a încins atmosfera când a apărut în costum de baie
kanald.ro
Doi dintre bărbații care au murit în Munții Făgăraș erau polițiști. Niciunul nu era echipat corespunzător pentru drumențiile montane
Cancan.ro
Ce a făcut mulțimea când Principesa Margareta și Principele Radu au ajuns la sfințirea Catedralei Mântuirii Neamului
iamsport.ro
Uluitor! ”Singurul reproș” al lui Prunea pentru Gâlcă după victoria clară a Rapidului: ”De ce nu?”
MediaFlux
Bani în plus la pensie. Aproape un milion de vârstnici sunt beneficiari
stirilekanald.ro
Câtă durere! Alina a murit în urma unei crize de astm bronșic. Tânăra de 30 de ani era mama unei fetițe de 7 ani: „Oamenii ca ea nu se uită ușor”
substantial.ro
Confidențialitate și profesionalism în activitatea unui detectiv Timișoara