Românii nu mai merg de 1 Mai pe litoralul bulgăresc. Preferă distracţia de la Mamaia VIDEO

În staţiunea Albena, majoritatea hotelurilor şi restaurantelor sunt închise din lipsă de clienţi. Iar în România, distracţia e deja în toi pe plajă. 40.000 de turişti îşi petrec minivacanţa de 1 Mai în staţiunile din ţara noastră.  
Iulian Tudor
30 apr. 2013, 16:36
Românii nu mai merg de 1 Mai pe litoralul bulgăresc. Preferă distracţia de la Mamaia VIDEO

La Albena, plaja e amenajată cu nisip fin, iar apa e curată ca lacrima, informează România TV. Chiar şi aşa, plaja din Albena este aproape pustie, nici picior de turist român. Turiştii pot fi număraţi pe degetele de la o mână. Cele mai multe dintre hoteluri sunt închise. Iar în restaurante, bate vântul. O salată costă 10 lei, o supă 5 lei, iar o friptură de miel costă 27 de lei. Păcat însă că restaurantul este aproape gol. Puţinii români care au trecut graniţa au făcut-o pentru liniştea litoralului bulgăresc.

„Am venit să ne relaxăm. Distracţie nu am găsit încă. Joi, în Vamă”, a spus o turistă.

Românilor le lipseşte curăţenia de pe plajele bulgăreşti. „Este mai curat, dar distracţia este mai mare la noi”, a explicat un domn aflat la plimbare în Bulgaria.

În schimb, pe plajele din România este aglomeraţie mare. Plaja este plină cu şezlonguri, iar turiştii se bălăcesc în mare. „Am venit de ieri şi vreau să stau şi mâine. Să sperăm că va fi vreme plăcută. E super pe litoral, soarele este frumos, apa este puţin cam rece, dar este frumos, şi atmosfera frumoasă, frumos în club”, a spus o tânără de pe plaja de la Mamaia.

Mulţi dintre turişti au de gând să petreacă un întreg sejur la mare. „Suntem deja de vreo trei zile şi ne-am hotărât să mai stăm trei zile, că ar fi păcat să nu prindem 1 Mai”, a declarat o turistă.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
„Legea Novak”, blocată de Nicuşor Dan! Preşedintele contestă proiectul de lege la Curtea Constituţională. Exclusiv
Capital.ro
Avertisment pentru cei cu bani pe card. Trebuie să aveți numerar în casă. Băncile nu au rezerve nelimitate. Situația în care cardul nu mai este funcțional
Playtech.ro
Ce pensie iei dacă ai lucrat 17 ani: modul simplu de calcul
Adevarul
Șoc dintr-o bază aeriană rusă. Pilotul şi copilotul unui avion Su-34 au murit după ce sistemul de catapultare s-a declanșat într-un hangar
wowbiz.ro
Ce se întâmplă cu Dan Petrescu, după ce s-a aflat că se confuntă cu probleme de sănătate! Daniel Pancu, dezvăluiri neașteptate după revederea cu antrenorul: „Am fost surprins…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Haos la Gara de Nord! Un bărbat a urcat pe acoperiș și a aruncat cu cărămizi și tencuială în trecători și mașini
iamsport.ro
Președintele Sloboziei și-a ieșit din minți și l-a acuzat direct pe arbitru: ”E fault și roșu la Tănase! Nu ai dat ca să nu îl elimini”
MediaFlux
Carduri sociale de alimente pentru români. Anunț important de la Casa de Pensii
stirilekanald.ro
De ce a murit, de fapt, Marco? Primele date despre moartea suspectă a tânărului de 18, găsit fără suflare de mama sa după ce a fost la o petrecere
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde