De când pot să schieze românii în sezonul de iarnă 2023-2024. Când se deschid pârtiile în Poiana Brașov

Iarna se apropie cu pași repezi pe măsură ce temperaturile continuă să scadă în toată România. Românii au început deja să se gândească la vacanță de iarnă și abia așteaptă să scape de rutina zilnică și de aglomerația din orașe.
Filip Stan
09 oct. 2023, 20:44
De când pot să schieze românii în sezonul de iarnă 2023-2024. Când se deschid pârtiile în Poiana Brașov

Majoritatea turiștilor sunt nerăbdători să se bucure de sezonul rece într-un loc precum Poiana Brașov.

Primarul orașului Brașov, Allen Coliban a declarat că până în data de 15 noiembrie lucrările la pârtiile de schi ar trebui să fie finalizate. „Suntem în plin proces de pregătire a sezonului de schi 2023 -2024, operatorul cu care Primăria are contract (Comprest S.A.) are termen ca până la jumătatea lunii noiembrie să finalizeze tot ceea ce înseamnă funcționarea instalațiilor de producere a zăpezii artificiale, montarea elementelor de siguranță, realizarea semnalizărilor, ratracurile să fie funcționale”, a transmis primarul Brașovului, Allen Coliban.

Avansarea lucrărilor depinde de cât de tare vor scădea temperaturile în perioada următoare și cât de curând va ninge, astfel încât turiștii să se poată bucura de schi.

Citește și: Cea mai veche cabană turistică din România a împlinit 140 de ani! Care este istoria pensiunii din Poiana Brașov

În ceea ce privește prețurile, care reprezintă un aspect important, primarul menționează că își dorește ca tarifele să rămână accesibile pentru toată lumea.

„Obiectivul nostru în această negociere este să avem acele tarife care să permită cât mai multor iubitori ai sporturilor de iarnă, mai ales brașoveni, să se bucure de cel mai bun domeniul schiabil din România”, a mai spus primarul.

„Sperăm ca anul acesta în masivul Postăvarul să vină iarna mai repede decât sezonul trecut, iar brașovenii și turiștii să aibă posibilitatea să schieze mai mult decât în sezonul precedent. Urmează discuțiile cu operatorul de transport pe cablu pentru a aproba tarifele de transport, a explicat Allen Coliban.

În prezent, în Poiana Brașov se schiază doar în partea superioară a masivului Postăvaru.

Citește și: Daniela, tânăra izbită de un copac în timp ce era trasă cu maşina într-un colac pe zăpadă, în Negreşti-Oaş, a murit

Stațiunea Negrești Oaș își deschide și ea porțile pentru iubitorii sporturilor de iarnă. Stațiunea de schi de la Luna Șes preconizează că ar putea să își deschidă porțiile pe la jumătatea lunii decembrie. Toate lucrările au fost finalizate, de la alimentarea cu energie electrică și apă până la pârtia de schi, telescaunul sau tunurile pentru zăpadă artificială.

La Bușteni sezonul de schi a început. Se schiază în condiții bune pe pârtia Kalinderu. Sinaia este cunoscută pentru pârtiile sale de schi, care oferă o gamă largă de opțiuni pentru iubitorii sporturilor de iarnă. În acest moment sunt 16 pârtii de schi omologate, cu peste 16 kilometri schiabili. În prezent la Sinaia sunt Sinaia 8 instalații și 9 pârtii deschise.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Cine sunt autorii masacrului din Australia! Un tată și fiul său au ucis 16 persoane
Fanatik.ro
Scandalul Baroan la Rapid, afacerea de 400.000 de euro: „Pleacă în iarnă!. E un alt caz Boupendza”. Atac și la Pederzoli: „Săpunaru făcea mai mult!”. Exclusiv
Capital.ro
S-a aflat cum a fost manevrat Călin Georgescu. Anca Alexandrescu a încercat să-l păcălească: A realizat că e folosit și n-a mai acceptat
Playtech.ro
Renunțarea la moștenire în favoarea cuiva. Acte necesare şi condiţii
Adevarul
Țările din Vest unde românii ezită să se întoarcă: „Cei mai mulți sunt nostalgici. Vorbesc numai despre pământul matern”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ce a apărut în mediul online după ce Marco, un tânăr de 18 ani din Timișoara, s-a stins subit după un majorat. Ultimele cuvinte pe care i le-a spus mamei sale
iamsport.ro
Radu Banciu a erupt după ultimele proteste: ”Pentru asta nu a ieșit mocofanul de român niciodată în stradă”
MediaFlux
Avertisment dur pentru români! Va conta unde locuiesc și ce loc de muncă au
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Certificat de Reputație în Afaceri – de ce merită să ai grijă din timp de reputația online