Mită la Aeroportul Otopeni versiunea 2.0! Firma Dnata Catering continuă să măsluiască licitații în cârdăşie cu conducerea Aeroportului Otopeni! 12 milioane de euro pentru apa plata si iaurturi!

După megascandalul dosarului "Mită la Aeroportul Otopeni" soldat cu condamnări în instanţă, firma Dnata Catering continuă să măsluiască licitații în cârdăşie cu conducerea Aeroportului Otopeni.
Alina Costache
18 oct. 2023, 11:34
Mită la Aeroportul Otopeni versiunea 2.0! Firma Dnata Catering continuă să măsluiască licitații în cârdăşie cu conducerea Aeroportului Otopeni! 12 milioane de euro pentru apa plata si iaurturi!

Libanezul Saadeh Hardan, directorul general al companiei Dnata Catering, este unul dintre principalii denunțători în dosarul de corupție de la Aeroportul Otopeni. Procurorii DNA au stabilit că, pentru închirierea spațiilor comerciale din incinta Aeroportului Otopeni, s-a solicitat o șpagă cumulată de 22,4 milioane euro.

Banii au fost ceruți direct și indirect de două persoane: de către Cristian Dumitru Bălan, despre care sursele noastre spun că ar fi fost ofițer SIE, și de către George Alexandru Ivan, fostul director general al Companiei Naționale Aeroporturi București.

Cerneala nu a apucat încă să se usuce pe hotărârile pronunțate de instantă în dosarul „Mită la Aeroportul Otopeni„, cu toate astea Saadeh nu pare dispus să lase să-i scape printre degete contracte bănoase din aeroport. Aşa se face că, împreună cu câţiva funcționari din aeroport, acesta a pus la cale un nou mega-tun: nici mai mult, nici mai puţin de 12 milioane de euro pentru apă plată și niște iaurturi, timp de 2 ani de zile, pentru pasagerii care trec pragul saloanelor VIP din Otopeni.

Şi totul fără prea mari bătăi de cap. Mai exact, caietul de sarcini a fost pregătit cu dedicație pentru un singur operator economic care poate îndeplini condițiile cerute. Anunțul de licitații a ocolit sistemul de achiziții publice, SEAP, singurul loc în care a fost publicat anunțul de intenție fiind site-ul aeroportului.

Deşi vorbim despre o achiziție publică care are ca obiect principal achiziţii de caterig, niciun operator economic serios din HORECA nu se poate înscrie la licitaţie, aşa cum ar fi normal.

Mai exact, la licitaţie nu poate participa orice restaurant care vinde mâncare, oricât de mare ar fi, şi nici vreun lanț din care acesta ar face parte întrucât trebuie să îndeplinească următoarea condiţie: să fi avut neapărat prestate „servicii de catering pentru asigurarea serviciilor de tratație la saloanele de protocol pe aeroport/aeroporturi în cuantum de minim 100.000 de euro”, potrivit extrasului din caietul de sarcini.

Modul în care valoarea de 100.000 de euro a fost aleasă ridică multe semne de întrebare în condițiile unui acord cadru cu o valoare maximă de mai mult de 12 milioane euro. Şi mai interesant este cum s-a stabilit criteriul prin care nu este acceptat orice serviciu de catering, ci doar cateringul din saloanele de protocol de pe aeroport.

Cu siguranţă, aceleaşi autorități care şi-au dat tot interesul să documenteze afacerile de pe Aeroportul Otopeni împreună cu colaboratorul lor, omul de afaceri Saadeh, vor afla, poate chiar de la acesta, câți operatori economici pot îndeplini această condiţie și cum se face că un criteriu atat de restrictiv a putut să ajungă în caietul de sarcini.

Şi nu în ultimul rând este de menţionat şi modul în care eventualele oferte vor fi departajate. Simplu ca bună ziua: oferi un sortiment de mini pizza, primești 5 puncte suplimentare, oferi 2 tipuri de mini pizza, primești 10 puncte. La fel şi în cazul salatelor. Nici nu e nevoie de prea multă bătaie de cap sau de prea multă imginaţie ca să pui mâna pe 12 milioane de euro!

P.S.: În timpul documentării acestui articol, a apărut și caietul de sarcini pentru închirierea spaţiilor comerciale din aeroport. Şi acesta a rămas ascuns de ochii celor care ar fi putut fi interesaţi – anunţul a fost la fel de obscur şi de ascuns ca şi în cazul anunţului de intenţie.

DailyBusiness
Prognoza meteo 1-6 mai. Temperaturile urcă spre 30°C, urmate de un val de furtuni și răcire brutală!
Spynews
În ciuda imaginilor fierbinți cu ei doi, Bogdan Mocanu se dezice de Iasmina: „Eu sunt un băiat serios”
Bzi.ro
Dezvăluiri emoționante făcute de Andra Măruță: ”M-a luat panica, i-am transmis că sunt însărcinată!”
Fanatik.ro
Un gigant din Ungaria dă o nouă lovitură puternică pe piața din România. Va dezvolta o super afacere, în județul unde vor să se mute foarte mulți români
Capital.ro
Călin Georgescu, abandonat. Lovitura finală pentru fostul candidat. Degeaba a mai sperat
Playtech.ro
Stațiunea superbă din Grecia cu ape turcoaz și liniște totală, la prețuri mai mici ca pe litoralul românesc
DailyBusiness
Lovitură de proporții în Europa! Pașapoartele care dispar definitiv. UE le-a declarat ilegale
wowbiz.ro
Anunț de ultimă oră despre fiul Ozanei Barabancea, internat la ATI după ce a făcut infarct la 24 de ani: „Acum...” 
Spynews
Andreea Bălan a răbufnit după discursul lui Claudiu Bleonț la adresa fiicei lui de la Premiile Gopo: „Vă dați seama ce face în privat cu familia sa”
Spynews
Imagini rare cu Laura Cosoi și Adela Popescu. Cum arătau cele două în urmă cu 15 ani / FOTO
Evz.ro
Un român, metodă unică de făcut brânză. Ingredient neașteptat
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
De ce a pozat Corina Ungureanu într-o revistă pentru bărbați
kanald.ro
Încă trei zile libere pentru toti angajații, în luna iunie
Cancan.ro
A intrat cu Maserati în Loft! Dani Leș a revenit de 1 Mai la mare alături de iubita lui, cea mai tunată din România!
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
S-a aflat de ce s-au anulat alegerile. Americanii au făcut urgent anunțul: „Actorul rău este...”
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
stirilekanald.ro
Lumea muzicii este în doliu! Îndrăgita artistă care a pierit la 66 de ani, după ce casa i-a fost cuprinsă de flăcări: „O forţă a naturii şi o apărătoare a drepturilor omului”
Meteorologii anunță o lună Mai cum nu a mai fost de mult în România
MediaFlux
Diaspora are alți favoriți la prezidențiale. Ce scor surprinzător face Crin Antonescu în străinătate
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
O stațiune emblemă a litoralului românesc este amenințată cu dispariția. Turiști, alungați de intervențiile ce ar fi trebuit să o pună în valoare