Laura Cosoi petrece Paştele la Ierusalim GALERIE FOTO

Laura Cosoi a ales să-şi petreacă sărbătorile de Paşte la Ierusalim. Ea şi-a împlinit astfel visul din copilărie, şi anume de a ajunge în Ţara Sfântă, unde a avut ocazia să se roage la Mormântul Sfânt.  
Romania TV
04 mai 2013, 16:01
Laura Cosoi petrece Paştele la Ierusalim GALERIE FOTO

„A sosit momentul în care visul meu s-a îndeplinit. Deşi ştiam cum arată Ierusalimul din poze dar mai ales din filme, întâlnirea cu el a fost… tulburătoare. Căutam cu disperare Lăcaşul Sfânt, un loc în care să mă rog, pe cineva de care să mă agăţ ca să mă conducă „acasa”. M-am avântat în mulţime printre turişti, cu speranţa că am să dau de oaza de linişte mult căutată, de locul liniştit şi pios unde să mă reculeg. Prima oprire a fost la Zidul Plângerii, Lăcaşul Sfânt pentru evrei. Am intrat în treimea destinată femeilor, am spus o rugăciune şi m-am îndreptat cu paşi repezi spre Via Dolorosa”, spune Laura despre experienţa pe care şi-a dorit-o de când era mică.

„M-am oprit la cele 9 puncte importante de pe Via Dolorosa şi deşi nu am respectat ordinea, le-am atins pe toate. Calea Crucii începe din piaţa în care a fost judecat Isus şi continuă cu drumul Lui până la Mormântul Sfânt. Exista cate o biserica construita in anumite puncte (ex: locul in care s-a intalnit Isus cu mama lui, fecioara Maria) iar in rest, opririle erau prea putin semnalizate, existand posibilitatea sa treci pe langa ele fara sa le sesizezi. Ghidul m-a oprit în faţa unei uşi pe care scria „Prison of Christ”, şi am intrat. Am coborat un nivel şi într-o grotă, săpată în piatra, era cămăruţa în care a stat Isus prizonier. Eram doar eu, fără oameni, fără zgomot, cu lumina de la lumânare şi mirosul de mir. A fost prima oară când L-am simţit. Parcă nu trecuseră 2013 ani, parcă era ieri. Energia locului nu s-a pierdut în timp, ci s-a conservat. Simţeam presiunea, iar rugăciunile celor care au trecut pe acolo păreau că s-au zidit în pereţi. Aş fi vrut să nu se termine vizita, să nu plec, pentru că acolo mi-am găsit răspunsurile, dar trebuia să ajung şi la Mormântul Sfânt”, a mai adăugat Laura pe blogul ei lauracosoi.ro.

DailyBusiness
Vlăduța Lupău a făcut anunțul despre al treilea copil: „O să vă și arăt, ca să fie așa pe dovedite”
Spynews
CRBL, dezvăluiri despre relația cu fiica lui. Relația lor s-ar fi răcit: „M-a pus la zid”. Cum le răspunde celor care spun că a uitat de Alessia
Fanatik.ro
Incredibil! Noul Șahtior Donetsk va juca în campionatul Rusiei! Cum este posibil așa ceva
Capital.ro
Călin Georgescu nu se oprește. A depus plângere la CSM împotriva lui Nicușor Dan. Ce acuzații aduce
Playtech.ro
Cum se va calcula pensia pentru angajații MAI în 2026. Schimbări legislative
Adevarul
Costul vieții în 2025: cele mai accesibile și cele mai scumpe țări din lume. Cât te costă să trăiești în România
wowbiz.ro
Scene SFÂȘIETOARE la înmormântarea Elenei, femeia ucisă pe trecerea de pietoni din Berceni
Economica.net
Ce se va întâmpla cu preţurile - Anunţ pentru toţi românii
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
kanald.ro
Zile libere pentru părinți când se închid școlile și grădinițele. Legea a fost dată din 2020
Cancan.ro
Fetița femeii ucise la Apărătorii Patriei este TRAUMATIZATĂ! Ce repetă micuța încontinuu
iamsport.ro
Pericol pentru CFR Cluj! Riscă să primească interzis în cupele europene
MediaFlux
Ghidul ajutoarelor pentru pensionari privind plata facturilor la utilități! De marți, 21 octombrie 2025, se pot depune cererile pentru bani
stirilekanald.ro
Doliu în lumea bisericească! Părintele Ciprian Necula a încetat din viață: „A fost cunoscut și iubit pentru blândețea și lumina pe care le răspândea în jurul său”
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025