Parada modei la Patriarhie în noaptea de Înviere VIDEO

Slujba de la Patriarhie a fost un nou prilej pentru domnişoare să-şi etaleze ţinutele, care mai de care mai sexy.
Filip Stan
05 mai 2013, 13:49
Parada modei la Patriarhie în noaptea de Înviere VIDEO

Ţinuta de club tinde să fie cam aceeaşi cu cea de mers la biserică după mintea unor dintre tinerele care au ajuns sâmbătă noapte la slujba de Înviere. Fuste care se terminau mai sus de genunchi, tricouri care lăsau buricul la vedere şi poşete cu paiete puteau fi văzute sâmbătă seara pe Dealul Patriarhiei, spre indignarea credincioşilor mai rigorişti.

Bisericile şi mănăstirile din întreaga ţară au fost pline la miezul nopţii de credincioşii care au venit să ia Lumină. În Maramureş, sute de turişti au mers să ia Lumină de la Biserica din Şurdeşti, care este monument UNESCO. La Mangalia, singurul loc de pe litoral unde s-a oficiat Slujba de Înviere, au participat peste 7.000 de credincioşi.

Paştele este una dintre cele mai importante sărbători ale creştinilor ortodocşi. Bisericile şi mănăstirile din întreaga ţară au fost pline azi-noapte de credincioşi. În oraşe sau la sate, la malul mării sau la munte oamenii au mers să ia Lumină.

La Arhiepiscopia Râmnicului au venit sute de credincioşi pentru a se ruga şi a lua lumină, simbolul Învierii. Acelaşi lucru s-a întâmplat şi în Maramureş, unde localnicii, dar şi turiştii care au ales să îşi petreacă sărbătorile aici, au luat lumina sfântă iar acum încojoară biserica de lemn de la Şurdeşti, o biserică specială deoarece este este una dintre cele mai înalte din lume.

Aproximativ 7.000 de persoane au mers, sâmbătă noapte, în Portul turistic din Mangalia, unde a fost oficiată slujba de Înviere, fiind adusă Lumina Sfântă de la Ierusalim, potrivit Mediafax.

Primăria Mangalia și Arhiepiscopia Tomisului au organizat Slujba de Înviere în Portul turistic din Mangalia sub genericul „Lumina de la malul mării”, iar la ceremonie au asistat aproximativ 7.000 de persoane, atât localnici, cât și turiști veniţi pe litoral. Lumina Sfântă a fost adusă la Mangalia de la biserica Sfântului Mormânt din Ierusalim, cu o cursă charter care a aterizat în jurul orei 22.00 pe Aeroportul Mihail Kogălniceanu din Constanţa, de către o delegaţie de oameni de afaceri din Mangalia, condusă de primarul Cristian Radu.

Slujba Învierii a fost oficiată de către Arhiepiscopul Tomisului, IPS Teodosie, alături de un sobor de preoţi. Sfânta Lumină a fost adusă la altar de către Arhiepiscopul Tomisului cu o șalupă, pe apele Mării Negre. Tot în seara de Înviere, Primăria a distribuit tuturor celor prezenţi în faţa altarului de pe plajă 5.000 de lampioane care au fost lansate spre cer sub sloganul „Lumina care vine se întoarce la ceruri”. La plecarea turiştilor de la slujbă, în Mangalia s-au creat blocaje în trafic.

„Crucea Mântuitorului Hristos este semnul iubirii Sale atotputernice şi smerite, făcătoare de viaţă şi dătătoare de bucurie. În Sfânta Cruce este ascunsă puterea Învierii, iar lumina Învierii este slava Sfintei Cruci. Astfel, Sfânta Cruce nu este doar semn al jertfei şi al morţii, ci şi semn al Învierii şi al biruinţei. Tăria puterii iubirii jertfelnice a lui Hristos se arată atât în Crucea Sa, ca smerenie, cât şi în Învierea Sa, ca slavă. De aceea, Biserica Ortodoxă nu desparte niciodată Crucea de Înviere”, spune Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, în Pastorala transmisă clerului şi credincioşilor ortodocşi cu prilejul Sfintei Sărbători a Paştelui, potrivit Agerpres.

Preafericitul Patriarh Daniel reaminteşte că „anul acesta, 2013, este sărbătorit în Patriarhia Română ca „an omagial al Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena”, la împlinirea a 1.700 de ani de la proclamarea de către Sfântul Împărat Constantin cel Mare a Edictului de libertate religioasă de la Mediolanum (Milano), în anul 313″. În încheierea Pastoralei de Paşte, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, adresează tuturor ”părinteşti şi frăţeşti doriri de sănătate şi mântuire, de pace şi bucurie, dimpreună cu salutul pascal: Hristos a înviat!”.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Juri Cisotti, portret de fotbalist: „Ai mei știu că sunt puțin nebun”. Interviu exclusiv
Capital.ro
Pentru cine lucra Ion Iliescu. Ceaușescu a răbufnit în 1989 când a aflat că i-a luat locul: Tu nu m-ai lăsat să-l termin!
Playtech.ro
Mega-proiectul abandonat din timpul lui Ceaușescu revine oficial la viață. Tarnița, hidrocentrala de 1.000 MW care va costa peste 1 miliard de euro
Adevarul
Rusia vrea să construiască o centrală nucleară pe Lună în următorii zece ani. Rosatom și Institutul Kurchatov, implicate în proiect
wowbiz.ro
Clipe cumplite pentru Loredana Groza, în prag de sărbători! Tatăl artistei se află în stare gravă la spital: „Tata…fă-te bine”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce cadouri se dau de Crăciun în familia lui Dan Negru. Prezentatorul Kanal D a dezvăluit și ce își dorește pentru 2026
iamsport.ro
Dan Șucu, acuzat direct că ar fi cumpărat Genoa cu ”bani furați”! Ce afaceri ”de milioane de euro” cu statul ar avea: ”Folosește o firmă dintr-un sat din județul Galați”
MediaFlux
Ce înseamnă, de fapt, Ajunul Crăciunului și de ce este considerat o noapte magică
stirilekanald.ro
Explozie pe Autostrada A1! Un camion plin cu GPL a sărit în aer după un accident cu un TIR. Imagini șocante
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend