Anunţ de ultimă oră al ministrului apărării despre reintroducerea serviciului militar obligatoriu. Angel Tîlvăr: „Chemarea la arme, posibilă în stare de asediu”

Angel Tîlvăr, ministrul apărării naționale, a transmis că, în cazul unui conflict armat, România ar putea chema la arme cetățenii apți pentru recrutare.
Filip Stan
01 nov. 2023, 10:01
Anunţ de ultimă oră al ministrului apărării despre reintroducerea serviciului militar obligatoriu. Angel Tîlvăr:
Anunţ de ultimă oră al ministrului apărării despre reintroducerea serviciului militar obligatoriu. Angel Tîlvăr: "Chemarea la arme, posibilă în stare de asediu"

Anunţ de ultimă oră al ministrului apărării despre reintroducerea serviciului militar obligatoriu. Angel Tîlvăr a răspuns unei întrebări adresate de deputatul Dumitru Viorel Focșa, referitoare la reintroducerea serviciului militar obligatoriu, în condiţiile în care armata caută soluții pentru creșterea numărului de militari activi. Potrivit documentului citat, decizia e suspendare a serviciului militar obligatoriu operează doar pe timp de pace, însă asta nu exclude chemarea la arme a bărbaților încorporabili, în situația nedorită a unui conflict armat, scrie Fanatik.

„Preluând modelul juridic al unor țări membre ale Organizației Tratatului Atlanticului de Nord, România a suspendat, începând cu anul 2007, serviciul militar obligatoriu pe timp de pace, fiind prevăzută posibilitatea chemării sub arme, pe timpul stării de asediu, la mobilizare sau la război, a cetățenilor bărbați, care îndeplinesc criteriile de recrutare – încorporare. Suspendarea pe timp de pace a serviciului militar obligatoriu nu excedează prevederilor art 55 din Constituție, republicată, potrivit cărora cetățenii au dreptul și obligația să apere România, îndeplinirea îndatoririlor militare urmând a fi stabilite prin lege organiză. În acest sens, Legea nr 446/2006 privind pregătirea populației pentru apărare, cu modificările și completările ulterioare, după ce reiterează situațiile în care serviciul militar devine obligatoriu, dispune că, pentru îndeplinirea serviciului militar în termen, centrele militare efectuează recrutarea – încorporarea cetățenilor încorporabili, în perioadele stabilite de Statul Major al Apărării”, se arată în răspunsul formular de Angel Tâlvăr.

Citeşte şi: Armata ar putea redeveni obligatorie în România. „Noi avem sub 2.000 de rezervişti voluntari, Polonia are 38.000 de rezervişti”

În acest moment, armata română are 67.000 de militari activi și aproximativ 50.000 de rezerviști, ceea ce înseamnă destul de puțin raportat la o populație de 18 milioane de locuitori. În schimb, la nivelul la nivelul populației apte pentru serviciul militar, țara noastră stă mai bine, cu 7,8 milioane de persoane.

„Având în vedere că această categorie de personal este o alternativă viabilă privind completarea unităților militare la mobilizare și război cu personalul instruit, la nivelul Ministerului Apărării Naționale s-au inițiat demersuri în scopul creșterii atractivității executării acestui serviciu militar, având ca scop final ca în urma campaniilor de recrutare și selecție posturile alocate să fie ocupate într-un procent cât mai mare”, a mai precizat Angel Tîlvăr.

În Europa,  Danemarca, Estonia, Finlanda, Cipru, Grecia și Elveția nu au abandonat serviciul militar obligatoriu, iar Austria a revenit la armata obligatorie în 2006. De asemenea, Lituania, Suedia şi Franța au reintrodus parțial și selectiv serviciul militar, iar Norvegia a devenit prima țară care a introdus obligativitatea serviciului și pentru femei.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Ilie Dobre, la un pas de moarte! A făcut preinfarct și a fost operat. Prima reacție a celebrului crainic radio. Exclusiv
Capital.ro
Mihai Gâdea provoacă valuri în televiziune. Scandalul ar fi fost unul național: S-a încercat să fiu cumpărat cu geanta de bani
Playtech.ro
Punctul de amendă se modifică în 2026. De când cresc amenzile pentru șoferi
Adevarul
Ce îl așteaptă pe Zelenski în scenariul cel mai negru pentru Ucraina
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
BREAKING NEWS Un avion s-a prăbușit pe un aeroport din SUA! Nu există supraviețuitori
iamsport.ro
A fost bairam! Supărarea ține puțin în Oltenia: jucătorii au aruncat cu bani în lăutari după eșecul din Conference League
MediaFlux
Ce a spus Trump despre întâlnirea cu Nicușor Dan. Se negociază "la sânge"
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet