Război în Orientul Mijlociu. Armata Israelului a ocupat Parlamentul din Gaza. Netanyahu: „Nu este nici o „operaţiune”, nici o „rundă”, ci un război până la capăt”

Hamas "a pierdut controlul asupra Gaza", anunţă ministrul israelian al apărării. Trupele IDF au ocupat clădirea Parlamentului din Gaza şi s-au filmat cu steaguri israeliene. Netanyahu spune că este "război până la capăt" împotriva Hamas
Filip Stan
13 nov. 2023, 23:17
Război în Orientul Mijlociu. Armata Israelului a ocupat Parlamentul din Gaza. Netanyahu:

Război în Orientul Mijlociu. Ministrul apărării, Yoav Gallant, a declarat luni seara că Hamas a pierdut controlul asupra Fâşiei Gaza, iar trupele armatei israeliene (IDF) acţionează pentru a captura complet oraşul Gaza, relatează The Times of Israel.

„Nu există nicio forţă a Hamas capabilă să oprească IDF. IDF avansează în fiecare punct. Organizaţia Hamas a pierdut controlul asupra Fâşiei Gaza. Teroriştii fug spre sud. Civilii jefuiesc bazele Hamas. Ei nu mai au încredere în guvern”, a declarat Yoav Gallant, făcând un bilanţ de evaluare a luptelor.

Se dau lupte grele! Un membru din echipa serialului „Fauda” a fost ucis în Gaza

El a spus că forţele israeliene avansează „conform planurilor şi îşi îndeplinesc sarcinile cu precizie, letal”.  Potrivit ministrului apărării, IDF şi-a „intensificat” activitatea împotriva tunelurilor Hamas în ultimele zile. „Lucrăm în conformitate cu obiectivele. Nu avem un cronometru. Avem obiective. Ne vom atinge obiectivele”, a declarat Gallant, referindu-se la o declaraţie anterioară a ministrului de externe Eli Cohen potrivit căruia presiunea internaţională ar putea forţa Israelul să îşi modifice acţiunile din Gaza.

Netanyahu respinge ideea încetării focului, în ciuda poziţiei SUA: „Statele Unite nu ar fi de acord cu încetarea focului după Pearl Harbour sau 11 septembrie”

O imagine care circulă pe reţelele sociale arată trupe ale Brigăzii Golani a IDF în interiorul clădirii Parlamentului din Gaza, din oraşul Gaza, după ce au capturat sediul. Clădirea Consiliului Legislativ Palestinian din Gaza a servit doar legislatorilor Hamas de la preluarea controlului Fâşiei de către gruparea teroristă în 2007.

Pe de altă parte, premierul Benjamin Netanyahu a reafirmat luni că războiul Israelului împotriva Hamas va fi dus „până la capăt”, relatează CNN.

„Nu este nici o „operaţiune”, nici o „rundă”, ci un război până la capăt. Este important pentru mine ca voi să ştiţi acest lucru. Nu este vorba de vorbe în vânt, ci din inimă şi din minte. Dacă nu îi terminăm, se va întoarce”, le-a spus Netanyahu soldaţilor din Batalionul Caracal în timpul unei vizite.

Netanyahu a refuzat duminică să spună dacă îşi va asuma responsabilitatea pentru că nu a reuşit să prevină atacul din 7 octombrie asupra Israelului, spunând că va fi timp pentru astfel de întrebări „dificile” după ce războiul se va încheia. Într-un interviu cu CNN, Netanyahu a recunoscut că este „o întrebare care trebuie pusă”, dar că, deocamdată, ţara trebuie să se unească în jurul obiectivului de a învinge Hamas – grupul militant care controlează Gaza şi care a lansat atacul asupra Israelului. „Vom răspunde la toate aceste întrebări”, a declarat premierul, adăugând că, „în acest moment, ceea ce trebuie să facem este să unim ţara pentru un singur scop; obţinerea victoriei”.

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Top 5 cele mai sigure locuri în care te poți muta dacă izbucnește al Treilea Război Mondial. De ce sunt ele recomandate
Fanatik.ro
Câți proprietari și-au primit deja despăgubirile după tragedia din Rahova. ”Cel puțin șapte apartamente sunt daună totală”
Capital.ro
Parlamentul European schimbă regulile pentru permisele de conducere. Anunț oficial pentru toți șoferii din UE
Playtech.ro
Tabel: penalizările aplicate pentru pensia anticipată parțială, în funcție de lunile de anticipare
Adevarul
Dezamăgirea unui cuplu britanic după 9 ani în Bulgaria: „Pensionarea de vis s-a transformat în coșmar. Am fost aproape omorâți de sistemul medical”
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! A fost ucis pe loc! Autocar plin cu suporteri, atacat pe autostradă
Economica.net
Tancuri noi pentru România şi o scurtă istorie a tancului românesc TR-85M1 BIZONUL - Ce este programul "Tanc principal de luptă"
Prosport.ro
FOTO. Sabalenka și Badosa, în costum de baie, au încins imaginația fanilor
kanald.ro
FOTO Cum arată apartamentele în care s-au mutat deja primele familii afectate de explozia din Rahova
Cancan.ro
O milionară din România, victimă în blocul groazei! Ce ”fabrică de bani” se afla la etajul 5, lângă apartamentul pulverizat al avocatei Vasilica Enache
iamsport.ro
Viktor Orban, implicat în finanțarea unei echipe importante din SuperLiga: ”Ar trebui să produci bani, nu să stai cu mâna întinsă!” / ”De acolo s-au plătit salariile”
MediaFlux
54% în plus la pensie. Plăți istorice la Pilonul II de pensii
stirilekanald.ro
Vladimir Putin, sfătuit să nu meargă la Budapesta. "Ar putea fi asasinat"
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi