De ce nu este bine să dormi cu căldura pornită. Motivul surprinzător explicat de specialişti

Mulți oameni aleg să doarmă cu căldura pornită în timpul sezonului rece, însă specialiștii avertizează că acest obicei poate avea consecințe neașteptate asupra sănătății. Există mai multe motive pentru care dormitul cu încălzirea activată poate fi dăunător.
Filip Stan
22 nov. 2023, 23:38
De ce nu este bine să dormi cu căldura pornită. Motivul surprinzător explicat de specialişti
De ce nu este bine să dormi cu căldura pornită. Motivul surprinzător explicat de specialişti

De ce nu este bine să dormi cu căldura pornită. Primul motiv este legat de calitatea aerului. Temperaturile ridicate pot usca aerul din cameră, provocând uscăciune la nivelul gâtului și apariția tusei. De asemenea, nasul înfundat și dificultățile de respirație pot apărea ca urmare a unei atmosfere prea calde. Umiditatea scăzută poate fi, de asemenea, responsabilă pentru iritații ale pielii și ochilor.

Încălzirea activată pe timp de noapte poate conduce și la uscarea pielii. Aerul prea cald elimină uleiurile naturale ale pielii, provocând uscăciune și, uneori, mâncărimi. Cercetătorii avertizează că acest efect poate fi amplificat de încălzirea centrală, care poate crea o atmosferă extrem de uscată.

„Dacă vă aflați în interior, încălzirea centrală poate fi extrem de uscăcioasă pentru ochi, deoarece încălzirea aerului evaporă apa din el, creând o atmosferă uscată”, a spus dr. Elizabeth Hawkes pentru Woman and Home, potrivit Daily Star.

Citeşte şi: Când trebuie să își pună tinerele busuioc sub pernă, de Sfântul Andrei

Un alt risc asociat cu dormitul într-o cameră prea caldă este transpirația excesivă. Temperaturile ridicate pot determina corpul să transpire mai mult decât este necesar, ceea ce poate perturba somnul și duce la treziri frecvente pe timpul nopții.

De asemenea, există riscul de umflare a picioarelor, deoarece corpul încearcă să se răcească într-un mediu prea cald.

Problemele cu umiditatea pot atrage, de asemenea, insecte precum gândacii, puricii și muștele, care se pot dezvolta mai bine într-un mediu cald.

În concluzie, pentru a asigura un somn odihnitor și o atmosferă sănătoasă în dormitor, este recomandat să reglați temperatura astfel încât să fie confortabilă, evitând temperaturile prea ridicate care pot avea efecte adverse asupra sănătății și calității somnului.

DailyBusiness
RAR publică date oficiale privind consumul și emisiile de CO2 ale autoturismelor înmatriculate în România. Ce trebuie să știe șoferii
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Cum afli cât timp trebuie să aștepți pentru a trece Podul Giurgiu – Ruse. Aplicația care îi scapă pe șoferi de cozile infernale
Capital.ro
Elena Udrea, în lacrimi de fericire. A fost răzbunată. A primit după gratii vestea bombă!
Playtech.ro
Plaja la doar 60 de kilometri de Bucureşti care face furori în această perioadă. Nu este aglomerată şi poţi face plimbări cu barca
DailyBusiness
Pensiile românilor în pericol. Angajații din casele de pensii au declanșat un protest în urma măsurilor fiscale luate de Ilie Bolojan
Adevarul
Orașul din România ocolit de străini în anii '90: „Pe hărțile turistice europene, în dreptul lui este capul de mort”
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Orban, mesaj care pune România pe jar. Premierul a ajuns în țara noastră
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Imaginile durerii de la Hunedoara! Rămasă fără cuvinte, soția lui Mihai Leu a fost consolată de sute de oameni
kanald.ro
Cod portocaliu de caniculă în peste jumătate din România! Temperaturile maxime ating 40 de grade Celsius în următoarele zile
Cancan.ro
Nicușor Dan, mai bogat cu 12 milioane de euro! Banii urmează să îi fie virați pe card
Playsport.ro
O nouă meserie a apărut, iar firmele sunt disperate să-i angajeze: „Sunt plătit să repar toată ziua greșelile făcute de...
Capital.ro
Victorie pentru Elena Udrea! Judecătorii au luat decizia: Faptele au fost...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
stirilekanald.ro
Șefa s-a urcat pe ea și a sufocat-o. Sfârșit tragic pentru angajata de 26 de ani dintr-un supermarket
Irina Columbeanu își schimbă viața! Fiica lui Irinel Columbeanu pleacă din Malibu și nu va mai locui cu Monica Gabor
MediaFlux
Primele calcule de la Ministerul Muncii: Unii pensionari vor plăti și 1.200 de lei CASS
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Coreea de Nord a inaugurat cu fast un mega-resort pe litoral, dar turiștii străini lipsesc