Anunț de ultima oră legat de închiderea școlilor în județele afectate de ninsori și viscol. Când revin elevii la cursuri

Toate școlile din județele Brăila, Călărași, Constanța, Galați și Tulcea, care au fost închise luni din cauza condițiilor meteo nefavorabile, vor fi redeschise de marți.
Alina Andrei
27 nov. 2023, 13:55
Anunț de ultima oră legat de închiderea școlilor în județele afectate de ninsori și viscol. Când revin elevii la cursuri

Elevii din județele Brăila, Călărași, Constanța, Galați și Tulcea care au stat luni acasă din cauza ninsorilor și a viscolului revin la cursuri.

”Ministerul Educației a organizat luni o videoconferință cu inspectorii școlari generali din județele Brăila, Călărași, Constanța, Galați și Tulcea, județele în care activitatea didactică cu prezență fizică este suspendată astăzi, din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile, prin hotărâri ale Comitetelor Județene pentru Situații de Urgență, la solicitarea Inspectoratelor Școlare Județene și cu aprobarea Ministerului Educației.

Din informațiile primite în cadrul videoconferinței, nu se menține măsura suspendării activității didactice la nivelul tuturor unităților de învățământ preuniversitar din județele menționate.

Prin urmare, începând de marți, 28 noiembrie, va fi reluată activitatea didactică cu prezență fizică”, a anunțat Ministerul Educației.

Citește și: Peste 20 de drumuri naționale, închise din cauza vremii. Mașini abandonate în nămeți între Tulcea și Constanța

Totodată, oficialii din Ministerul Educației au transmis că au solicitat inspectorilor școlari generali să monitorizeze situația la nivel de județ.

”În cazul în care vor exista unități de învățământ în care nu se pot asigura condițiile adecvate pentru desfășurarea activității didactice cu prezență fizică din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile, cursurile pot fi suspendate pe perioadă determinată, la solicitarea directorului, în baza hotărârii consiliului de administrație al unității, cu informarea inspectorului școlar general, respectiv cu aprobarea inspectorului școlar general și informarea Ministerului Educației”, ase mai arată în comunicatul Ministerului Educației.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Alina Marymar îi dă fatala Lambadei, după ce a dat de înțeles că este însărcinată: "Nu știe să scrie și să citească”
Fanatik.ro
Darius Olaru și Ștefan Târnovanu au făcut deliciul fanilor! Șicane pe internet imediat după remontada istorică a lui FCSB cu Feyenoord: „De ce-l felicitați? Nu a făcut nimic!”
Capital.ro
Judecătoria Sectorului 1 dă decizia pentru Călin Georgescu. Ce s-ar putea întâmpla cu fostul candidat la prezidențiale
Playtech.ro
Lista cu radarele fixe din România. Locurile în care aparatele vor avea cea mai mare densitate
Adevarul
Întrebarea care a aprins scânteia între profesori și învățători. „Dacă citește ministrul ne pune să-i luăm și acasă, pentru consolidarea relațiilor”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Japonia a fost zguduită din nou! Cutremurul a înregistrat 6,7 grade. Autoritățile sunt în alertă
iamsport.ro
Patronul din fotbalul românesc a izbucnit: ”Ultimul om care putea fi ministru! Un simbol al corupției, un combinator care a făcut nenorociri, nu are nicio legătură cu ideea de justiție”
MediaFlux
PSD a început procedura internă de consultare: se decide ieșirea sau rămânerea la guvernare
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
A murit tatăl actriței Mirela Oprișor: „A fost cel mai iubit tătic din lume!”