Zile libere legale în 2024. Câte sărbători pică în cursul săptămânii. Luna ianuarie este cea mai plină

Zile libere legale în 2024. Decembrie a debutat cu o serie de câteva zile libere, iar pentru angajații români, la fel de bine arată și luna ianuarie a anului viitor. România este una dintre țările cu cele mai multe zile libere legale într-un an. Anjatații din sectorul public, dar și din sectorul privat se bucură de minivacanțe în aproape fiecare lună a anului.
Alina Costache
10 dec. 2023, 08:44
Zile libere legale în 2024. Câte sărbători pică în cursul săptămânii. Luna ianuarie este cea mai plină
Zile libere legale în 2024

Zile libere legale în 2024. Anul Nou începe cu dreptul pentru români, iar asta pentru că primele două zile sunt declarate libere legale. Primele zile libere din 2024 sunt 1 și 2 ianuarie, ceea ce înseamnă că angajații români se pot bucura de patru zile fără muncă. Weekendul din prima săptămână a anului este unul prelungit, căci 1 și 2 ianuarie sunt într-o zi de luni, respectiv marți.

După această minivacanță, urmează o altă zi liberă. Și anume, 6 ianuarie, atunci când credincioșii sărbătoresc Boboteaza. Însă, aceasta nu este singura zi liberă din prima săptămână de ianuarie.

După Bobotează, urmează Sfântul Ioan Botezătorul, sărbătorit pe 7 ianuarie. Din păcate, aceasta zi este într-o duminică.

Ianuarie continuă cu o altă zi liberă, de data asta, în penultima săptămână din lună. Este vorba despre ziua de 24 ianuarie, atunci când la calendar este marcată Ziua Unirii Principatelor Române, care pică miercuri.

Citește și: Concediul de odihnă 2024. Până când se pot lua zile libere din concediul neefectuat în 2022 şi 2023

Zile libere legale în 2024

În anul 2024, sunt declarate, prin lege, 17 zile drept sărbători legale. Doar 10 dintre ele pică în timpul săptămânii, restul de 7 suprapunându-se pe zile de weekend. Cel mai probabil, Guvernul ar mai putea acorda până la 3 zile libere, pentru a crea punți cu weekendurile. Acestea din urmă vor fi recuperate de salariații din sectorul bugetar.

Ianuarie:

  • 1- Anul Nou (luni)
  • 2- A doua zi de Anul Nou (marți)
  • 6- Boboteaza (sâmbătă)
  • 7 – Sfântul Ion (duminică)
  • 24- Ziua Principatelor Române sau Mica Unire (miercuri)

Februarie – nu sunt libere legale

Martie– nu sunt libere legale

Aprilie– nu sunt libere legale

Mai:

  • 1 mai – Ziua Muncii (miercuri)
  • 3 mai – Vinerea Mare (vineri)
  • 5 mai – Paștele ortodox  (duminică)
  • 6 mai – A doua zi de Paște ortodox (luni)

Iunie:

  • 1 iunie – Ziua copilului (sâmbătă)
  • 23 iunie – Rusaliile (duminică)
  • 24 iunie – A doua zi de Rusalii (luni)

Iulie– nu sunt libere legale

August– 15 august – Adormirea Maicii Domnului (Sfânta Maria) (joi)

Septembrie– nu sunt libere legale

Octombrie– nu sunt libere legale

Noiembrie– 30 noiembrie – Sfântul Andrei (sâmbătă)

Decembrie: 

  • 1 decembrie – Ziua Marii Uniri (duminică)
  • 25 decembrie – Crăciunul (miercuri)
  • 26 decembrie – A doua zi de Crăciun (joi)

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Afacerea în care se lansează Nadia Comăneci. Are legătură cu gimnastica și costumul purtat când a luat nota 10
Capital.ro
Amenzi de până la 1.500 de lei pentru șoferi. O primărie introduce reguli noi pentru parcări. Vor fi obligați să mute mașina
Playtech.ro
Ai observat un punct albastru pe telefonul tău Android? Ce semnifică noul indicator introdus de Google
Adevarul
De ce evită tot mai mulți români să vorbească cu vecinii și cum a dispărut ideea de comunitate
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ionuț, un tânăr de 22 de ani din Prahova, este căutat de polițiști după ce a plecat de acasă și nu s-a mai întors
iamsport.ro
O veste bună și una foarte proastă pentru suporterii Stelei
MediaFlux
SUA retrag avioane, distrugătoare și submarine din NATO. Motivul, reducerea prezenței militare americane în Europa
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți