Adevăratul motiv pentru care Ionel Tudorache, lăutarul care a descoperit melodia „La Chilia-n port”, a refuzat să se mute în Germania. Soarta a făcut ca, după ani de zile, fiica lui să predea la cea mai mare școală de muzică din Berlin

Ionel Tudorache, lăutarul care a descoperit piesa „La Chilia-n port”, a mărturisit de ce nu a vrut să se mute în Germania, cu toate că a avut această oportunitate la un moment dat.
Alina Costache
01 ian. 2024, 17:07
Adevăratul motiv pentru care Ionel Tudorache, lăutarul care a descoperit melodia „La Chilia-n port”, a refuzat să se mute în Germania. Soarta a făcut ca, după ani de zile, fiica lui să predea la cea mai mare școală de muzică din Berlin

Ionel Tudorache a ajuns în Germania la vârsta de 17 ani, însă fix în ultimul moment a decis să se întoarcă înapoi acasă.

„La un moment dat (am fost tentat să rămân în Germania – n.red.). Eram cinci inși, iar ei au ales să rămână. În ultimul moment m-am răzgândit și am zis că mă duc acasă, că e vai de capul lor de ăștia de acasă (dacă ce se întâmpla dacă rămână – n.red.)”, a pocestit lăutarul, la podcastul „ALTCEVA cu Adrian Artene”.

Citește și Gabriela Prisăcariu şi Dani Oţil, Revelion de coşmar în Maldive. Cum i-a prins miezul nopţii dintre ani

El a explicat că nu a regretat această decizie fiindcă aici avea toată familia și prietenii. „Pe timpul comunismului, mulți mi-au zis că am fost fraier. Le-am spus că nu, că e mai bine aici, lângă ai mei. E mare lucru să ai pe cineva de-al tău lângă tine. Acolo n-aveam chiar pe nimeni. Dacă rămânea, eram solo”, a mai spus acordeonistul.

Chiar dacă el a spus „nu” Germaniei, soarta a făcut ca fiica lui să ajungă să se mute acolo. „Fiica și nepoata (sunt în Germania – n.red.). Fata profesor de pian la cea mai mare academie de muzică din Berlin, la Humboldt. Cea mică a luat la Drept judiciar tot în Berlin”, a mai precizat el.

Ionel Tudorache și-a adus aminte și de copilărie și a explicat cum a reușit să se împartă la vremea aceea între muzică și fotbal. La un moment dat, a renunțat la muzică pentru a lucra la strung.

Tudorache este fiul de artist, tatăl lui, Aurel Tudorache a fost lăutar violonist, iar el este acum considerat unul dintre cei mai mari lăutari din țară, un mare maestru al acordeonului. Artistul cântă de la 5 ani, însă a început cu muzica ușoară, valsuri, pentru ca abia la 15 ani să decidă că muzica lăutărească îi este drum.

Citește și Carmen Harra, despre Anamaria Prodan şi viitorul amoros al acesteia: „Mai trebuie să aștepte. Multe răni sunt încă deschise”

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Dacă faci atac de panică, folosește acest truc simplu! Te poate calma instant
Fanatik.ro
Sloganul lansat de Gică Hagi, „Să ne faceți statuie!”, prinde viață! Decizia de ultimă oră luată de Primăria oraşului
Capital.ro
Inteligența artificială schimbă modul în care elevii învață. Profesorii recunosc că le este tot mai greu să evalueze cunoștințele reale
Playtech.ro
O nouă taxă de aproape 1 leu pe litrul de carburant, în discuție la nivelul UE. România se opune măsurii
Adevarul
Conflict la vârful puterii în Ucraina. Sîrski îi răspunde lui Fedorov: „Datorită apărării Kievului, astăzi se pot ține briefinguri”. Budanov face un apel disperat la unitate
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie din Galați, găsită fără suflare în casa concubinului ei. Era moartă de două săptămâni
iamsport.ro
Ioan Andone și-a stăpânit cu greu lacrimile! Răzvan Lucescu: ”Pe tata nu îl mai pot suna, dar dacă aș suna pe cineva acum, ar fi nea Ando”
MediaFlux
Se modifică acordarea de vize pentru români. SUA introduce perioadă de valabilitate
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România